Kısıtlama nasıl bitecek? Kısıtlama ne zaman bitecek? Süreç hakkında merak edilenler

Yaklaşık 3 hafta süren tam kapanma 17 Mayıs itibariyle bitiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede; ''Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tam zamanlı uygulanacak'' ifadelerine yer verilmişti. Tam kapanma kısıtlamasının ardından başlayacak kontrollü normalleşme süreci hafta başında yapılacak kabine toplantısının ardından netleşecek. Peki pazartesi sabah 5'ten kabinenin toplanıp karar almasına kadar geçen sürede ne yapılacak?

GÜNCEL SAĞLIK
PAYLAŞ:

17 günlük tam kapanma dönemi, pazartesi sabahı saat 05.00'te sona erecek. Sokağa çıkma yasağının ne zaman bittiğine ve 17-18-19 Mayıs tarihlerinde kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaptı. 

Açıklamasında pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takviminin uygulamaya başlayacağını belirten Erdoğan, ''Niyetimiz, mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir'' dedi.

Kontrollü normalleşmeyle birlikte atılacak adımlar pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek kabine toplantısının ardından açıklanacak. 

Bayram mesajı yayımlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, bu sürece ilişkin önemli bir mesaj vererek "Kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz" ifadelerine yer vermişti.

SEYAHAT KISITLAMASI NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Yakın çevremiz başta olmak üzere dünyanın tamamını etkileyen bu tehditle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz" ifadelerine yer vermişti. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenen Kabine toplantısında seyahat kısıtlaması dahil diğer tedbirlerin de konuşulacağı ön görülüyor.

Ancak seyahat kısıtlamasının tam olarak son bulacağı tarih henüz açıklanmış değil. Bu durumun ciddi bir kaosa sebep olması olası. Çünkü 29 nisandan önce veya sonra bir şekilde büyükşehirleri terkedip memleketine giden insanların dönüşü büyük bir hareketliliğe sebep olacağı gibi, bu konuda hangi kuralların uygulanacağı da net değil.

 

17 MAYIS'TA ŞEHİRLER ARASI YASAK BİTİYOR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yayımladığı bayram mesajında tam kapanma sürecine değindi. Koca açıklamasında, "Sevdiklerimizle candan ama mesafeli, el öpmeden idrak edeceğimiz üçüncü bayram. Büyük bölümünü evlerimizde geçirdiğimiz bir ayın sonunda kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz. Doyasıya kucaklaşacağımız bayramların hasretiyle Bayramınızı tebrik ediyorum." dedi. Fahrettin Koca, böylelikle 17 Mayıs'ta bitmesi beklenen tam kapanma sonrasındaki normalleşme sürecine vurgu yaptı. 

Fakat bu açıklama da sorulara cevap olacağına, barındırdığı belirsizlikle kafaları daha çok karıştırdı.

VATANDAŞLAR İKİ SORUNUN CEVABINI MERAK EDİYOR

  1. Seyahat kısıtlaması pazartesi günü sabah saat 5'ten sonra nasıl işletilecek? Çünkü ortaya çıkacak hareketlilik, kısıtlamalarla sağlanmaya çalışılan mesafeli ortamı ortadan kaldıracak ve önlenemez bir yoğunluğa sebep olacak.
  2. Pazartesi sabahı işinin başında olması gereken memur, işçi veya özel sektör çalışanları, işlerinden uzak ve şehirlerarası yolculuk yapmak zorunda iseler bu seyahati nasıl gerçekleştirecekler. Zira şehirlerarası yolculuk pazartesi sabah saat 5'e kadar ciddi prosedür ve yaptırımlara tabi...

Turkuaz tabloda yer alan günlük vaka sayılarındaki düşüş sürüyor. Dün 11 bin 534 yeni vaka açıklandı. 17 Mayıs'a kadar devam edecek tam kapanmada hedef bu sayıyı 10 binin altına çekmek. Peki, günlük 10 bin yeni vaka kısıtlamaların kaldırılması için yeterli mi? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Levent Akın, bu sayının yeterli olmadığını söyledi. Akın, tam kapanma sonrası dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

Tam kapanmanın ardından gerçekleşme beklenen normalleşme dönemine ilişkin ortaya atılan bir senaryoya göre; tam kapanmanın ardından 3 aşamadan oluşan kademeli bir normalleşme süreci başlayacak.  

Birinci döneme 17 Mayıs, ikinci döneme 31 Mayıs, üçüncü dönemeyse Temmuz ayında geçilecek. 

Bayram sonrasında başlayacak olan ilk etapta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere gidenler, kademeli olarak geri dönebilecek. Kafeler, restoranlar ve lokantaların da açılması bekleniyor. Ancak saat kısıtlaması yine geçerli olacak.

Hafta içi sokağa çıkma yasağının 19.00'dan 21.00'a çekilmesi, cumartesi günü de sokak kısıtlamasının kaldırılması bekleniyor. Pazar günleri kısıtlama devam edecek. 

Kulislerden sızan bir diğer bilgiye göre; bu sene okullar açılmayacak. Uzaktan eğitim devam edecek. 

Kontrollü normalleşmenin ikinci aşaması 31 Mayıs'ta başlayacak. Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerlerinin çalışma saati 20.00'den 22.00'ye çıkacak.

Açık alanı olan kahvehane ve çay ocağı gibi yerler valiliklerden izinle açılabilecek. İkinci aşamada pazar günü dahil sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

Son aşamaya ise vaka sayılarındaki duruma göre Temmuz ayında geçilmesi planlanıyor. Bu dönemden sonra düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek.

Üçüncü dönemde kafe ve restoranlar 23.45'e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılmayacak. Nargileciler ve gece kulüplerinin açılması beklenmiyor. Bunun dışında üçüncü dönemde hayat neredeyse normale dönebilecek.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle