Kentin kırsal turizmine katkı sağlamak için kolları sıvadı

Mardinli Zeynep Gül, doğup büyüdüğü köyüne Mardin'in en büyük ve en kapsamlı Kır Bahçesi ve restoranını yapacak.

TURİZM

Sıcak mevsimlerde en çok tercih edilen düğün organizasyonlarının Mardin'de yapılamamasından dolayı bir kır bahçesini yaptırmak için arayışa giren Mardinli Zeynep Gül, aynı anda bin kişiye hizmet verebilecek projesini hazırlayarak hayata geçirmek için destek bekliyor.

Mardin'in tarihi ve turistik ilçesi Savur, yapılan yatırımla kırsal turizme de hizmet vermeye başlıyor. Savurlu girişimci Zeynep Gül, Savur ilçe merkezine 15 kilometre mesafede Pınardere Köyü yolu üzerinde köyündeki kendi arazisine kır bahçesi yapma kararı aldı.

 

Mardin'in doğa ve kırsal turizmine hizmet verecek sosyal tesiste düğün salonu da yer alacak.

Elfani Kır Restaurant adı ile açacağı tesis Artuklu'ya 25 km, Savur'a 15 km, Midyat'a 50 km, Hasankeyf'e 90 ve Diyarbakır'a 95 km mesafede. 

Dört tarafı ormanlık tepelerle kaplı düz arasi üzerine kurulan tesisin yolu Savur-Artuklu yolu üzerinde bulunuyor. Turistik tesis içinde bin kişilik kır düğünü yapılacak alan ve 200 kişilik restorantı ile sosyal alanlar olacak.

Doğayla baş başa olunabilecek fırsatların sunulduğu tesis içinde evcil hayvanlar için kümesler ve organik şekilde üretimi yapılacak hobi bahçeleri de yer alacak. Tesis de özel günler için de müzikli eğlence programları düzenlenebilecek.

Mardin'in Artuklu, Savur ve Midyat ilçelerinin üçgeninde hizmete açmayı düşündükleri tesisleri ile bölgenin doğal ve tarihi zenginliklerinin yanında kırsal alandaki kültürünü de tanıtmak üzere yola çıktıklarını dikkat çeken Zeynep Gül, "Tesismizle çevreye zarar vermeden, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayacağız. Burada kırsalda yaşayan halkın sosyo-ekonomik gelişimine de katkı sağlayarak insanların doğal ortamlarda dinlenmesini sağlamak ve farklı yöresel kültürleri bir arada sunmak amacıyla projemizi hazırladık. Bu şekilde Mardin'in turizmine katkı sunacağız. Turistler öncelikle köyümüze köy kahvaltısını yapmak ve yöresel ürünlerini tatmak üzere günübirlik sonradan yapacağımız tesisimizle de konaklamak üzere gelip, yöreye özgü kültürlerini yerinde görme imkanı olacak. Aynı zamanda kır düğün salonumuzla da gençlerimiz mutlu ve ayrıcalıkları ile unutulmaz eşsiz ve özel zaman geçirecekler. Kır düğünü organizasyonunda profesyonel ekipimizle ile gençlerimizin hayalini kurduğu mutluluk yolculuğunda onlara unutulmaz bir başlangıç yaşattıracağız."diye konuştu.

Havaların ısınması ve doğanın yeşile bürünmesiyle birlikte düğünlere davet edilmesinin sıklıaştığını hatırlatan Gül, "Kır düğünleri samimi bir ortam yaratılması, davetlilerin hoşça vakit geçirmesi ve güzel havalarda açık havanın tadının çıkarılması gibi avantajlar sunuyor. Ama Mardin'de böyle yerler çok az. Olan yerler de nitelikli hizmet vermiyor. Bizler de bu alanda ihtiyaç duyulan Kır Bahçesi ve Restaurantını hizmete açmak için start verdik. Mavi ve yeşil renklerinin verdiği huzuru doya doya seyredebileceğiniz Savur'da hayata geçirdiğimiz projemizle vatandaşlarımıza hizmet vermeyi düşünüyoruz."dedi.

 

Gül, projelerinin çevreye duyarlı; doğaya zarar vermeden yerel imkânların geliştirilmesi, köylerde de turizmden faydalanılmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle