Kimlikle girilen ülkeler hangileri? 2021 Pasaportsuz gidebileceğiniz ülkeler

Yurt dışı tatillerine çıkmak isteyenlerin en çok zaman alan işlemleri, pasaport ve vize işlemleridir. Bu işlemlerle uğraşmadan tatil yapmak isteyenlerin ise pasaport ve vize almadan, yalnızca kimlikle giriş yapabilecekleri ülkeler bulunmaktadır. Tatilciler tarafından en çok aranan "pasaportsuz gidilebilecek ülkeler" cümlesi merak konusu oldu. İşte Türklerin pasaportsuz, kimlikle gidebilecekleri ülkeler hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde..

GÜNCEL

Yurt dışı tatillerine çıkmak isteyenlerin en çok zaman alan işlemleri, pasaport ve vize işlemleridir.

Bu işlemlerle uğraşmadan tatil yapmak isteyenlerin ise pasaport ve vize almadan, yalnızca kimlikle giriş yapabilecekleri ülkeler bulunmaktadır. 

Bu ülkeler Kıbrıs (KKTC), Gürcistan, Ukrayna ve pasaportsuz ve sadece kimlikle gidilen ülkelere son zamanlarda dâhil edilen Moldova’dır.

Kıbrıs (KKTC)

KKTC, Türk vatandaşlarının pasaport ve vize gerekmeden, kimlikle seyahat edebileceği noktalar arasındadır. 

Kıbrıs’a yalnızca kimlik ile seyahat edenler, burada en fazla 30 gün konaklama hakkına sahip olabilmektedir.

Daha fazla konaklama yapabilmek için pasaport kullanmak gerekir. Pasaportlu seyahatlerde ise yine vize gerekmeden 90 gün konaklama hakkına sahip olunabilmektedir.

Türkiye’den ortalama 1,5-2 saatlik uçuş mesafesinde bulunan, gelişmiş turizm sektörüyle tatil yapmak isteyenlerin gözde yerleri arasında yer alan ve hatta yüksek eğitim kalitesiyle pek çok öğrenci çeken Kuzey Kıbrıs’ta Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt şehirleri gezilerek seyahat oldukça keyifli hale getirilebilir.

Türkiye’den KKTC Ercan Havalimanı’na İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Trabzon, Van ve Bursa’dan farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

Diğer illerden de aktarmalı olarak adaya ulaşmak mümkündür. Mardinlife.com üzerinden hızlı bir şekilde Kıbrıs uçak bileti satın alabilirsiniz.

Kıbrıs’ın güneyini gezmek isteyenlerin ise bu bölgenin vizeye tabi olduğunu unutmaması gerekmektedir.

Avrupa Birliği’nde bulunması sebebi ile vizeye tabi olan Güney Kıbrıs için vize, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Atina Büyükelçiliği’nden alınabilmektedir.

Azerbaycan

Azerbaycan'a 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren pasaport ve vize gerekmeden, yeni tip çipli kimlik kartıyla 90 gün süreli vizesiz turistik seyahat edilebilmektedir.

Kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için avantajlı fiyatlarla Azerbaycan uçak bileti ve Bakü uçak bileti alarak gidebilrisiniz.

Millî Mücadele Döneminde Türkiye-Azerbaycan İlişkileri: Atatürk ve  Nerimanov Şahsiyetleri | Newtimes.az – Analitik Bilişim Portalı

Gürcistan

Pasaport gerekmeden kimlikle giriş yapılabilecek ülkelerden biri de Gürcistan’dır.

Eskiden pasaportsuz 90 gün kalınabilen Gürcistan’da şuan 1 yıl kadar pasaportsuz ve vizesiz kalmak mümkün.

Ancak 1 yıldan fazla kalmak istenirse vize ve Gürcistan’da ikamet teskeresi alınması gerekmektedir.

Ek olarak 2019 itibari ile Gürcistan’a kimlikle giriş yapılabilmek için eski kimlik kartları yerine yeni çipli kimlik kartlarının kullanılması gerekmektedir.

Leziz yemekleri, doğal güzellikleri, ekonomik tatil alternatifleriyle ilgi çeken Gürcistan’da, Batum ve Tiflis ziyaret edilebilecek en güzel kentlerdendir.

Hemen bir Gürcistan uçak bileti alarak uygun fiyatlarla bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna

Pasaport ve vize almadan yalnızca kimlikle seyahat edilebilen bir diğer ülke ise Ukrayna’dır.

Pasaport gerekliliği kalktığından beri Türkiye’den çok sayıda ziyaretçi alan Ukrayna, kimlikle yapılan seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır.

Ukrayna’ya kimlikle giriş yapabilmek için yeni verilen çipli kimlik kartlarının kullanılması gerekmektedir çünkü eski nüfus cüzdanlarıyla pasaportsuz giriş yapmak artık mümkün değildir.

Ukrayna’nın gezilecek en güzel yerleri olan Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv, Kherson, Dnipro, Zaporijia kentlerine Ankara ve İstanbul’dan farklı havayolu firmalarının direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

Moldova

Türk vatandaşlarının kimlikle giriş yapabileceği ülkeler arasına 2019 yılında dâhil olan Moldova’da pasaport ve vizesiz, 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalınabilmektedir.

Turistik açıdan son derece sakin olan Moldova, huzurlu bir tatil arayanların tercih edebilecekleri yerlerdendir.

Kimlikle seyahatin kabulünden sonra popülerliği artmaya başlayan Moldava’ya uçakla seyahat etmek için başkenti olan Kişinev’e İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Siz de pasaport ve vize işlemleriyle vakit kaybetmeden gidebileceğiniz Kıbrıs, Ukrayna, Gürcistan veya Moldova’ya yapmayı planladığınız seyahatleriniz için uçak biletlerini Mardinlife.com’dan en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle