Kültürü, Tarihi ve Doğasıyla Kadim Şehir Mardin'de mutlaka görmeniz gereken 13 yer

Kültürü, Tarihi ve Doğasıyla Mezopotamya’nın Güzelliklerini Bir Arada Görmenizi Sağlayan Kadim Şehir, Mardin'de göreceğiniz yerleri sizler için hazırladık. UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Mardin tarihi, dokusu, iklimi ve yemekleri ile başlı başına mükemmel bir yer!

Bu şehir anlatmakla bitmez, görmek, dolaşmak ve keşfetmek gerekir. Biz de Mardin'i anlayabileceğiniz ve hissedebileceğiniz, kesinlikle görülmesi ve bilinmesi gereken yerleri derledik. Hazırsanız başlayalım!

Dara Harabeleri

Mezopotamya'nın en eski yerleşimlerinden birine ev sahipli yapan Dara Harabeleri herkesi adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. İsmini kurucusundan İran hükümdarı Dara'dan alan kentin çoğu yıkılmış olsa da hala günümüze kadar gelebilmiş kısımları var.

Mardin Kalesi

Şehrin üzerinde tüm heybetiyle duran Mardin Kalesi Sümerliler'den Osmanlılar'a kadar pek çok imparatorluğa, medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Sitti Radviyye (Hatuniye) Medresesi

Günümüze kadar korunarak gelebilen medresenin tarihi Artuklular'a kadar dayanıyor. Gerçekten mimari olarak mükemmel!

Mihrabın yanındaki bir camekân içinde Hz. Muhammed'in ayak izi görülebilir.

Ulu Cami

Mardin'in simgesi haline gelmiş Ulu Cami eski Mardin'in enfes manzarasını da gözler önüne seriyor. 11.yüzyıl'a kadar giden tarihi ile hala heybetini koruyan bu yapı gerçekten kalbimizi fethetti!

Deyrülzafaran Manastırı

MARDİN DEYRULZAFARAN MANASTIRI Hakkında Bilgi

Pek çok dine ev sahipliği yapan bu şehirde camiden manastıra kadar her türlü yapıyı görebilmek mümkün. Deyrülzafaran Manastırı'nın tarihi 5.yüzyıla dayanıyor!

Mor Gabriel Manastırı

Mardin - Mor Gabriel Manastırı - YouTube

Tarihte bir gezintiye çıkmak isterseniz Mor Gabriel Manastırı içerisinde dolaşmanız yeterli olacaktır. 397 yılında yaptırılan manastır herkesi büyülüyor.

Eski Mardin

Eski ve tarihi Mardin evlerinin yer aldığı bu bölge zaten başlı başına mükemmel ama unutmayalım Mardin'i Mardin yapan tarihi eserleri ve binalar kadar ara sokaklarıdır.

Hacı Şehmus Mete Konağı

Gelüşke Hanı

Midyat Gezilecek Yerler -Gelüşke Hanı

1903'te Süryani bir vatandaş tarafından inşa edilen han Midyat'ta yer alıyor. Şöyle güzelce soluklanıp çay içerken Midyat'ı yaşamak isteyenler için mükemmel bir tercih!

Midyat Konuk Evi

Sıla dizisinin çekildiği ve bu yüzden de Sıla Konağı olarak anılan Midyat Konuk Evi gerçek bir Mardin konağı!

Emir Hamamı

Emudin Külliyesi içerisinde yer alan hamam size şu ana kadar gittiğiniz tüm hamamları unutturacak. Efsane manzarası ve uzun yıllara dayanan tarihi ile burası gerçekten müthiş!

 

Kıllıt Köyü

Mardin'in en büyük Süryani köylerinden biri olan Kıllıt gerçekten Mardin'i anlamanız için gitmeniz gereken bir yer.

Surur Hanı

Osmanlılar tarafından yaptırılan han mimarisi ile herkesi büyülüyor.17 veya 18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen handa soluklanıp bir çay, kahve içebilirsiniz.

Savur ilçesinin Kıllıt (Dereiçi) Köyü hem Protestan hem Süryani Ortodoks hem de Katolik kilisesine sahip bir köy. Ancak ne yazık ki artık neredeyse bir hayalet köy görünümünde.

YORUMLAR

  • Kültürü tamam da doğası nerede? Çorak tepelerden başka bir şey yok. Yanlış bilgi vermeyin.

Yorum Ekle