Kızıltepe Belediyesi'nden Gurs Vadisi'nde Çöp Toplama Etkinliği

Mardin - Kızıltepe arasında bulunan ve doğal güzellikleri, yeşil alanları ve çağlayan sularıyla bölge insanının yoğun olarak ziyaret ettiği Gurs Vadisi'nde son günlerde farklı şehirlerde yaşanan orman yangınlarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek için temizlik etkinlik düzenlendi.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Kızıltepe Kaymakamı ile Kızıltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nce tertiplenen Kızıltepe'de 12 köyden oluşan Gurs Vadisi'nin içinde bulunan Yüceli ile Alipaşa kırsal mahallelerini kapsayan orman temizliği etkinliğine Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Bülent Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Mavidemir, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Gurs vadisi'nde bulunan ormanlık alanda ağaç dipleri ile vadinin ortasından geçen dere kenarlarındaki yanıcı ve yakıcı maddelerin yanında çöplerin de el yordamıyla temizlenerek çöp toplatıldığı etkinlikte konuşan Kızıltepe Belediye Başkan Vekili / Kaymakam Hüseyin Çam, Düzenlenen temizlik etkinliğinin son günlerde farklı şehirlerde yaşanan orman yangınlarına karşı toplumu bilinçlendirip, ormana ve doğal zenginliklere sahip çıkılması gereken önem ve ihtimamın gösterilmesi için gerçekleştirildiklerinin altını çizdi.

"BÜTÜN BU GÜZELİKLERİN EMANETÇİLERİYİZ"

Kaymakam Çam, "Ğurs Vadisinde;  özellikle son günlerde ülkemizde maalesef ciğerlerimiz yanıyor. Hain terör örgütü mensuplarının sabotajları ile ülkemizin farklı noktalarında orman yangınları ile karşı karşıyayız. Millet olarak hepimizi üzüyor. Özellikle devletimizin tüm birimleri anında müdahale ederek gecesiyle gündüzüyle 24 saat çalışarak inşallah bunun da üstesinden hep birlikte geleceğiz. Biz de ilçemizde Kızıltepe'de bu çevre bilincinin çok daha fazla vatandaşlar nezdinde de bilinç oluşturulabilmek için bir çalışma yapmak istedik. Özellikle şuanda bugün Ğurs vadisine geldik. Burası da malumlarınız olduğu üzere ilçemizin ve bölgemizin en nadide güzelliklerinden bir tanesi. Bu güzellikleri korumak bizim elimizde, buraya gelen ziyaretçilerimizin elinde. Tabi maalesef bizler koruma noktasında bazen sıkıntı yaşayabiliyoruz, bunun için farkındalığımızı, bundan sonraki süreçte çok daha fazla olması gerekiyor. Çünkü bu doğa hepimizin, bu doğa bizim geleceğimiz ve geleceğimize bırakabileceğimiz en güzel miras olmalıdır. Ki bütün bu güzelliklerin emanetçileriyiz." dedi

Mardin'den ve çevre ilçelerden sıcak havadan bunalıp, piknik yapmak serin ortamın tadını çıkarmak için Gurs vadisine gelen misafirlere de seslenen Kaymakam Çam, gelen misafirlerin getirdikleri yiyeceklerin atıklarını birer poşete doldurarak gerekli çöp kutularına bırakmaları çağrısında bulundu.

"GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM"

Kaymakam Çam, "Gurs Vadisine gelen bütün ziyaretçilere, yerli ve yabancı turistlere hep şunu söylüyoruz; 'Lütfen buraya geldiğinizde, giderken buraya herhangi bir atık bırakmayın. Buraya herhangi bir çöp bırakmayın' evet, buranın güzelliğinden istifade edin, hep beraber edeceğiz ancak burayı korumak hepimizin görevi ve vazifesidir. Şunu unutmamak lazım, bir yerin temizliği sadece belediyenin temizlik görevlilerinden bekleniyorsa başarılı olmak mümkün değildir. temizlik, öncelikle kirletmemek ile olur. Temizlik, öncelikle sahip çıkmak ile olur. O anlamda bütün ülke olarak ta, ilçe olarak ta, köy olarak ta bu güzelliklerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Geleceğimize sahip çıkmamız gerekiyor. Burada bakın bu kadar kalabalık var. Hem çalışma arkadaşlarımız var, hem gönüllü vatandaşlarımız var, hem gençlerimiz var. hem sivil toplum kuruluşlarımız var. hep beraber el ele diyoruz ki daha temiz bir ülke için, daha temiz bir Kızıltepe için, daha temiz bir Mardin için inşallah bundan sonra çok daha farklı fazla duyarlılık sahibi olalım."

Yaklaşık üç saat devam eden etkinlikte bulunan gönüllüler yaklaşık 400 çöp poşeti atık toplayarak, belediyeye ait çöp toplama araçlarına bırakarak, gurs vadisi ve çevre temizliğine katkıda bulunmuş oldu.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

ResimResim

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle