Koronavirüsün belirtisi olabilir

İspanya’da yapılan bir araştırma sonucu dil, el, ağız ve ayaklarda aniden ortaya çıkan değişikliklerin koronavirüs belirtisi olabileceği kaydedildi.

SAĞLIK
PAYLAŞ:

İspanya’da yapılan yeni bir araştırma, ağız, el veya ayaklarda aniden ortaya çıkan değişikliklerin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) belirtisi olabileceğini açıkladı.

660’ı aşkın hafif-orta koronavirüs vakasını inceleyen bilim insanları, hastalarının yüzde 25'inin dilinde iltihaplanma ve şişlik geliştiğini buldu. Bununla birlikte, çalışmaya katılan hastaların yaklaşık yüzde 40'ının avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık, yanma ve kurdeşen tespit edildi.

Ntv.com.tr’de yer alan habere göre, İspanya’nın başkenti Madrid'de yer alan La Paz Hastanesi Üniversitesi'nden araştırmacılar, dilde, elde veya ayakta ortaya çıkan şişkinlik ve kızarıkların yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) belirtisi olabileceğini açıkladı. Bilim insanları, doktorların ve hemşirelerin daha hızlı Kovid-19 teşhisi koyabilmek için hastalarının ağız boşluklarını, ellerini ve ayaklarını incelemesi gerektiğini söyledi.

British Journal of Dermatology'de yayımlanan çalışmaya IIFEMA'daki sahra hastanesinde 10-25 Nisan tarihleri ​​arasında tedavi edilen 666 hafif-orta Kovid-19 hastası dahil edildi.

Hastaların yüzde 45,7'sinin dillerinde, ellerinde veya ayaklarında değişiklikler görüldü.

Dört hastadan birinin dili değişti

Yaklaşık dört hastadan birinde (yüzde 25,7), “Covid dil” olarak adlandırılan dil değişiklikleri bildirildi. Araştırmacılar, en yaygın görülen semptomun papilla iltihabı veya dilin yüzeyindeki küçük yumrular çıkmasına neden olan geçici lingual papillit olduğunu söyledi.

Bununla birlikte uzmanlar, çalışmaya dahil olanların yüzde 6,9’unda iyi huylu ve bulaşıcı olmayan ağız ülseri (aftöz stomatite) geliştiğini aktardı. Ek olarak, hastaların yüzde 6,6'sı, dilin şişmesine ve renginin değişmesine neden olan dil iltihabı (glossit) geliştirdi. Hastaların yüzde dördünde ise, dil yüzeyinde beyazımsı bir kaplama şeklinde ortaya çıkan yamalı depapilasyon görüldü.

Diğer taraftan araştırmacılar, hastaların yaklaşık yüzde 40'ında el ve ayaklarının görünümünün değiştiğini açıkladı. En yaygın durumun cilt soyulması (deskuamasyon) olduğu bildirildi.

Bilim insanları hastaların yüzde 15'inin avuçlarında ve ayak tabanlarında kaşıma dürtüsüne neden olan kırmızımsı kahverengiye bir görünüm olduğunu, yüzde 7'sinin ise hastalığın eritrodizestezi adı verilen yanma hissi söyledi. Daha küçük bir yüzde ise (6,9), kurdeşen, yüzde 2,9’u kızarıklık bildirdi.

Çalışmanın yazarları, "Özetle, iki haftalık bir süre içinde bir sahra hastanesine kabul edilen hafif-orta derecede Kovid-19 hastalarının neredeyse yarısı mukokutanöz bulgular gösterdi. 'Ağız boşluğu muayenesi, ellerde ve ayaklarda kızarıklık ve şişlik, ince palmoplantar deskuamasyon ve kırmızımsı-kahverengi maküller Kovid-19 enfeksiyonunu teşhis etmemize yardımcı olabilir ve rutin olarak kontrol edilmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle