Kellik tedavisinde kullanılıyor! Kalp sağlığında çok etkili, tam bir selenyum zengini, yüksek protein kaynağı...

Süper gıda kategorisinde yer alıyor, içerisinde glüten bulunmuyor. Günde 5-6 tane tüketmek yeterli oluyor, yüksek omega-3 barındırıyor, bu da kalp sağlığı üzerinde etkili oluyor. Tam bir selenyum deposu, antioksidan bakımından çok zengin. Stres, yorgunluk gibi sorunlara karşı canlandırıcı etkilere sahip, testosteron düzeyini artırıyor. Kanser riskini azaltıyor, saç sağlığı açısından olumlu etkileri bulunuyor, erkeklerin kellik tedavisinde etkili oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yüksek protein kaynağı olarak biliniyor, kilo vermede yardımcı oluyor. İşte mucize besinin saymakla bitmeyen faydaları....

YAŞAM

Brezilya cevizi, Bolivya ve Peru'da yetişen chia tohumu ve kinoa gibi ürünlerle birlikte değerlendiriliyor.

Bu nedenle atıştırmalık değil, süper gıda kategorisinde yer alıyor.

Brezilya cevizi, pek çok kuruyemiş gibi glütensiz bir besin.

Peki Brezilya cevizi nedir, nelere iyi gelir?

İşte Brezilya cevizinin faydaları...

Brezilya cevizi, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler tarafından son dönemler sık tercih ediliyor. İçeriğindeki selenyum ile bağışıklığı koruyor.

Fakat bu besini tüketirken çok dikkatli olunmalı. Çünkü Brezilya cevizinin fazla tüketiminin sağlığa olumsuz etkileri olabilir.

Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, Brezilya cevizinin nelere iyi geldiğini, faydalarını anlattı, tüketimi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

BREZİLYA CEVİZİNİN FAYDALARI

BREZİLYA CEVİZİNİN FAYDALARI 

100 gram Brezilya cevizinde 655 kalori bulunmaktadır. Doymuş ve sağlıklı doymamış yağlar açısından zengin olan bu Brezilya cevizinin birkaç tanesi günlük selenyum ihtiyacını karşılıyor. Yani, içeriğinde selenyum miktarı ile diğer kuruyemişlerden ayrılıyor.

Ayrıca potasyum, karbonhidrat ve magnezyum da içeren Brezilya cevizinin tüketimine çok dikkat edilmeli, dozunda tüketilmeli.

Brezilya cevizinin içeriğindeki selenyum, çok önemli bir mineraldir ve güçlü antioksidan özelliği vardır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre yenilenmesi için günde 5-6 adet Brezilya cevizi yeterli miktarda selenyumu sağlar.

Yapılan çalışmalarda diyabet hastalarında selenyum eksikliği görülme olasılığının normal popülasyona göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Testosteron düzeyini artırıyor, kellik tedavisinde kullanılıyor Kalp sağlığında çok etkili, tam bir selenyum zengini, yüksek protein kaynağı...

Brezilya cevizinin, tiroid bezlerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olduğu yönünde araştırmalar da mevcut. Çünkü, içeriğinde yüksek oranda selenyum bulunuyor ve selenyum da vücudun daha düzgün çalışmasına yardımcı oluyor ve enerji sağlıyor.

Yapılan araştırmalara göre, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için selenyuma ihtiyaç vardır ve Brezilya cevizinde de yüksek miktarda bulunmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirici etkisi olan selenyum, Brezilya cevizinde bol miktarda bulunur. Brezilya cevizi de bu özelliği sayesinde bağışıklığa katkıda bulunur. Bu besinin en önemli faydalarından biri de kalp için yararları.

Testosteron düzeyini artırıyor, kellik tedavisinde kullanılıyor Kalp sağlığında çok etkili, tam bir selenyum zengini, yüksek protein kaynağı...

Bu faydalarda Brezilya cevizinde bulunan doymamış yağ asitlerinden geliyor. Bu sayede kan akışını dengeliyor, kalp damarlarının tıkanmasını engelliyor.

Düzenli tüketimde ise kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Cilt sağlığını için de iyi bir tercih olan Brezilya cevizi, Selenyum ve E vitamini içeriği sayesinde cilde parlaklık kazandırır ve elastikiyetini artırır.

Bu şekilde erken yaşlanmanın önüne geçer. Ayrıca Brezilya cevizinin cilt kuruluğu ve egzama gibi hastalıkları da önlediğine dair araştırmalar da vardır.

 • Bu besinde bulunan vitaminlerin saçları daha parlak hale getirdiği bilinmektedir.
 • Yüksek omega-3 barındırır.
 • Bu da kalp sağlığı üzerinde etkilidir.
 • İçeriğinde yüksek oranda selenyum vardır.
 • Antioksidan özelliği bulunur.
 • Stres, yorgunluk gibi sorunlara karşı canlandırıcı etkilere sahiptir.
 • Testosteron düzeyini artırır.
 • Tiroid bezinin normal çalışmasında etkilidir.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Saç sağlığı açısından olumlu etkileri vardır.
 • Erkeklerin kellik tedavisinde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yüksek protein kaynağı olarak bilinir.
 • Kilo vermede yardımcı olabilir.

GÜNDE 5-6 TANEDEN FAZLA TÜKETİLMEMELİ

GÜNDE 5-6 TANEDEN FAZLA TÜKETİLMEMELİ 

Brezilya cevizi, damar sağlığını olumlu etkileyen doymamış yağları içerdiği gibi aynı zamanda doymuş yağ içeriği de vardır.

Bu nedenle gereğinden fazla tüketimi damar sağlığı açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Her besinde olduğu gibi Brezilya cevizi de kararınca yenmelidir. Günde 5-6 adet üzerinde tüketilmemelidir.

Tuzlu ve yağlı bir besin olduğundan fazla miktarda tüketim kilo artışına neden olabilir.

Bunun yanında hassas bünyeye sahip olanlar, alerjiye meyilli olanlarda bazı alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Günlük miktarı aşmak mide rahatsızlıklarına sebep olabilirken, sağlığı olumsuz etkileyebilir. (Hürriyet-Sabah)

Gazete Vatan

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle