Kudüs İçin Avrupalılar Derneğinden Ukraynalı büyükelçiye tepki

Katıldığı bir programda Ukrayna'nın Kudüs'ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıyabileceğini söyleyen Ukrayna'nın Tel Aviv büyükelçisi Yevgen Korniychuk'a Kudüs İçin Avrupalılar Derneğinden sert bir tepki geldi.

DÜNYA

Siyonist işgal rejiminin sözde bakanı, Ukrayna ile diplomatik ilişkilerinin başlamasının 30. yılı sebebiyle Ukrayna Tel Aviv Büyükelçisi Yevgen Korniychuk'u düzenledikleri bir programa davet etti.

Davet edildiği bir programda konuşan Korniychuk, hiçbir bakan veya büyükelçinin Kudüs'ü siyonist işgalcilerin "başkenti olarak isimlendirmekten başka yapabileceği bir şey olmadığını" söyleme küstahlığında bulundu. Ardından ülkesinin de birkaç ay içinde bu şehirde yeni bir büyükelçilik binasını açmasını tercih ettiğini söyledi.

Bu duruma kayıtsız kalmayan Kudüs İçin Avrupalılar Derneği, Ukrayna Büyükelçisinin bu davranışının gerek Ukrayna gerekse Avrupa Birliği'nin bugüne kadar ki Kudüs meselesine tutumuna aykırı olduğunu belirtti.

Bu durumun hemen telafi edilmesini isteyen Dernek, Ukrayna'dan bir an önce Kudüs'ün hukuki konumu açından soruna sebep olan bu söylemleri gereksiz kılan bir tavır ortaya koyan bir açıklama talebinde bulundu.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle