Kolera Cumhuriyeti - Özkan Günaydın Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kolera Cumhuriyeti kimin eseri? Kolera Cumhuriyeti kitabının yazarı kimdir? Kolera Cumhuriyeti konusu ve anafikri nedir? Kolera Cumhuriyeti kitabı ne anlatıyor? Kolera Cumhuriyeti PDF indirme linki var mı? Kolera Cumhuriyeti kitabının yazarı Özkan Günaydın kimdir? İşte Kolera Cumhuriyeti kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Özkan Günaydın

Yayın Evi: Peri Yayınları

İSBN: 9786056555206

Sayfa Sayısı: 96

Kolera Cumhuriyeti Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Mevla birçok dert verse mesela

Ve o dertleri mavi kabuklu bir mandalinayla

bölüşebilsek

Uçmakta sadece kuşlara mahsus olmasa

İrlandalı yaşlı memure teyzelerde uçabilse keşke

Ne zaman adını ezberlesem

Bir cihan harbi peydah oluyor penceremin önünde

Sirozdan ölen bir tren arkadaşım vardı.

Siz bilmezsiniz mesela.

Eğer bir kaplumbağa ve bir ağaçkakan isterlerse

Pek ala yan yana yürüyebilirler

Hatta uça da bilirler

Ama bunu daha bilimsel yönden ispatlayamadık

Allah'ım henüz 11. yüzyıldayken

Konstantineyken buralar daha

Doğmamış ve ınga dememişken, Adolf henüz

beşiğinde

Sen koru Avrupalı Yahudileri

Senin dediğin olur (Amen)

Kolera Cumhuriyeti'ne hoşgeldiniz efenim...

Kolera Cumhuriyeti Alıntıları - Sözleri

 • Sevgilim; sen bizi bir de çay içerken devlete küfür ettiğimizde gör...
 • Yalnızlığın ölçü birimidir. Küllükteki sigara izmaritleri...
 • Sokak lambalarına küsüp,kaldırımlarda yürümeyi yasaklamak,Meclisin işidir sevgilim
 • Tamam sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah! Ama dertten, kederden, efkardan içenler ölmesin Lann! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin. Yokluktan otobüs duraklarında izmarit arayanlar ölmesin.
 • Göçmen kuşlara umut Yelkenli gemilere rüzgar Gökyüzüne mavi Eskiciye de hırpalanmış sokaklar lazım.
 • Tamam sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah! Ama dertten kederden, efkardan içenler ölmesin lan! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin. Yoksuluktan otobüs duraklarında izmarit arayanlar ölmesin.
 • Tamam, sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah. Ama dertten, kederden, efkardan içenler ölmesin lan! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin.
 • Şebnem, dedim. Kalk bir devlet kuralım. Sınırlarını ben çizerim, ismini sen koy, bayrağını referandumla belirleriz. Çoğunluk olup azınlığa hükmedelim. Anayasasını kahve içerken yazarız, bir maddesinde de "ıslık çalmak yasak" deriz.
 • Bir gülüşü var ; Hani ölmüyor da Annesinin dizinin dibinde koşarken Asfaltın altından alındığını. Bir trenle yan yana koştuğunu Elma suyuna batırılmış bir kraker gibi hissediyor kendini insan.

Kolera Cumhuriyeti İncelemesi - Şahsi Yorumlar

“Mavi kabuklu mandalinalar”ın varlığına inanmaya başladığım kitaptır kendisi... Şebnem’den bahsetmiyorum bile.. Kolera Cumhuriyetine hoşgeldiniz efendim... (Esraa Es)

Bu Kez Bir Çirkin Sevmeli Bu Kez de Bir Çirkine Şiir Yazmalı Edasıyla ... Merhabalar.... Okuduğum en etkileyici şiir kitabı bu olsa gerek Demokrasi ve Etik Toplum Öğütlemeyi Harika bir biçimde Anlatmakla Kalmıyor ;Beyinin Hoşuna Gideceği Binlerce Sözcük var Aşkı da Şöyle Anlatıyor ;Geceliği 30 lira olan bir Fahişenin, müşterisini Mecnun edebilmek için Çıkardığı Sahte zevk Narları... Bitemsin Diye Yavaş Yavaş Okudum Bunu Okuyarak da Yanında bir Şiir Yazıyorum Şiir Yazma Alışkanlığı Kazandırıyor insana Kesinlikle Okuyunuz (Kitabı Okumak İsteyenlere Gönderebilirim) (Feda)

Kadıköy'de bir yardım standında gördüğüm ve isminden dolayı dikkatimi çeken bu şiir kitabını o gece okudum ve zaman zaman tekrar okurum. Yazarın ikinci kitabı olan Kolera Cumhuriyeti'nde baştan sona bu cumhuriyeti anlatır bize şair... (Ahmet Samsa)

Kolera Cumhuriyeti PDF indirme linki var mı?

Özkan Günaydın - Kolera Cumhuriyeti kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kolera Cumhuriyeti PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Özkan Günaydın Kimdir?

Erzincanlıyım. Felsefe bölümü mezunuyum. Bir yandan da KPSS’ye hazırlanıyorum. Ne kadar devlet yanlısı olmayan aykırı bir tarafım olsa da, eğitimcilik bazında bir şeyler yapmak istiyorum.

Çok ilginçtir. 2004 yılında babamın sigarayı bırakmasıyla birlikte başladı benim kalem kağıtla haşır neşir olmam. Babamla birlikte inşaatlara çalışmaya giderdik ve babam sürekli sigara içerdi. Çok severdi sigara içmeyi. İkili gibi olmuşlardı adeta. Ancak sağlık sorunlarından dolayı bırakmak zorunda kalmıştı ve ben de oturup bunun üzerine bir şiir yazdım. Birkaç arkadaşıma gösterdim. Onlar fazlasıyla beğendiler. Beğenmeleri üzerine gaza gelmiş olmalıyım ki, “durun bir tane daha yazacağım” dedim. O zamanlar sevdiğim bir kız vardı. Sarışın mavi gözlü, çok güzel bir kızdı. 3 sene peşinden koşmuştum. Onun için yazdım ve arkadaşlar aşırı beğendiler. Sonra onun için, bunun için yazayım derken, bir de hükümeti devirmek için yazayım dedim. Sonrasında ise ilk kitap çıktı. “Yoksulluğun Ve Baharın 25. Sokağı” adlı kitap ama tutmadı. İlk kitap tutmamış olsa da, ben yine de yazmaya devam ettim. İkinci olarak da “Kolera Cumhuriyeti” çıktı.

Özkan Günaydın Kitapları - Eserleri

 • Kolera Cumhuriyeti
 • Laleli'de Bir Pazartesi
 • Yoksulluğun ve Baharın 25. Sokağı

Özkan Günaydın Alıntıları - Sözleri

 • Tamam, sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah. Ama dertten, kederden, efkardan içenler ölmesin lan! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin. (Kolera Cumhuriyeti)
 • Hiçliğe dökülen bir şelalenin gürültüsü gibiydi saçları Çok güzeldi, ben çirkindim; dünyaya çarpmıştık sanki Son gece nihilizmi tartıştık Otogara kadar geldi uğurlamaya "Bir gün TRT'ye çıkarsan benden de bahsetmeyi unutma" demişti İkincisinin babası baloncuydu Hiç üzmedim "Senin yanındayken saçlarım uzamıyor" dedi birkaç defa Ellerini tutmaya kıyamazken, üç sefer memelerinden öptüm Hiç üzmedim ama Ayrılırken teşekkür bile etti hatta Üçüncüsü bir şair Devletin şarap içmemesinden yanaydı "İdeolojiler, burjuva sınıfının ve hükümetlerin masalıdır" derdi Bir bankaya molotof atarken görmüşler, asla sütyen de kullanmazdı Tutukladılar sonra Sonsuzluk tutkunuydu dördüncüsü Yırtılan yaranın, muhteşem hatanın, üşüyen bir şeylerin peşindeydi hep Kaç öğlen ezanını birlikte dinlediysek de; hiç fark etmedi beni Oysa ben buradaydım, işte şurada, belki orada Sonra küstüm Beşincisi bıçak taşıyordu cebinde İntiharları aradığı muhakkak, ya bulursa? "Annem istemiyor" dedim, çok korkmuştum Bir tren çevirdim, en kestirme yoldan 18. yüzyıla kaptan! Altıncıyla yedincinin babası ölmüştü Ben de ellerim cebimde yanlarından çekip gittim öylece Acıları çok tazeydi, sigaramı yeni yakmıştım Beddualarını hala saklarım Sekizinciyle yalnızlıkta dört, beraberken tek kişiydik Yahudi dölüydük onunla, 1915 soykırımıydık sanki, Hitlerin intihar ettiği sığınak nüfusuna kayıtlıydık ikimizde Karşılıklı otururken, dünyayı dolaşırdık Ağacından yeni düşmüş bir yaprak gibi gülerdi Uykudan uyanır uyanmaz sigara yakardı hep Bir kadın değildi o, bir anne Beni koklayarak severdi. Dokuzuncuyla çok sevdik birbirimizi Sonra siktirip gittik ikimizde Eskişehir'den o Malatya'ya ben maviye (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Sokak lambalarına küsüp,kaldırımlarda yürümeyi yasaklamak,Meclisin işidir sevgilim (Kolera Cumhuriyeti)
 • Şebnem, dedim. Kalk bir devlet kuralım. Sınırlarını ben çizerim, ismini sen koy, bayrağını referandumla belirleriz. Çoğunluk olup azınlığa hükmedelim. Anayasasını kahve içerken yazarız, bir maddesinde de "ıslık çalmak yasak" deriz. (Kolera Cumhuriyeti)
 • Acıdan başka bir şey değiliz bu dünyada. (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Tamam sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah! Ama dertten kederden, efkardan içenler ölmesin lan! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin. Yoksuluktan otobüs duraklarında izmarit arayanlar ölmesin. (Kolera Cumhuriyeti)
 • anıların uzağına düşünce çocukluğum hep aniden gidişlerim gelir aklıma yelkensiz, rüzgârsız ve umutsuz (Yoksulluğun ve Baharın 25. Sokağı)
 • Sevgilim; sen bizi bir de çay içerken devlete küfür ettiğimizde gör... (Kolera Cumhuriyeti)
 • Mağaralarımızın penceresi yoktu belki ama keşke dışarıya hiç adımımızı atmasaydık be yarbayım.. (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • * "Böyle nereye kadar yazacaksın" Dedi. "Toplu taşıma araçları şairlere bedava olana kadar" dedim. :) (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Şebnem'e olan aşkım bitse de Allah'a inansam artik. (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Tamam sigarayı keyiften içenler ölsün, eyvallah! Ama dertten, kederden, efkardan içenler ölmesin Lann! Bir sigarayı yoksulluktan aralarında çevirenler ölmesin. Yokluktan otobüs duraklarında izmarit arayanlar ölmesin. (Kolera Cumhuriyeti)
 • Yalnızlığın ölçü birimidir. Küllükteki sigara izmaritleri... (Kolera Cumhuriyeti)
 • Göçmen kuşlara umut Yelkenli gemilere rüzgar Gökyüzüne mavi Eskiciye de hırpalanmış sokaklar lazım. (Kolera Cumhuriyeti)
 • Sana ekmek, sana çiçek, sana şiir Bana sigara. (Yoksulluğun ve Baharın 25. Sokağı)
 • Genel Seçimlerde Oyunu Kullanan Terk etsin Ülkeyi. Sıkıldıysan Başbakan Vuralım Sevgilim.. (Yoksulluğun ve Baharın 25. Sokağı)
 • -En büyük hatayı tekrar mağaralarımıza dönmemekle yaptık yarbayım. Sonra vahşi hayvanların dişlerinden ve kemiklerinden kesici aletler icat ettik. Toprağın böğründen tuncu, demiri, kalayı söktük. Başımıza fırtınalar depremler musallat oldu. Yetinmedik tarımı bulduk, artı ürün, kerpiçten evler derken yerleşik hayata geçtik. Artı ürünlerimiz ambarları doldurdu, bunları korusunlar diye başlarına bekçiler diktik. Sonra onlara "rahip" dedik. İnsanız, aciziz neticede; başkalarının ambarlarına ve kentlerine göz koyduk. Savaşlar çıkardık. Başımızdaki soytarılara kral ismini verdik. Onlar da kendine "tanrı" dedi. Daha çok savaş, daha çok acı gördük. Mağralarımızın penceresi yoktu belki ama keşke dışarıya hiç adımımızı atmasaydık be yarbayım. Keşfedilebilecek her şeyi bulduk ama insanlığımızı kaybettik. Üzgünüm yarbayım. Bu koyduğum gecesinde çok üzgünüm. Lütfen anlayın beni. (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Bu yüzden bizim gibi çirkinler için aşık olmak çok lüks bir şeydir.. (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Sana ekmek, sana çiçek, sana şiir  Bana sigara (Laleli'de Bir Pazartesi)
 • Bir gülüşü var ; Hani ölmüyor da Annesinin dizinin dibinde koşarken Asfaltın altından alındığını. Bir trenle yan yana koştuğunu Elma suyuna batırılmış bir kraker gibi hissediyor kendini insan. (Kolera Cumhuriyeti)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle