Kime Çektim Ben Bilmem ki - Zeki Kayahan Coşkun Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kime Çektim Ben Bilmem ki kimin eseri? Kime Çektim Ben Bilmem ki kitabının yazarı kimdir? Kime Çektim Ben Bilmem ki konusu ve anafikri nedir? Kime Çektim Ben Bilmem ki kitabı ne anlatıyor? Kime Çektim Ben Bilmem ki PDF indirme linki var mı? Kime Çektim Ben Bilmem ki kitabının yazarı Zeki Kayahan Coşkun kimdir? İşte Kime Çektim Ben Bilmem ki kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Zeki Kayahan Coşkun

Yayın Evi: Puksavida Yayınevi

İSBN: 9786059878784

Sayfa Sayısı: 160

Kime Çektim Ben Bilmem ki Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Zeki Kayahan Coşkun'un öykü kitabı, ayrılmaya bir türlü razı olmadığı oyuncaklar, fotoğraflar, mektuplar ve pek çok küçük eşyayla dolu, kalbinin en derin köşesinde taşıdığı bir kutu gibi...

Yazarın biriktirdiği hissi senetlerin borsası sayfa sayfa açılıyor önümüze... Anılar kumaşından elbiseler diken usta bir terziyle karşı karşıyayız.

Arkadaşlıklar, aile, okul... Ve bir çocuğun gözünden İstanbul... Kendimden çok şey buldum öyküleri okurken...

Kirlenmiş, bir köşeye atılmış, buruşuk anıları temizliyor Zeki Kayahan Coşkun. Lekelerini çıkarıyor, kırışıklıkları ütülüyor, yaşama sevinci kokusuyla bize geri veriyor.

Duygu gardırobunuzdan çok şey bulacaksınız bu kitapta... İçinizdeki boş askılar artık üşümeyecek!

Sunay Akın

Kime Çektim Ben Bilmem ki Alıntıları - Sözleri

 • "Çekirdek değil tatlım, ZEKİRDEK" ~ MATRAX ~ Kafa FM.
 • Büyükler manyaktı. Hem sev diyor hem gidiyordu.
 • Bakkala, fırına ekmek almaya gönderildiğinde, ekmeği uç kısmından ısırarak eve getiren çocuklardandım.
 • "Gökten üç elma değil de...Şöyle yarım ekmek İzmir usulü,iri kıyım,bol kekikli,hafif acılı kokoreç düşse fena mı olurdu?Pilav üstü kokoreç ne ya?
 • "Ben et sevmiyorum zaten" deyip, alınan şuncagizcik eti de çocukları yesin diye rol kesen anne babanın çocuğu olmak, oyuncak mağazaları önünde haddini bilmeyi sağlıyordu.
 • Annem ısrarcıydı. Oyuncaklarla oynamanın bir zaman sınırlaması vardı ve süre dolunca hepsi çamaşır leğenine atilmaliydi. Oyuncakların cehenemiydi o leğen ve ben bu cehennemin zebanisi olmamak için direniyordum.

Kime Çektim Ben Bilmem ki İncelemesi - Şahsi Yorumlar

2010 yıllında, Matrax adlı mükemmel ötesi radyo programı ile tanıştığım Zeki Kayahan Coşkun'un tek çırpıda bitirdiğim; beni çocuklukluk yıllarıma götüren güzel bir kitabı... Buz gibi soğuk suyundan, oyuncağa verilen değere kadar, kendinizi olayların içinde bir yerde buluyorsunuz. Canım Zeki Canım Matrax (Nuri SARITAŞ)

Yaşınız 30larda veya 30a yakınsa, 90lı yılları özlüyor ve o günlerle ilgili konuşmaktan, hatıraları anmaktan zevk alıyorsanız tam size göre bir kitap: Kime Çektim Ben Bilmem Ki... Türk halkının genel özelliklerini, orta sınıf vatandaşı çok iyi çözümleyen ve mizah unsurlarıyla birlikte bize tekrar sunan, çoğumuzun radyo programları sayesinde tanıdığı Zeki Kayahan Coşkun; bu kez ağırlıkla çocukluk anılarından bahsediyor biz okurlarına. Önceki kitaplarında annelerimizin özlü sözlerini, geleneksel adetlerimizin komik tarafını, tipik Türk halkını anlatmıştı bize. Bu kez bizi geçmişe, özellikle 90lı yıllara götürüyor "Zekirdek". Kitabın hoşuma gitmeyen 1. yanı; anı ve hikayelerin büyük bölümü çocukluk anısıyken, araya radyoculuk anıları da serpiştirilmiş. Bu da kitabın konu bütünlüğünü veya formatını bozmuş bence. Keşke tüm öyküler çocukluk anılarından oluşsaymış... Bu kitabın, ve Zeki Kayahan Coşkun'un diğer kitaplarında da genelde olan, beğenmediğim 2. yanı ise hikaye bitişlerinde oldukça fazla sayfa boşluğunun olması. Kitap 150 sayfa ise okuduğunuz sayfa en fazla 100 oluyor. Kitabın sayfa sayısı arttırılmak için mi, ticari amaçlı mı yapılmış bilmiyorum. "Ticari amaçlı mı acaba" sorusunu da bir kitaba veya filme yönelttiğimde ister istemez o eserden soğumaya başlıyorum. Kitap 60 sayfa olsun, bizim olsun, samimî olsun yeter ki. Yazarın samimiyeti bu kitapta da var halbuki. Bu samimiyet teknik açıdan da süslenirse daha hoş olacak, diye düşünüyorum. Kitabın samimiyeti kendimizden anılar, hikayeler bulmamızdan ve Zeki'nin mizahi uslubundan kaynaklanıyor tabi ki. Kitapta geçen bayram kutlama hikayesi, bire bir kendi yaşadığım bir anı olduğu için ister istemez hoşuma gitti ve gülümsetti. O anımı ben de sizlere aktarayım. 80'lerin sonu, 90'ların başı... Sabahın körü geçtikten sonra yani saat10 gibi tanımadığım komşularla bayramlaşmaya çıkmıştım. Bayram sabahı saat 10'da hiçkimsenin uyumaması lazımdı benim çocuk aklıma göre. O yüzden uzun uzun bastım zile; ama ne açan var ne duyan. Kimse yok diye aşağı inerken atletli, biyıklı ve sinirli bir amca açtı kapıyı. "Ne var lan" diye bağırdı haliyle, haklı adam. "Bayramınız kutlu olsun" diyebildim en kısık sesimden. Buraya kadar hikayemiz neredeyse aynı ZKC ile. Benim amca biraz insaflı çıktı, "heee iyi o zaman" dedi ve pijamasının cebinden mi, fortmantodan mı, vestiyerden mi, komidinden mi hatırlayamadığım bir yerden çıkardığı 3 tane 10 kuruşu verdi bana. Bu on kuruş günümüzdekiyle aynı değerde olacakmış ki bir sakız bile alamayacağımı keskin matematiğimle hemen hesapladım. Sinirli amca kapıyı kapattıktan sonra kapının eşiğine geri bıraktım paraları. Buradan o amcaya selam olsun, kesin okuyordur şu an çünkü. Aha da rezil ettim seni amca, daha da yapmazsın artık böyle şeyler, bak önümüz yine bayram:) Sonuç olarak kitap eminim ki size de birçok anınızı hatırlatacaktır. Kafa dağıtmayı sağlayan, yer yer gülümseten, kısa sürede okuyacağınız eseri tavsiye ediyor, eğlenceli okumalar diliyorum... (Kitap Misafiri)

Okurken yüzümdeki sırıtış hiç kaybolmadı. Okul yıllarımın kıyıda köşede kalmış anlarını tekrar yad etmeme vesile oldu. Buruk bir hüzün duydum bu yüzden. Eski zamanların güzel fotoğraflarını çekiyor bu kitap ve Zeki hayatı o çerçevenin içerisine sığdırabilmiş, ilk denemesinde olduğu gibi. (Murat Emre Çakmak)

Kime Çektim Ben Bilmem ki PDF indirme linki var mı?

Zeki Kayahan Coşkun - Kime Çektim Ben Bilmem ki kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kime Çektim Ben Bilmem ki PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Zeki Kayahan Coşkun Kimdir?

Radyo programcısı olma isteği henüz 13-14 yaşlarında başlamış, 1999 yılında stajyer olarak Alem FM'e girdiğinde bu hayalini gerçekleştirmiştir. 18 Şubat 2002'den beri Matrax adlı radyo programını sunmaktadır.(2001/30 Eylül 2013 Alem FM - 21 Ekim Show Radyo)zekirdek.com adlı bir web sitesi vardır. Bu siteyi radyo programında 'çekirdek değil tatlım zekirdek' diyerek tanıtmaktadır.Radyo programı olan Matrax'ın televizyon versiyonunu SKY Türk ve Star TV'de de sunmuştur. 30 Eylül 2013 tarihinde Alem FM'de son programını yapmıştır. 21 Ekim 2013 tarihinde bu kez Show Radyo'da Matrax'ı sunmaya kaldığı yerden devam etmiştir.(22.00/01.00)(hafta içi her gün)22 Ekim tarihinden itibaren adını resmi sitesinden esinlendiği Zekirdek 'i sunmaya başlamıştır.(16.00/18.00)(hafta içi her gün)Yıl içerisinde tek kişilik gösterisi olan Kafanız Hayrolsun ile Türkiye'nin çeşitli yerlerine gitmektedir. Ayrıca 9 tane kitabı vardır.

Zeki Kayahan Coşkun Kitapları - Eserleri

 • Türkleri Anlama Kılavuzu
 • Meğer Annem Haklıymış
 • Türkleri Anlama Kılavuzu 2
 • Fareli Köyün Kavalcısı ve Saz Arkadaşları
 • Yiyemeyeceğin Muzu Soyma
 • Durun Siz Evlenemezsiniz!
 • Ben Senden Sonra Düş Oldum
 • Kime Çektim Ben Bilmem ki
 • Ceset Kokan Kadınlar
 • Bu Çocuk Kimin?
 • En Son Ne Zaman Şey Ettiniz?
 • Ben Senden Sonra Düş Oldum

Zeki Kayahan Coşkun Alıntıları - Sözleri

 • “Ne farkımız var, boynu büküm büküm olan, istenilen yere uzayan çalışma lambasından? Ama onun daha fazlası var elbet bizden… Hiç değilse aydınlatıyor… Işık tutuyor karanlıklara…” http://www.bumesele.com/bu-cocuk-kimin-zeki-kayahan-coskun/ (Bu Çocuk Kimin?)
 • " Bu eşitlik halayının başını da feministler çeker... Kadın kadına eşitlendi, erkekle mukayesesi eksik kaldı, he mi?.." (Durun Siz Evlenemezsiniz!)
 • İhmal ettim seni. Özür dilerim anne. Nazım sana geçiyordu, kırdım. Hem seni. Hem porselenlerini. Af f et beni anne. Affet!... Gidiyorum şimdi. Çocukluğundan, heveslerimden, gülüşlerimden. (Meğer Annem Haklıymış)
 • Annem ısrarcıydı. Oyuncaklarla oynamanın bir zaman sınırlaması vardı ve süre dolunca hepsi çamaşır leğenine atilmaliydi. Oyuncakların cehenemiydi o leğen ve ben bu cehennemin zebanisi olmamak için direniyordum. (Kime Çektim Ben Bilmem ki)
 • İhmal ettim seni. Özür dilerim anne. Nazım sana geçiyordu, kırdım. Hem seni. Hem porselenlerini. Affet beni anne. Affet!... Gidiyorum şimdi. Çocukluğumdan, heveslerimden, gülüşlerimden.. (Meğer Annem Haklıymış)
 • Büyükler manyaktı. Hem sev diyor hem gidiyordu. (Kime Çektim Ben Bilmem ki)
 • Dünyanın her yerinde, en çok çocuklar mutlu olmasını bilir.. (Türkleri Anlama Kılavuzu 2)
 • Evlilik gole giden oyuncunun ofsayda düşmesidir. (Durun Siz Evlenemezsiniz!)
 • Kediler bekler beni sadece ... Onların da çıkarları vardır elbet ... (Ceset Kokan Kadınlar)
 • Şebinkarahisarlı bilim adamları iki açılı diş fırçasını geliştirince, İsviçre' de yer yerinden oynadı. .. Nasıl olurdu da bunu akıl edememişlerdi? Zürih Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Robert Emedur başkanlığında bilim adamları toplandılar ve karşı atak için çözüm önerileri geliştirmeye başladılar ... (Fareli Köyün Kavalcısı ve Saz Arkadaşları)
 • Mevlana'nın dediği gibi: "Düne ait ne varsa dünde kaldı,bugün yeni şeyler söylemek gerek..." (Durun Siz Evlenemezsiniz!)
 • Misafir eve giriş kapısında kendini hissettirdiği anda ivedi bir şekilde gelen konuğun uğramayacağının düşünüldüğü odalardan birine kaçılır.. (Meğer Annem Haklıymış)
 • Mümkünse ortak iş yapma... Kardeşin dahil! (Fareli Köyün Kavalcısı ve Saz Arkadaşları)
 • "Çekirdek değil tatlım, ZEKİRDEK" ~ MATRAX ~ Kafa FM. (Kime Çektim Ben Bilmem ki)
 • Anne... Bırakma beni korkuyorum sensizlikten yine sıkıca sar.. (Meğer Annem Haklıymış)
 • Ayrılıkları severim… Yokluk başlar bir sonraki günde… İşte o an anlarım gidenin değerini… Ya da gidişimin acısını… Düşünmem… Üzülürüm… Belki gözlerim dolar… Belki ağlarım… Kekremsi bir lezzettir ayrılık… Şarap gibi… Önce tatlı sonra ekşi gibi… Bir tuhaf işte… (Ceset Kokan Kadınlar)
 • Madde 26-Çay içidikten sonra,çay bardağı üzerine ters çevrilmiş olarak konan çay kaşığı,kişinin artık çay içmek istemediğinin işaretidir... (Türkleri Anlama Kılavuzu)
 • '' Ne kadar umutsuzsan, o kadar özgürsün''... (Ceset Kokan Kadınlar)
 • Kaç yaşında olursan ol benim için hala çocuksun.. (Meğer Annem Haklıymış)
 • Yıldızlarla dolu gökyüzü,gece yine karanlık… Karanlık olmayan gece var mı?.. Bu ne büyük salaklık!.. Sine-i dergah eyledim, kalbim sana kapalı… Koştum peşinden yıllarca, sürüm sürüm sürünerek… Meğer değmezmiş sana; pis,adi,eşşoleşek!!! Gözümün önünden geçiyor günler, nasıl yıprattın beni… Bir selpak gibi buruşturup çamurlu sulara attın beni… Oysa hazır değildim,emici halkalarım bile yoktu… Super soft olmadan attın beni sulara… Umarım bir gün sen de düşersin bu duruma… Kadıköy’den geçerken Karaköy’e vapurla… İnşallah ayağın kayar, batarsın serin sulara… Balıklara yem olup ölürken yavaş, yavaş… Biliyor musun üzülmem, az da olsa senin için… Allah belanı versin!.. (Durun Siz Evlenemezsiniz!)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle