Kendine Yardım - Samuel Smiles Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kendine Yardım kimin eseri? Kendine Yardım kitabının yazarı kimdir? Kendine Yardım konusu ve anafikri nedir? Kendine Yardım kitabı ne anlatıyor? Kendine Yardım PDF indirme linki var mı? Kendine Yardım kitabının yazarı Samuel Smiles kimdir? İşte Kendine Yardım kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Samuel Smiles

Çevirmen: Zafer Meşe

Yayın Evi: Hayat Yayınları

İSBN: 9789758243228

Sayfa Sayısı: 171

Kendine Yardım Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Antik Yunan felsefecilerinden, teknolojik buluşların mucitlerine, Rönesans dönemi ressam ve heykeltıraşlarından endüstri döneminin öncü sanayicilerine kadar, dünya uygarlığını temelini oluşturmuş büyük adamların hayat öykülerinden alınacak derslerin günümüz insanına çok şeyler kazandıracağı muhakkaktır.

Bu eser, hangi konum ve yaşta olunursa olsun, belirlenmiş hedefe inanç, sabır ve çabayla ulaşılacağını; ne kadar imkansız ve zor görünürse görünsün, insanın kendi gücüyle elde edemeyeceği hiçbir şeyin olamayacağını ispatlıyor.

Kendine Yardım Alıntıları - Sözleri

 • "Kendine yardım edene Allah'ta yardım eder."
 • "Hayatın tacı ve şerefi karakterdir."
 • En büyük köle bir despot tarafından yönetilen değil kendi cehaletinin, menfaatperestliğinin ve ahlaksızlığının esiri olandır.
 • "Ümit kaybetmek kadar insan için telafisi kabil olmayan felaket yoktur; ümitsizlik karakteri baştan başa değiştirir."
 • Şans çoğunlukla körlükle itham edilse de insanlar kadar kör değildir.
 • "Çalışmanın nispeten küçük faydalarından biri de insanı fenalıktan uzak tutmasıdır; zira tembel bir dimağ, şeytanın çalışma odasıdır ve tembel bir adam da şeytanın yastığıdır."
 • "Asil bir millet asillere yaraşan bir şekilde idare edilir, cahil ve bozuk ahlaklı bir millet ise alçakçasına idare edilir."
 • Kaybolmuş bir servet çalışmakla, kaybolmuş bir bilgi okumakla, bozulmuş bir sağlık tedavi veya ilaçla telafi olunabilir; ama kaybolmuş bir zaman ebediyyen kaybolmuş demektir.
 • "Eğer sizde deha varsa çalışkanlık bunu inkişaf ettirir. Eğer yoksa çalışkanlık onun yerini doldurur."
 • "Asil ruhlu bir kadın kocasının karakterini hissedilmeden yükseleceği gibi adi yaradılışlı bir kadın da hiç şüphe yok ki onu tereddiye (aşağı düşmeye) sürükler."

Kendine Yardım İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitap "Kendine yardım edene Allah'ta yardım eder." diye başlıyor. Bu gafil kafaya bir tokmak ve dersi ibret bir cümledir. Yani kendisini beş para etmez , iflah olmaz, akıllanmaz , huysuz, huylu gibi hisseden birine kısaca kendisine zerre kadar güveni kalmamış, bana emek vermeye değmez diyen birine (!) Allah neden ...... ? Burada çok yorum yapabilirim. Çok kez böyle hissetmişimdir. Hala ediyorum. Bazen neyin hürmetine hala devam edebildiğimi düşünüyorum valla. Yaşamı sorgulamaktan çok öte geçtim. İnançlarıma değdi düşüncelerim. Durumum felaket. Ama bazen bir şeye çok heyecan yapıyorum. Ya da felaket acıkıyorum. Çok şaşırıyorum. Hala yaşadığımı idrak ediyorum. Anlamak değil. İdrak. Bence tam karşılamıyor diğeri. Neyse Bir de şöyle bir cümle geçiyordu; "İnsanlar başkaları tarafından gereğinden fazla yol gösterilmeye ve idare edilmeye mahkum edilirse, hayatta yalnız kalırlar." Ben de bunu kitaplarda hissediyorum. Eskiden çok asiydim, her şeye tepkirdim. Şimdi dinliyorum. Ha diyorum. Bu konuda o kadar çok şey söylenmiş ki, kendi fikrimi ortaya atmaya gerek duymuyorum. Çalıntı gibi geliyor. Çünkü biliyorum başkası benden önce düşünmüş ve paylaşmış bunu. Evet. Kitaplar beni de yalnızlaştırıyor. Hoş, şikayet etmiyorum.... Kendime yardım etmek isterdim gerçekten. Ama inanmıyorum. Değişebileceğime, bazı şeyleri atlatabileceğime, tekrar eskisi gibi olabileceğime inanmıyorum. Hayatta geçirdiğim en büyük şoktur bir insanın 'devam edebilmesi'. Ben bir şeyler değiştikten sonra asla eskisi gibi olamıyorum. Dünya kötü insanlar daha kötü . Ben kendimi etkisiz eleman gibi görüyordum eskiden ama şimdi biliyorum durmam, susmam da bazen en büyük kötülük olabiliyor.... Belki diyorum : "Geleceğin idareli kullanışı mazide yapılan israfı telafi edebilir." (Seren ÖZDEMİR)

Kendine Yardım PDF indirme linki var mı?

Samuel Smiles - Kendine Yardım kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kendine Yardım PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Samuel Smiles Kimdir?

Samuel Smiles Kitapları - Eserleri

 • Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı
 • Başarmanın Gücü
 • Başarma Yolunda Adım Adım
 • Kendine Yardım
 • Görevimiz Başarmak
 • Mutlak Güç
 • Vazife
 • Karakter

Samuel Smiles Alıntıları - Sözleri

 • "Çalışmanın nispeten küçük faydalarından biri de insanı fenalıktan uzak tutmasıdır; zira tembel bir dimağ, şeytanın çalışma odasıdır ve tembel bir adam da şeytanın yastığıdır." (Kendine Yardım)
 • Bir insan kendisini iyilik yapmaya sevk eden canlı ve kuvvetli bir iradeye sahip değilse, ya hissi arzularının bir oyuncağı haline gelir, ya da işsiz güçsüz bir hayat sürer. Akıl ve idrakimiz fazla olduğu halde sadakatimiz yoktur, bilgimiz çok ama aklımız yok, kültürümüz fazla ama şefkat ve merhametimiz yok. (Vazife)
 • Zaman sonsuzluğun insana ait bir parçasıdır ve tıpkı hayat gibi geri gelmez. (Başarmanın Gücü)
 • Konuşma bir adama kolayca söz söylemeyi, yazı da kesinliği öğretir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • İşte böyledir zaman, emanet ettiğimiz Gençliğimizi, neşemizi, her şeyimizi, Karşılığında aldığımız ise yıllar ve toz, Karanlık sessiz mezara girince, Yolumuzun sonuna gelince. Biter günlerimizin hikayesi; Ve o mezardan, topraktan, tozdan, Alıp çıkaracaktır beni Tanrım, inanıyorum. (Mutlak Güç)
 • "Kendine yardım edene Allah'ta yardım eder." (Kendine Yardım)
 • Hayat, vurgunla nefis arasındaki bir yarış halini almıştır. Prensipler bir tarafa bırakılmıştır. Namus unutulmuş; namussuzluk, fazilet sayılır olmuştur. Sadakat yavaş yavaş kaybolmakta ve toplum, para ve makam için birbirine girmektedir. (Görevimiz Başarmak)
 • "Rabbim bize acı! Burada beş kişiyiz, En gencimizin yaşı altmış, Beşimiz de korku ve üzüntü içindeyiz. Ölen eşlerimiz için. Biraz bekleyemezler mi? Çok bekleyemeyiz onları Neşe ve cesaret içinde geçecek ömrümüz o kadar az, Ama eski hatıralarla dolu eski evi terk etmek o kadar zor ki, düşkünler evi mi? Ooo hayır mezarın sessizliği çok daha iyi! (Mutlak Güç)
 • Yalan söylemek yalnız namussuzluk değil korkaklıktır da. George Herbert der ki: Dürüst olmak cesaretini gösteren kimse hiçbir zaman yalan söylemek ihtiyacını duymaz. En zararlı yalancılar dürüstlüğün kenarında duran kişilerdir. Gerçeği söylemek cesaretini gösteremezler de etrafında dönerler ve gerçekten doğru olmayan şeyi söylerler. Doğru ile yalan arası bir yalan, yalanların en kötüsüdür. (Vazife)
 • Bu çılgın gezegen üzerinde yaşamış insanlardan fiil ve hareketleri gerçekten iyi ve faydalı olanların sayısı ne kadar azdır. (Joseph de Maistre) (Vazife)
 • Servetin çevresinde ne kadar zenginlik varsa, uzağında da o kadar sefalet vardır. Zenginler kazandıklarını ne yapacaklardır? Çevrelerinde bu kadar yoksul ve muhtaç insan dururken, dünyadan kazandıklarını başka bir gezegene mi götüreceklerdir? O kazandıkları servetin asıl sahiplerinin, emekleriyle toplumsal üretime katkıda bulunan işçiler ve yoksul halk olduğunu bilmiyorlar mı? Servet yığmaktan başka ne yapmaktadırlar? (Görevimiz Başarmak)
 • Görülüyor ki diyor Nicholson: "Birçok hayvanlar birçok insanlardan ve bazıları bütün insan neslinden daha akıllı ve daha iyidirler." (Vazife)
 • Görevimiz Başarmak Hangi iş olusa olsun, o işi en güzel şekilde ve bütün gücünle yap! sözü, görev bilincimizin ilkesi olmalıdır. Üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getiren kimse hangi konumda olursa olsun ilerliyor demektir. Görev alanı sonsudur. Hayatımızın her döneminde vardır. O bizi, her zaman ve heryerde kuşatan varlığımızın bir parçasıdır. Görev en özlü haliyle o kadar bağlayıcıdır ki, insan görevi başındayken kendini bile düşünmez. Yapılacak görevini bilir ve bunu fedakarlık gibi bir düşünceye kapılmaksızın yerine getirir. Görev, kendini adamaktır. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada kuvvetli bir kalbe sahip olmak kadar büyük bir nimet yoktur. (Başarmanın Gücü)
 • Öte yandan, erkekler, çoğu zaman, bencil olarak yetiştirilmektedirler. Bir oğlan çocuğunun hayat mücadelesinde yalnız kendi çabasına güvenmesi istendiği halde bir kız çocuğu, hemen tamamen başkalarına güvenmesi için teşvik görmektedir. Erkeğe kendine güvenmesi, başkalarına muhtaç olmaması, halbuki kadına kendine güvenmemesi, başkalarına dayanması, her şeyde fedakârlık göstermesi öğretilmektedir. Birinin sevmek duygusundan yapılan fedakârlığa karşılık iradesi güçlendirilmekte, diğerine de iradesine değil, hislerine tabi olması, başkalarını sevmesi telkin edilmektedir. (Karakter)
 • Cesur ve namuslu insanlar para için değil sevgi ve şeref için çalışırlar. Sokrat doğru olduğuna inandığı görüşünü degistirmektense ölmeyi tercih ettiği ve Las Casas , zavalli kızılderililerin istirabini hafifletmeye çalıştığı zaman para ya da şöhret düşünceleri yoktu. Onlar bu düşünceleri yok etmek ve acı çekenleri kurtarmak icin çalışıyorlardı. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada bizim anlayabileceğimiz gereksiz bir şey yoktur. Hayattaki tecrübelerimizden hiçbiri anlamsız değildir, biz bunu görebiliyoruz. Hatta talihsizlik bile çoğu zaman insanın en önemli yüceliğidir. Almanya'nın en meşhur şairi der ki, "Ekmeğini gözyaşları içinde yemeyen, ıstıraplı gecelerini yatağında ağlayarak geçirmemiş olan kimse henüz ilahi bir kuvvetin varlığından haberdar değildir." (Mutlak Güç)
 • İyi telaffuzu öğrenmeden önce hiç kimse hızlı konuşmamalıdır. Konuşmada hızlılık; açık konuşmak ve iyi telaffuz etmek kadar gerekli değildir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • "Asil bir millet asillere yaraşan bir şekilde idare edilir, cahil ve bozuk ahlaklı bir millet ise alçakçasına idare edilir." (Kendine Yardım)
 • “Başarımın sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istediğim şeyleri, başkalarına yapmak prensibine dört elle sarılmamdandır.” (Mr. Lindsay) (Başarmanın Gücü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle