Kemalizm Terakkiye Manidir - Hakan Albayrak Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kemalizm Terakkiye Manidir kimin eseri? Kemalizm Terakkiye Manidir kitabının yazarı kimdir? Kemalizm Terakkiye Manidir konusu ve anafikri nedir? Kemalizm Terakkiye Manidir kitabı ne anlatıyor? Kemalizm Terakkiye Manidir PDF indirme linki var mı? Kemalizm Terakkiye Manidir kitabının yazarı Hakan Albayrak kimdir? İşte Kemalizm Terakkiye Manidir kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Hakan Albayrak

Yayın Evi: Vadi Yayınları

İSBN: 975676855x

Sayfa Sayısı: 63

Kemalizm Terakkiye Manidir Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Mustafa Kemal ve arkadaşları, o dönemin şartlarında kendilerine göre bir siyaset izlemiş ve Anadolu'yu Ustad Necip Fazıl'in ifadesiye''mekan planında'' kurtarmışlardır. Ne yazık ki Anadolu sadece mekan planında kurtarılmış olmakla kaldı, çünkü Anadolu'yu mekan planında kurtarma başarısı Türk'ün gidilebileceği en uç nokta kabul edildi. Daha fazlası için gayret edilmedi, gayret edenlerin önü kesildi. '' Ulu Önder'', ''En Büyük Türk''. '' Edebi Şef'' Mustafa Kemal putlaştırılarak, Türk Milletinin yeni bir sıçrama yapması, Lozan'da vurulan İngiliz zincirini kırması, 1920'li-30'lu yıllardaki Frenk dayatmalarını aşması ve mekan planındaki kurtuluşunun hayrını görmesi engellendi. Hikmetli bir adam,''Atatürk heykerlleri ilerlemenin önünde psikolojij bir engeldir'' demişti. Kesinlikle öyle. Bu heykeller millete Batı Medeniyeti'nin üstünlüğünü kabul etmeyi ve mekan planında kurtulmuş olmakla yetinmeyi telkın ediyor.

Kemalizm Terakkiye Manidir Alıntıları - Sözleri

 • Bilindiği gibi Mustafa Kemal Paşa cenaze namazı kılınmadan defnedildi. Ve bundan ne devlet rahatsız oldu, ne toplum. (Bir cenaze namazı, Milli Gazate, 20.06.2000)
 • Milliyetçiliği aşalım, ulus devletçiliği aşalım. Başörtülü bir İmam-Hatip’li kızın yerlerde süründürlemesinden haz duymayı gerektiren “militan demokratlığı”, gaddar laikliği de aşalım.
 • Nasıl ki batı dünyasında Siyonizm’e yönelik eleştiriler “Antisemitizm” tablosuna toslamaya mahkûmsa, bizde de Kemalizm’e yönelik her türlü muhalefet “Atatürk’e hakaret” cümlesine dahil edilerek etkisizleştirmeye çalışılır.
 • “İçtihat kapısının kapalı olması”ndan dem vurup İslam’ın terakkiye mani olduğunu ileri sürüyorlar ya.. Çıldırıyorum! 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe zamanı durduran biz miyiz?
 • Kemalistler diyorlar ki “batıl gibi olmalıyız ki kendinden sayıp sömürülecek bir ülke gözüyle bakmasın”. Hatta tam olarak bu cümlelerle ifade ediyorlar meramlarını. İşin özü bu. Aydınlanma, pozitivizm, laiklik, modernlik, vs. vs. teferruat.
 • Ne demek “Atatürke karşı işlenen suç?” Olur mu öyle şey? Olursa “Osmangazi’ye karşı işlenen suç” , “Fatih Sultan Mehmete karşı işlenen suç” ,”Abdulhamid Han’a karşı işlenen suç” olur, olmalı. -Biz sadece cumhuriyetin kurucusunu tanırız, cumhuriyetten öncesini de bilmeyiz” diyip geçemez kimse! Kara Kuvvetlerinin 2000 küsür yaşında olduğu kabul ediliyor...Jandarma ve Polis Teşkilatının Osmanlı’dan miras kaldığı ifade ediliyor...Osmanlı devletinin kuruluşu ve İstanbul’un fethi Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kutlanıyor... Cumhuriyetle Osmanlı arasındaki bağları inkâr etmek ne mümkün?Osmanlı kurumlarına sahip çıkarken Osmanlı’yı yok saymak ne mümkün?
 • İnsaf ehli, Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarını da yok sayamaz.Mustafa Kemal’i Şevket Süreyya Aydemir’in tabiriyle “Tek Adam” kabul etmek; Fevzi Çakmak’ı,Kazım Karabekir’i ,Rauf Orbay’ı görmezden gelmek; zafer yoldönümlerinde sadece Mustafa Kemal’i yad etmek insafla bağdaşmaz. Koca bir millet niye “Tek Adam” la iktifa etsin? Yoksa teokratik mentaliteli laik zevat, Mustafa Kemal’in yanına başka birilerini de koymayı “şirk” mi kabul ediyor?

Kemalizm Terakkiye Manidir İncelemesi - Şahsi Yorumlar

sonu mahkumiyetle biten kitaplara ilgisi olanların dikkkatine: Hakan Albayrak'ın bir süre hapiste kalmadan önce yazdığı risale türü kitabı ya da hapse girmesine neden olan da diyebiliriz. iş bu kitapta yazar Atatürk ile değil de atatürkçülük ve kemalizmle ilgili eleştirilerde bulunduğu için mahkum edilmiş 15 ay. Atatürk'ü değil kemalizmi ve kemalistleri eleştirdi ve "Atatürk'e karşı işlenen suçlar'la ilgili 5816 sayılı kanuna muhalefetten hapishanede yattı. sahip olunan ideolojiler ne olursa olsun bu tür kitaplar gözden kaçırılmamalı muhakkak okunmalıdır. (Sena)

Kemalizm Terakkiye Manidir PDF indirme linki var mı?

Hakan Albayrak - Kemalizm Terakkiye Manidir kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kemalizm Terakkiye Manidir PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Hakan Albayrak Kimdir?

Hakan Albayrak, 4 Haziran 1968 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. Ortaokul dönemine kadar eğitimini Almanya’da gören Albayrak, ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelerek ortaöğrenimini de burada tamamlamıştır. Üniversiteyi gazetecilik bölümünde tamamlamış ve üniversite yıllarından sonra pek çok gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır.

Farklı periyodlarla Milli Gazete, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinde yazar olarak görev yapan Albayrak; 1983 yılında Halka Işık dergisini, 1989'da da Nihat Genç'le birlikte Çete dergisini çıkardı. İhlas Haber Ajansı bünyesinde Gazze ve Kudüs'te bulundu.

1994 yılında insani yardım amaçlı gittiği Bosna-Hersek'te İHH Saraybosna temsilcisi oldu. Yazılarında kimi zaman Werner Hugo mahlasını kullanan Albayrak, daha sonra da Gökhan Özcan'la birlikte editörlüğünü üstlendiği Gerçek Hayat dergisini kurdu.

2000 yılında Milli Gazete'de yayınlanan bir makalesi nedeniyle, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'a muhalefetten, 2003 yılında 15 ay hapis cezası aldı. Ceza İnfaz Yasası kapsamında cezası 1/3 oranına indirildi ve 6 ay Kalecik Cezaevi'nde kalarak mahkumiyetini tamamladı.

2012 yılının sonlarında Adem Özköse, Saim Tut ve Eyüp Gökhan Özekin ile beraber yayınladığı bir manifestoyla haftalık Sancaktar dergisinin kuruluşunu ilan etti. Dergi 4 Ocak 2013'te piyasaya çıktı. 2014 yılı itibarıyla dergi kapandı.

Bir Dönem; Eyüp Gökhan Özekin'le birlikte Sky360 kanalında Kitabın Ortası adlı haftalık TV programını sundu. Star Medya Grubu Başkanı Mustafa Karaalioğlu, Akşam Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan ve Star Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert'in görevlerinden alınmalarına tepki olarak 24 Kasım 2014 tarihinde Star Gazetesi'nden istifa ettiğini açıkladı.

Hakan Albayrak, 28 Şubat 2015'te yayın hayatına başlayan Diriliş Postası gazetesinin kuruluşundan beri devam ettirdiği Genel Yayın Yönetmenliği görevinden 28 Kasım 2015 tarihinde bir veda yazısı ile ayrıldı. Ayrıldıktan sonra yeni bir gazeteyle ilgili çalışmalara başladığını söyleyen Albayrak, önemli bir mevzi olarak gördüğü Diriliş Postası'nı okur olarak desteklemeye devam edeceğini söyledi. 11 Ocak 2016'da Müstakil Gazete'yi çıkarmaya başladı. Ancak Müstakil'in yayın hayatı, 22 Nisan 2016'da son bulmuştur.

3 Mart 2016'da Karar gazetesinde yazmaya başladı. Kasım 2019'da ise Karar'da yazmaya son verdi. Tekrardan Karar gazetesinde yazmaya başladı.

Hakan Albayrak son olarak Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Listesinde yer almış ve partinin yönetiminde yer almıştır.

Hakan Albayrak evli ve 2 çocuk babasıdır.

Hakan Albayrak Kitapları - Eserleri

 • Ebuzer
 • Bismillah Hotel
 • Kemalizm Terakkiye Manidir
 • Hakan Albayrak Kitabı
 • Batı'nın Soykırımcı Tabiatı
 • Bu Devrimler Bizim
 • Kemalizm'e Son
 • Meleklerle Omuz Omuza
 • Ülkemizi Geri Alıyoruz
 • Yezid Şiası
 • Böyle Cihad Olmaz
 • Sabah Koşusu
 • Zaferimiz Mübarek Olsun
 • Düşün Yakamızdan
 • Kalem
 • Türkiye-Suriye Birliği İslam Birliği'nin Nüvesi Olarak
 • Benim Geldiğim Yerden Yük Trenleri Geçerdi

Hakan Albayrak Alıntıları - Sözleri

 • Endülüs'te müslümanlar din değiştirmeye zorlanırken ve camiler yıkılırken, Osmanlı'nın şeyhülislamı, misilleme için fetva isteyen padişaha, 'Zinhar düşünmek bile caiz değil!' dedi. -Onlara zulüm, bize adalet yakışır.- (Böyle Cihad Olmaz)
 • İman en büyük imkândır. (Meleklerle Omuz Omuza)
 • "Yani diyorsun ki: sağa-sola nutuk atmakla iş bitmiyor. Kendi müslümanlığımızı mütemadiyen gerçekleştirmeliyiz." (Ebuzer)
 • Modern dünyanın sunduğu “imkanlar” çoğaldıkça, köylünün eli-kolu bağlanıyor. Ve ihtiras tramvayı, tevekkülün, huzurun, neşenin canına okuyor. (Meleklerle Omuz Omuza)
 • 'Çocukların ellerine silah değil kalem tutuşturmalıyız' diyerek cehalete savaş açtılar. (Bismillah Hotel)
 • BEN DENİZE HALA İNANIYORUM Fondaki şarkı bitti yavrum Pilotun apandisiti patladı Uçak düşüyor Ve birlikte ölmek kulağa hoş gelse de Ben atlamayı tercih ediyorum Olur ya denize düşerim Bir gemi geçer (Hakan Albayrak Kitabı)
 • Ve helal et gerçekten helal ettir (Bismillah Hotel)
 • Kemalistler diyorlar ki “batıl gibi olmalıyız ki kendinden sayıp sömürülecek bir ülke gözüyle bakmasın”. Hatta tam olarak bu cümlelerle ifade ediyorlar meramlarını. İşin özü bu. Aydınlanma, pozitivizm, laiklik, modernlik, vs. vs. teferruat. (Kemalizm Terakkiye Manidir)
 • Hep söylüyoruz, yine söyleyelim: ABD, bizim basiretsizliğimiz üzerinde yükseliyor! (Meleklerle Omuz Omuza)
 • Derviş devrimcilerin kuru ekmeği yolumuzu aydınlatıyor. Onları çok sevdik. Ve onları överken içimiz hep rahat oldu. Milletin sırtında sefa sürenler utansın! (Ebuzer)
 • İnanıyorsak, üstünüz! İnanıyorsak, dünyanın en büyük ordularını yenebiliriz! İnanıyorsak, yepyeni bir dünya kurabiliriz! İnanmıyorsak… Canımız cehenneme! Amerika’nın köpeği olalım o zaman; ne halimiz varsa görelim! (Meleklerle Omuz Omuza)
 • Olduğunuz gibi kalın. Dininizi, milliyetinizi, geleneklerinizi koruyun. Kimliğini kaybetmenin bedeli köleliktir, ezilmektir. (Meleklerle Omuz Omuza)
 • 'Sivil-asker ayrımı yapmadan, gördüğünüz her Amerikalıyı öldürmekle mükellefsiniz' gibi tuhaf fetvalar veren alimlerimiz (!) var. Oysa Ümmet-i Muhammed'in savaş tarihi, 'Kadınları, çocukları, ihtiyarları, ibadet halinde olanları ve tarlalarında çalışanları öldürmeyeceksiniz' talimatıyla başlamıştı. (Böyle Cihad Olmaz)
 • Nasıl ki batı dünyasında Siyonizm’e yönelik eleştiriler “Antisemitizm” tablosuna toslamaya mahkûmsa, bizde de Kemalizm’e yönelik her türlü muhalefet “Atatürk’e hakaret” cümlesine dahil edilerek etkisizleştirmeye çalışılır. (Kemalizm Terakkiye Manidir)
 • " Amirine söyle, belediye başkanına söylesin, kamu parasıyla caka satılmaz! " (Ebuzer)
 • Karşılıklı olarak cami bombalamaktan, hem de cemaatle namaz esnasında bombalamaktan, hem de -haşa- Allah rızası için bombalamaktan bile geri durmayan bu 'mezhep savaşçıları'nı Allah ıslah etsin, ıslah etmezse mahvetsin ! (Böyle Cihad Olmaz)
 • Felsefenin soysuz çarkına teslim ederiz ayetleri Öyle büyuttük öyle büyüttük ki felsefeyi Eylemi de aldı içine Eylemi aldı bizden Ve ateşler içinde Bağdat'ın orta yerinde, Çırılçıplak kalakaldık işte Dengeler adına silahsız Dengeler adına şahsiyetsiz Miskin, geveze,entelektüel.. Dengeler adına vuramadı kim vuramadıysa Dengeler adına şair yaptılar bizi (Hakan Albayrak Kitabı)
 • İktidarda olmayan imanınızla övünmeniz boşunadır. (Meleklerle Omuz Omuza)
 • VATİKAN 1994 (HALİFESİZ BİR TÜRK'ÜN SEYİR DEFTERİNDEN) Papa Senyiyer Meydanı'nda olağan pazar konuşmasını yapıyor Uzaktan gelen Hristiyanlar sevinçten uçuyor Benim aklım Britanya ordusundaki Hintli Müslümanlara gidiyor Hintli Müslümanlar halifeye silah gönderiyor Halife silahları Kuvayı Milliye'ye teslim ediyor Kuvayı Milliye başını alıp gidiyor Papa Senyiyer Meydanı'nda olağan pazar konuşmasını yapıyor Uzaktan gelen Hristiyanlar sevinçten uçuyor Roma istasyonunda Somalili bir Müslüman benden sigara istiyor İki tane veriyorum, adamın gözleri yaşarıyor Bir de halife gelse ne güzel olur (Hakan Albayrak Kitabı)
 • Bazı meseleleri çözmenin tek yolu, o meseleler üzerinde hiç durmamaktır. (Meleklerle Omuz Omuza)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle