Kızılay, Mardin'i Stratejik Beslenme Planına Dahil Etti

Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer, Bölge Beslenme Stratejik Planı kapsamında Türkiye genelinde yürütülen kapasite araştırma çalışması kapsamında Mardin'de temaslarda bulundu.

GÜNCEL

Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer, Bölge Afet Stratejik Plan çalışması kapsamında Mardin’de temaslarda bulundu. Kızılay Mardin Şubesi Başkanı Abdulbasit Deniz’le birlikte Mardin Valisi Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret eden Özer, sonrasında Kızılay Mardin Şubesine de bir ziyaret gerçekleştirdi. Özer daha sonra Mardin Öğretmenevinde Mardin'deki STK'larla bir araya geldi.

Kuruluşundan bu yana afetlerde aktif şekilde görev alarak fedakarlık örneği sergileyen Kızılay, her türlü afet durumunda uygulanmak üzere Bölge Beslenme Stratejik Planı çalışması hazırlayarak afet riski taşıyan bölgelere öncelik vererek Türkiye genelinde bu planı uygulamaya geçirmek için çalışmalara başladı. Kızılay tarafından daha önce 71 ilde hayata geçirilen proje kapsamında Mardin üç ayrı bölgeye ayrıldı. Sınır hattındaki Kızıltepe, Artuklu ve Nusaybin ilçeleri bir bölgede, Yeşilli, Ömerli, Midyat ve Dargeçit bir bölgeye, Derik, Mazıdağı ve Savur'da bir bölgeye ayrıldı.


“Dünyada böyle bir model yok”

İlk olarak Kızılay Mardin Şubesi Başkanı Abdulbasit Deniz’le birlikte Mardin Valisi Muahmut Demirtaş'a bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Özer, “Hazırladığımız planlarımız, Türkiye'de ve diğer insani yardım çalışması alanındaki bütün sivil toplum örgütlerinde zannediyorum bir ilk olacaktır. Onun da müjdesini sonraki safhada inşallah vereceğiz. KAYS ve KAMP dediğimiz iki ayrı çalışmamız var. Bundan sonra şimdi de Beslenme Stratejik Planı kapsamında yenibir çalışma başlattık. Türkiye'nin 71 ilinde bu planımızı uygulamaya koyduk.

Bugün de Mardin için buradayız. Daha önce uygulanan KAMP dediğimiz Kızılay Afet Müdahale Planı. Bu işin tamamen zeminini oluşturan bir çalışma. KAYS dediğimiz ise afette gerek şubelerimizi, gerek araçlarımızı sahaya yönlendirmesi anlamında bu bahsettiğimiz otomasyon sistemi. Şimdi de Stratejik Beslenme Planı. Bu plan ve projler çok uzun soluklu çalışmalar. Dünyada böyle bir model yok. Kısmen benzer çalışmalar yapıldı. Ama bunu inşallah burada yapınca çok farklı bir imza atmış olacağız” dedi.

Plan kapsamında Mardin Öğretmenevi Konferans Salonunda kentte insani yardım alanında hizmet veren STK'lar, Elazığ Afet Müdahale Merkezi ve Ankara Afet Operasyon Merkezinden gelen personellerle bir araya gelen Özer, Mardin ve ilçelerinde olası bir afete karşı hazır olmak için görüşme gerçekleştirerek bilgi alışverişinde bulundu. 

Özer burada Kızılay hakkında şu bilgileri verdi:

"Türk Kızılay, ülke çapında yaygınlaştırdığı afet müdahale ve afet lojistik sistemleri ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahiptir.  Türk Kızılay, yurt içinde meydana gelen doğal afetler sonrasında afetzedelere acil beslenme hizmeti verir. Acil barınma konusunda ise devletin ilgili kurumlarının yanında yardımcı rol üstlenir. Afet müdahale ve afet lojistik sistemlerini ülke çapında yaygınlaştıran, bu ağ ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahip olan Türk Kızılay, Bölgesel düzeyde ise Afet Müdahale Direktörlüğüne bağlı 5 Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü ve bağlı 9'u Afet Müdahale Merkezi Müdürlüğü ve 3'ü de Yerel Afet Yönetim Merkezi olmak üzere 12 merkezde  afet hizmetlerini yürütmektedir. Afet sonrası bölgedeki acil ihtiyaçları karşılayan Türk Kızılay, beslenme alanında ise Mobil Ekmek Fırını, Mobil Mutfak ve Mobil İkram Araçları ile kaliteli ve hızlı hizmetle afetzedelerin yanında olur. Bu gün de Türk Kızılayı olarak Afet Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı tarafından Beslenme Stratejik Planı kapsamında Türkiye genelinde  yürütülen kapasite araştırma çalışmalarını yerinde görmek için sahadayız. Olası bir afet durumunda beslenme hizmeti sunabilmek için il bazlı Aşevleri, Ekmek Fırınları, Sıcak Yemek Üretim Alanları, Yemek Firmaları, Depo ve Transfer Merkezleri araştırmalarını birebir yerinde görme imkanımız oldu."

Toplantıya İHH, İlim Yayma Cemiyeti, Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Umut Kervanı, Taha Derneği, Yeşilay ve Memur-Sen. Mardin, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin ve Artuklu Şube Başkanları katıldı.

Programda ayrıca bir sunum yapan Kızılay Mardin Şube Başkanı Abdulbasit Deniz, 2021 yılında yaptıkları faaliyetleri anlattı.

Özer daha sonra Beslenme Stratejik Planı kapsamında bilgilendirme sağlanıp iş birliği yapılabilmesi için Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mardin İl Müftülüğü ve Türk Kızlay Mardin Toplum Merkezini ziyaret etti.YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle