Koçhan, Tarım ürünleri ithalindeki vergi muafiyetine tepki gösterdi

Saadet Partisi Mardin İl Başkanı Av. Vejdin Koçhan, Buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek gibi tarım ürünleri ithalinin yılbaşına kadar gümrük vergisinden muaf tutulmalarına tepki gösterdi.

MARDİN
PAYLAŞ:

Tarım üretiminin her geçen gün yapılamaz hale getirilmeye çalışıldığını, üretim ve üreticinin üretiminin adeta engellenmesi için yapılan uygulamalarla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Saadet Partisi Mardin İl Başkanı Av. Vejdin Koçhan, tarım ürünlerinin ithalindeki vergi muafiyeti kararından derhal geri dönülmesi gerektiğini kaydetti.

İl Başkanı Koçhan Yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ithal edilecek olan buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimekte gümrük vergisi yılbaşına kadar yüzde 0 olarak uygulanmasına karar verildiğini görüyoruz.
Bu karar yıllardır devam eden tarım politikalarının bir sonucudur. Ülkede çiftçilerimizin perişan hallerini görmezden gelip üstüne üstlük mevcut durumu daha da kötüye götürecek adımlar atmaya devam ediyorlar. Yerli üreticiyi çaresizmiş gibi gösterip ithalatın kapılarını sonuna kadar açmak çiftçilerimize yapılmış en büyük ihanettir. Çiftçilerimiz gereken destekleri gördükleri zaman ülkemizin geleceği için üretmekten geri durmadıklarını her zaman göstermişlerdir.


Çiftçilerimiz bir yandan yüksek girdi maliyetleriyle can çekişirken diğer yandan iktidarın bu adımları ile üretemez hale getirilmek isteniyor. Desteklenmeyen ve sorunları görmezden gelinen çiftçilerimize bu uygulamalar reva mıdır ? Ülkemizi ithalatçı duruma getirmenin kimseye bir faydası olamadığını biliyoruz. Bir an önce yapılan bu yanlıştan dönülmelidir.


Dünyanın en verimli topraklarında çiftçimizi toprağına küstüren bu zihniyetin üreticilerimize bir fayda sağlamayacağı açıktır. Binlerce çiftçimizin tarımdan el çektiğini duyuyor ve görüyoruz. Çiftçilerimizi bankalara muhtaç eden borç batağına sürükleyen bu politikalardan geri dönülmelidir..
Geldiğimiz bu nokta maalesef mevcut iktidarın tarım politikalarını sadece siyaseten ve hamasi nutuklarla ilerletmeye çalıştığını görüyoruz. Lafla peynir gemisi yürümez. Derhal bu bu vahim karardan geri dönülüp yerli üreticilerimizi destekleyen adımlar atılmalıdır."

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle