Kürt Siyasetçi Ahmet Türk'ün soyadı niçin Türk! İşte Ahmet Türk'ün sıradışı hayat hikayesi

Türkiye'de 1970'li yılların başından itibaren siyaset yaşamanın önemli isimlerinden biri haline gelen Ahmet Türk, yeri geldiğinde kimilerince terör örgütü destekçisi kimilerine göre ise Kürt siyasetinin güvercin ismi olarak değerlendirildi. Kürt siyasetinin ileri gelen isimlerinden biri olmasına rağmen soyadı Türk ve anne adı Türkiye olan Ahmet Türk'ün soy ismi ve ailesi hakkında bilmediğiniz birçok konuyu sizler için araştırdık.

YAŞAM
PAYLAŞ:

Siyasi tarihin önemli kilometre taşlarından olan ılımlı bakış açısıyla tanınan Ahmet Türk’ün soyadının neden Türk olduğunu, hatta üvey annesinin adının neden Türkiye eşinin isminin niçin Mülkiye olduğunu sizler için ele aldık. 

Yazıya geçmeden önce zamanında Ahmet Türk'ün kendi soyismi ile ilgili yorumunu sizlerle paylaşalım.

-Soyadınızın Türk olması sizi rahatsız ediyor mu?

-Ahmet Türk: Hayır, hiç etmiyor. Soyadım Türk olsa ne olur, Kürt olsa ne olur? Ben bu ülkenin meselelerine nasıl baktığımla ilgileniyorum.

-Türkiye, “Türklerin toprağı” anlamına geliyor. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?
-Ahmet Türk: Hayır, Türkiye hepimizin Türkiyesi. Böyle bir rahatsızlık yok. Ama “bu ülke Türklerindir” deyince var.

İşte o yazı:

Ahmet Türk’ün babası Hacı Sinan, bir oduncuydu ama güvenilir bir oduncuydu.

Dönemin ünlü Osmanlı Paşalarından İbrahim Paşa, ölmeden önce kaleyi andıran kasrını ve topraklarını, bölgenin aşiret reislerinden Hüseyin Kanco’ya bırakmıştı.

Hüseyin Kanco Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutandı. O da ölmeden tüm bu mal varlığını bir şartla, yanında çalışan oduncu Hacı Sinan’a bırakmaya karar verdi.

Hacı Sinan’a, “İbrahim Paşa’dan kalan tüm malvarlığımı ben de sana bırakacağım ama bir şartla, büyük kızım Türkiye ile evleneceksin ve damadım olacaksın” dedi.

Oduncu Hacı Sinan bu şartı kabul etti ve Hüseyin Kanco’nun büyük kızı Türkiye ile evlendi. Ve tabi Kanco aşiretinin de lideri oldu.

Soyadı kanunu çıktığında Kürt Kanco aşiretinin reisi Hacı Sinan, bölgede yaşayan birçok insanın yaptığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Böylece kendi adı Sinan Türk, eşinin adı Türkiye Türk oldu.

Eşi Türkiye’nin yaşı Sinan Türk’ten büyüktü. Hacı Sinan Türk birkaç yıl sonra genç bir kadınla ikinci evliliğini yaptı.

İşte Hacı Sinan Türk’ün bu genç eşinden, Ahmet Türk doğdu.

Kaderin cilvesine bakın ki, ilerleyen günlerde Kürtler için siyasete soyunacak olan küçük Ahmet’in soyadı Türk olmakla kalmamış, üvey annesinin adı da Türkiye olmuştu. Eşinin adı da Mülkiye olan Ahmet Türk'ün hayat hikayesini sizin için araştırdık.

Ahmet Türk’ün üvey annesi Türkiye Türk’ün hayat hikayesi de aslında çok ilginç. 

Türkiye Türk genç bir kadının üzerine kuma getirilmesine dayanamayarak babasının dostları olan Derik’teki Necmioğlu aşiretine sığındı.

Yıllar sonra, annesi Türkiye'nin başka bir aşirete sığınmasını kabul edemeyen büyük oğlu gidip Derik'te annesini öldürdü. Böylece Ahmet Türk’ün üvey abisi katil oldu, üvey annesi Türkiye ise hayatı kaybetti.Ailedeki trajediler bu kadarla da sonlanmadı. Ahmet Türk 10 yaşındayken bu kez babasını kaybetti. Artık aşirette söz sahibi abisi ile birlikte o olacaktı.

Türk ailesi, aşiretini diğer aşiretlere karşı korumak, gücünü arttırmak için de çok geçmeden siyasete soyunda. Önce 1970 seçimlerinde abisi Abdurrahim Türk, Demokrat Partisi’nden milletvekili oldu.

Siyasetin ilk durağında bir kayıp verdiler bu kez abisi Kanco aşiretin daha fazla güçlenmesini istemeyen başka bir aşiret tarafından öldürüldü.

Abisinin ölümünden sonra aşiretin başına geçen Ahmet Türk, abisinin tam tersi bir siyasi görüş ile 1974 seçimlerinde CHP milletvekili olarak meclise girdi. Ama CHP’den girdiği siyasetin kıvrımlı yolları onu etnik siyaset yapmaya götürdü.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle