Küçük Erkekler - Louisa May Alcott Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Küçük Erkekler kimin eseri? Küçük Erkekler kitabının yazarı kimdir? Küçük Erkekler konusu ve anafikri nedir? Küçük Erkekler kitabı ne anlatıyor? Küçük Erkekler PDF indirme linki var mı? Küçük Erkekler kitabının yazarı Louisa May Alcott kimdir? İşte Küçük Erkekler kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Louisa May Alcott

Çevirmen: M. Ali Ayyıldız

Yayın Evi: Gugukkuşu Yayınları

İSBN: 9786054096879

Sayfa Sayısı: 104

Küçük Erkekler Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Nat, geç saatlerde, bahçedeki ağaçların altına gitmek için odasından çıktığı zaman Deyzi'nin merdivene oturup, ağladığını gördü. Bunu fark etmemiş gibi davranarak:

"Ben gezmeye gidiyorum," dedi. "Sen de benimle gelir misin?"

"Gelirim," diye cevap verdi Deyzi.

Bütün çocuklar, onların okuldan ayrıldıklarını görmelerine rağmen, arkadaşlarıyla gitmeyi düşünmediler. Nat'ı Deyzi'den başkasının teselli edemeyeceğini biliyorlardı.

Erkek çocuklar kendisiyle futbol oynamadıkları için Deyzi üzgündü. Bunu öğrenen Bayan Biher, Deyzi'ye:

"Demi haklı, sadece ikiniz olsaydınız yine seninle oynamamaya devam ederdi. Ama on iki erkek çocuğun arasında bir kızın futbol oynaması kolay şey değil. Senin yerinde olsam, kendime daha hafif oyun seçerdim..." dedi.

Deyzi, ağlamamak için büyük çaba sarfederek: "Yalnız oynamaktan bıktım," diye cevap verdi.

Küçük Erkekler Alıntıları - Sözleri

 • "Ne yapacağımı bilmiyorum, bazen başımı alıp gitmek istiyorum hiç bilmediğim yerlere."
 • Mister Hayd, Mister Bhaer'e: -Çocuklar çok iyi yetiştirilmişler, diye sözlerine devam etti. Bu başarıyı nasıl elde ettiğinizi merak ediyorum. Çocukların üzerinde, peri masallarındaki gibi büyülü bir değneğin dolaştığı söylenebilir. Misis Bhaer konuşmaya katılarak : -Bu büyülü değnek, samimi "sevgiden" başka bir şey değildir. Mister Hayd: -Sevgi metoduyla mükemmel bir başarıya ulaştığınızı çekinmeden söyleyebilirim. Keşke, öğretici durumunda olanlar, bu başarınızı örnek alabilseler...
 • Öğrenmek istiyorum ve çabalayacağım.
 • Ne yapacağımı bilemiyorum. Bazen alıp başımı gitmek istiyorum.
 • "Ne yapacağımı bilemiyorum, bazen başımı alıp gitmek istiyorum hiç bilmediğim yerlere.."
 • Okulda günler neşeli, mutlu ve huzurlu bir şekilde geçiyordu. Temmuz ayı gelmişti. Çocuklar kısa süren ders saatleri dışında bütün zamanlarını açık havada geçiriyorlardı..
 • Çünkü kalbin bağlı olduğu yerde kafanın da daha iyi çalıştığını biliyordu.
 • Çünkü sevgi, sonbaharın soğuğuna, kışın karına aldırmadan yetişen bir çiçektir.
 • Bayan Biher konuşmaya katılarak "Bu büyülü değnek içten gelen sevgiden başka bir şey değildir." dedi. Bay Hayd "Bu büyük sevgiyle böyle bir başarıya ulaştığınızı çekinmeden söyleyebilirim. Keşke herkes bu başarınızı örnek alabilse..."
 • Senin özgür biri olman, benim de çok hoşuma gidiyor. Ama şunu bilmelisin ki, özgürlükle, aşırı serbestlik asla aynı şey değildir.
 • Annem beni kalın bir iple karyolanın demirine bağladı. Yıpranmış ayakkabılarımı da karşıma asmıştı. Bunlar bana kabahatimi anımsatıyordu.
 • Sevgi yüreğinizden hiç eksik olmasın.

Küçük Erkekler İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitabın huzur verici olması, benim kitabı okumam için başlıca bir nedendi. Kitabın konusu, yetimhanede kalan öksüz, yetim, ve bakıma muhtaç çocukların günlük yaşantısı. Günlük ve sıradan bir kitap olsa bile, çocukların yaşadıkları şeyler, vicdanları ile yarışları, birbirlerine olan yardımları ve tabii ki yetimhanenin sahibi Mrs Jo ile Mr Bhaer'ın sevgi dolu, sabırlı yüreklerini okumak, anlamak benim için çok büyük bir zevkti. Her kitapta olduğu gibi, kitabın yüreğini okşadım ve ayrı bir tat aldım. Hayırlı okumalar, ve mutlu tatiller dileğiyle. :) (Berra Nisa)

Annemin kitaplarından olan eski bir basımı elimdeydi. Okumak için yaşım fazla büyük olsa da çok keyif aldım bu kitaptan. Erik Bağı okulundaki çocukların yaşamları, yaptıklarından öğrendikleri aralarındaki iletişim, bağlılık beni çok etkiledi. Bence yaşınız büyük olsa bile bu kitaba şans vermelisiniz. (Ecem Bölük)

Küçük kadınlar güzel bir klasikti küçük erkeklerde güzel fakat...daha konunun sürükleyici olmasını beklerdim part2 gibi olmuş tavsiye ederim (Bayankitap)

Küçük Erkekler PDF indirme linki var mı?

Louisa May Alcott - Küçük Erkekler kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Küçük Erkekler PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Louisa May Alcott Kimdir?

Louisa May Alcott (d. 29 Kasım 1832, Germantown, Philadelphia, Pennsylvania, ABD - 6 Mart 1888, Boston, Massachusetts, ABD), ABD'li yazar.

Özellikle üç kızkardeşi ile birlikte geçirdiği çocukluk yıllarından biyografik izler taşıyan Küçük Kadınlar romanı ile tanınır.

Tanınmış bir ABD'li transandantalist düşünürü olan eğitimci Amos Bronson Alcott'un ve Abigail May Alcott (Abby May)'in kızı olarak dünyaya geldi. Dayısı Samuel Joseph May köleliğin kaldırılması için mücadelede veren ünlü isimlerden biriydi. Ailesi New Englandkökenli olmakla birlikte, Louisa, anne babasının daha batıda yerleşik oldukları bir dönemde, Pennsylvania'nın Philadelphia kentinin Germantown banliyösünde doğdu. Bir ablası, Anna Alcott Pratt, vardı ve iki de küçük kızkardeşi, Elizabeth Sewall Alcott ve Abigail May Alcott Nieriker, doğdu. Aile Louisa'nın doğumundan kısa bir süre sonra tekrar Boston'a döndü. Boston'da babası kendi dersanesini kurdu ve Ralph Waldo Emerson ve Henry David Thoreau gibi ünlü düşünür ve edebiyatçıları bir araya getiren Transcendental Club'a dahil oldu.

Louisa 8 yaşındayken ailesi geçim sıkıntısı ve Boston'da yaşamanın pahalılığı nedeniyle Massachusetts'in kırsal kesimine taşındı ve bir süre de transandantalistlerin komünal yaşam sürdürdüğü Fruitlands'de kaldılar. Louisa'nın annesine kalan bir mirasla 1840'ların sonuna doğru Boston'da bir ev alabildiler ve kente geri döndüler. Louisa eğitimini hem babasının, hem de babasının arkadaşları olan Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson, Nathaniel Hawthorne ve Margaret Fuller gibi isimlerin elinde aldı. Gençlik yıllarındakadın hakları ve köleliğin kaldırılması mücadeleleri içinde yer aldı. Bir yandan aile bütçesine katkıda bulunabilmek için öğretmenlik, hemşirelik, dadılık, temizlikçilik gibi işler yaparken, bir yandan da yazarlık denemeleri ve fikri mücadeleleri (aile evlerinde kaçak köle de saklamıştır) sürdürüyordu. Çeşitli fabl denemelerini bir araya getiren ilk kitabı 1854'de yayınlandı. 1860'da tanınmış edebiyat dergisi Atlantic Monthly'de yazıları yayınlandı. Çeşitli mektuplarını bir araya getiren bir kitabı 1863'de yayınlandı ve gözlem gücü eleştirmenlerin dikkatini çekti. Kendi hayat tecrübelerinden esinlenen ilk romanı "Moods" ise ertesi yıl, 1864'de yayınlandı. Bu arada A. M. Barnard takma adı altında, o dönemde "potboilers" (çanak çömlek kaynatıcı romanlar) tabir edilen ateşli ve hayli popüler aşk hikâyeleri yazmaya başladı. Nitekim, Küçük Kadınlar romanındaki Jo karakteri de bu tür romanlar yazacak, ancak "edepli genç kızların böyle şeyler okumaması gerektiği" kanaatine vardığı için sonunda romanlarını yakacaktı. Alcott bu arada ahlaki dersler veren çocuk hikâyeleri de yazdı.

1868'de yayınlanan Küçük Kadınlar romanı muazzam bir edebi başarıyı yakalamasını sağladı ve ismini geçerliliği günümüzde de devam eden klasik eserler yazarları arasına soktu. Dört kızkardeşin (Meg, Jo, Beth and Amy) çocukluk yıllarını anlatan bu romanı ertesi yıl, aynı karakterlerin ailelerini kurmalarını ve çoluk çocuğa karışmalarını anlatan "İyi Hanımlar" izledi. 1871'de yayınladığı ve Jo'nun kocası ile birlikte bir okul kurmasını anlatan "Küçük Erkekler" ve 1886'da yayınlandığı "Jo'nun Çocukları" roman dizisini tamamladı. Aradaki dönemde yazdığı, "Eski Kafalı Kız" (1870), "Jo Teyze'nin Karalamaları" (1871'den 1879'a 6 cilt), "Sekiz Kuzen" ve devamı "Gül Açarken" (1876) ile geniş ve sadık bir okur kitlesi edindi.

Louisa May Alcott hiçbir zaman evlenmedi, ancak 1879'da ölen kızkardeşi May'ın çocuğu Louisa May Nieriker'i evlat edindi. Son yıllarında, arkadaşları olan Elizabeth Drew Stoddard, Rebecca Harding Davis, Anne Moncure Crane gibi isimlerle birlikte kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi konusunda ABD çapında yürütülen mücadelenin önde gelen isimlerinden biri oldu. Massachusetts'de bir okulun okul aile birliğine oy hakkı ile katılarak eyalet tarihinde bir tür seçme hakkı elde eden ilk kadın oldu. Bu arada Amerikan İç Savaşıesnasında yürüttüğü sağlık görevliliği hizmetinin bir yan etkisi olan civa zehirlenmesi nedeniyle sağlığı kötüleşti. Louisa May Alcott 6 Mart 1888'de, 55 yaşında ve babasından iki gün sonra öldü.

Louisa May Alcott Kitapları - Eserleri

 • Küçük Kadınlar
 • Küçük Erkekler
 • İyi Hanımlar
 • Jo'nun Çocukları
 • Karanfil Kız
 • Eight Cousins
 • A Modern Cinderella
 • An Old-Fashioned Girl
 • Behind A Mask Or, A Woman's Power
 • Best of Alcott: Rose in Bloom
 • Flower Fables

Louisa May Alcott Alıntıları - Sözleri

 • Bencil insanlar, hep kendilerinden bahsedilmesini isterler. (İyi Hanımlar)
 • Mutsuz hissettiğiniz zamanlarda sahip olduklarınızı düşünüp şükredin. (Küçük Kadınlar)
 • Ne yapacağımı bilemiyorum. Bazen alıp başımı gitmek istiyorum. (Küçük Erkekler)
 • "Ne yapacağımı bilemiyorum, bazen başımı alıp gitmek istiyorum hiç bilmediğim yerlere.." (Küçük Erkekler)
 • Ama ben yetmiş yaşında olsan bile yine severdim seni. (İyi Hanımlar)
 • "Keşke kalbim olmasaydı... O kadar çok ağrıyor ki." (Küçük Kadınlar)
 • Karakterin bir nimet; para, mevki, zeka veya güzellikten daha üstün bir servet olduğunu anlamıştı. (İyi Hanımlar)
 • Çünkü sevgi, sonbaharın soğuğuna, kışın karına aldırmadan yetişen bir çiçektir. (Küçük Erkekler)
 • Keşke kalbim olmasaydı, çok acıyor. (Küçük Kadınlar)
 • "keşke kalbim olmasaydı." dedi. "Öyle acıyor ki..." (Küçük Kadınlar)
 • Annem beni kalın bir iple karyolanın demirine bağladı. Yıpranmış ayakkabılarımı da karşıma asmıştı. Bunlar bana kabahatimi anımsatıyordu. (Küçük Erkekler)
 • Sevgi yüreğinizden hiç eksik olmasın. (Küçük Erkekler)
 • "Kendi başına gelene kadar sabret, sonra başkalarına nasihat et!" (İyi Hanımlar)
 • " Genç kız yüreğini ince, kırılgan umutlarını, masum hayallerini bu özel kumaşa işlemişti..." (İyi Hanımlar)
 • Sıradan insanlardan nefret ediyorum. (İyi Hanımlar)
 • Eğer bir gün biri çıkıp da bana kendini her şeye rağmen sevdirmeyi başarırsa onun için yaşarım da ölürüm de! (İyi Hanımlar)
 • Senin özgür biri olman, benim de çok hoşuma gidiyor. Ama şunu bilmelisin ki, özgürlükle, aşırı serbestlik asla aynı şey değildir. (Küçük Erkekler)
 • "Bazı kızların bir sürü güzel eşyası varken, bazılarının hiçbir şeyinin olmaması bence de hiç adil değil!" (Küçük Kadınlar)
 • "Ne yapacağımı bilmiyorum, bazen başımı alıp gitmek istiyorum hiç bilmediğim yerlere." (Küçük Erkekler)
 • Çünkü kalbin bağlı olduğu yerde kafanın da daha iyi çalıştığını biliyordu. (Küçük Erkekler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle