İnsülin direncine dikkat!

İnsülin direncine dikkat!

İnsülin direnci vücut yeterli insülin üretebildiği halde etkili olarak kullanılmamasıdır. İnsülin direnci geliştiğinde, hücrelere şeker giremez, kullanılamaz ve kanda şeker yükselerek gizli şeker, zamanla Tip 2 Diyabet ortaya çıkar.

Bel Çevresi İnsülin Direncinizi Gösteriyor!

Özellikle bel çevresinde aşırı yağ birikmesi olmak üzere, obezitenin insülin direnci gelişmesinde en önemli neden olduğu kabul edilmektedir. Fiziksel hareketsizliği, insülin direnci ile ilişkili olduğunu gösteren birçok çalışma vardır. Egzersiz sonrası kaslar, insüline daha duyarlı hale gelerek, insülin direnci azalır. Egzersizle kaslar daha güçlenerek, kan şeker seviyesinin kontrolü kolaylaştırır.

Uyku Apnesine Dikkat!

Yapılan bazı çalışmaların, uyku apne sendromu başta olmak üzere, tedavi edilmeyen uyku bozuklarının, obezite ile insülin direnci ve tip 2 diyabet görülme riskini artırdığını göstermiştir. Bazı genetik bozukluklar, hormonlar, steroidler gibi bazı ilaçlar kullanımı, ileri yaş ve sigara da insülin direncine neden olabilir. İnsülin direnci ile yüksek tansiyon, damar sertliği, kan yağları bozuklukları, karaciğer yağlanması arasında ilişki vardır.

Kendinizi Gözlemleyin!

İnsülin direnci kilolu kişilerde daha fazladır. Bu nedenle kilo arttıkça bu dirençte artar ve şeker hastalığı görülme olasılığı artar. İnsülin direnci yüksek kişiler çok hızlı kilo alır ve zor kilo verirler. Kilo aldıkça insülin direnci artar, kilo verdikçe azalır. İnsülin direnci olan kişilerde, yorgunluk halsizlik, hızlı kilo alma, zor kilo verme, doymama, sık acıkma, uyku basması, gün içinde acıkma atakları olması, tatlıya düşkünlük gibi belirtiler görülebilir. Yemeklerden hemen sonra 2-3 saat içinde tekrar yüksek oranda acıkma hissi ve tatlı yeme isteği oluşuyorsa insülin direncinizin yüksek olduğunu gösterir. İnsülin direncinin diğer belirtileri; elde ayakta titreme, soğuk soğuk terleme ve baygınlık hissidir.

Az az ama sık sık beslenin.

Her acıktığınızda abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıkları tüketin.

Su içmeyi ihmal etmeyin.

Yağ ve kalori alımınızı dengeli bir şekilde azaltın.

Az ve Orta Glisemik İndeksli Besinleri Tercih Edin

Bir gıdanın glisemik indeksi, onun kan şekerini yükseltme özelliğini gösteriyor. Ölçü 0-100 arasında değişiyor. Kan şekerini hızlı ve fazla miktarda yükselten karbonhidratlara yüksek glisemik indeksli, az yükseltenlere ise düşük glisemik indeksli besinler deniyor.

SINIFLANDIRMA

GLİSEMİK İNDEKS DÜZEYİ

BESİNLER

Düşük glisemik indeks

55 veya daha az

Barbunya, nohut, kuru fasulye, mercimek, fındık, elma, portakal (çoğu meyve ve sebze) kepekli ekmek, kepekli makarna

Orta glisemik indeks

59-69

Beyaz şeker, esmer pirinç, çavdar ekmeği, muz, dondurma, fırında patates

Yüksek glisemik indeks

70 veya daha yüksek

Patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, işlenmiş meyve suları, karpuz, krakerler, cips, mısır gevreği

 

Yorum Yaz