Kürtçe konuşulmasına tahammülüm kalmadı diyen Büşra Tarım Kimdir? Aslen Nerelidir? Nerede görev yapıyor?

Nusaybin'de öğretmenlik yaptığı öğrenilen Büşra Tarım isimli bir öğretmen sosyal medya hesabından önce "İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı" diye yazdı. Irkçı paylaşıma gelen tepkiler üzerine hesabını önce korumaya alırken, sonra tamamen kapattı. Peki Büşra Tarım Kimdir? Aslen Nerelidir? Nerede görev yapıyor?

EĞİTİM
PAYLAŞ:

Nusaybin'de öğretmenlik yaptığı belirtilen Büşra Tarım isimli şahıs sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımda bulunarak, "İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı" diye yazdı.

Nusaybin’de görev yapan öğretmenin "Artık tayinim çıkabilir mi Allah'ım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı" sözleri kamuoyunun gündemine düştü.

Tepkiler üzerine Büşra Tarım hesabını önce korumaya alırken, sonra tamamen kapattı.

Tarım’ın kutsal mesleğiyle bağdaşmayan Kürtlere yönelik ırkçı paylaşımı sosyal medyada bir çok tepki aldı.

Tepkiler üzerine Büşra Tarım hesabını korumaya aldığı ve hesabının çalındığı iddiası ile savcılığa şikayette bulunduğu bildirildi.

Sosyal medyada tepki gösterenler, Tarım’ın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden alınmasını istedi.

Buşra Tarım'ın yaptığı paylaşım üzerine Doğru Haber'de yapılan yorum da ise şu ifadelere yer verildi:

"Bir öğretmen böyle paylaşım yapıyorsa geleceğimiz için endişe duymalıyız.

Empati kurulabilmesi için cümleyi biraz tahrif edelim.

"Artık tayinim çıkabilir mi Allah'ım. İnsanların Türkçe konuşmasına tahammülüm kalmadı"

Korkunç değil mi?

Bir eğitimci nasıl bu kadar nefret yüklü olabilir, nasıl böyle bir cümle kurabilir diye sorgulanmasının zamanı gelmedi mi?

Türkiye’de yükselen ırkçılığın birliğimizi tehdit ettiği ne zaman anlaşılacak?

Büşra öğretmen belki de derste öğrencilerine “Kürtler ve Türkler et ve tırnak gibidir” demiş

Belki de Kürt çocuklarına iğrenerek bakmıştır...

O kadarını bilmiyoruz ama realite ortada...

Acı ortada...

Bir öğretmen anadilleri ile (sokakta, çarşıda, pazarda) konuşan insanlara tahammül edemediğini sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Alışveriş yaptığı bakkaldan, ders verdiği öğrenciden, ev sahibinden… İnsanlıktan nefret etmek gibi bir şey bu…ama ediyor. Niye… ve kim bu hale getiriyor bu nesli…

Nasıl bu kadar vicdansız... nasıl bu kadar katı… nasıl bu kadar Kürt düşmanı olunabiliyor?

Aklı başında herkes “insanların Kürtçe konuşmasına  tahammülüm kalmadı” diyen bir öğretmenin artık hiç kimseye hiçbir şey öğretemeyeceğini, öğretme gibi bir yetkisinin olmadığını bilir.

Büşra 'öğretmen' artık bize hiçbir şey öğretemez!

Normal bir ülkede Büşra öğretmenin(öğretmen dediysek dil alışkanlığı) durumu psikologlar tarafından masaya yatırılması gereken bir sorun.

Televizyonlarda bir öğretmenin nasıl bir duruma düştüğü tartışılır.

Ama bizde hakkında soruşturma açılır mı açılmaz mı görevden alınır mı alınmaz mı?  O konuda bile kafalar net değil!

Alınsa da şaşmayacağız, alınmasa da…

Zira meselenin dip noktasında Büşra yok

Okulda eğitim verdiği bir çocuğu öğretmen yapabilen ama ona hoşgörüyü, kardeşliği, birliği, insanı sevmeyi öğretemeyen -dahası Kürt'ten nefret ettiren- bir sistem sorunu var

Evet sorun olan Büşra’nın sözleri olsa da asıl fail sistem...

Bir öğretmen insanlar sokakta anadilleri ile konuştuğu için cinnet geçiriyorsa o öğretmeni yetiştiren sistem zehirlidir, canavardır ve o sistem acilen terkedilmelidir."

Büşra Tarım Kimdir?

Büşra Tarım Nusaybin'de bir okulda Matematik öğretmenliği olarak görev yapıyor. 

Nusaybin'e bir süre önce sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılan Tarim, 2018 yılında Nusaybin ilçesinde Girmelife Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde mesleğine başladı. İlk Orta ve lise eğitiminden sonra Ankara'da okuyan Tarim'in Hacettepe Üniversitesinde Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

1996 doğumlu olan Tarim daha önce, birçok farklı dershane ve edüt merkezinde görev yapmıştı.

Büşra Tarım Niçin Böyle bir Twit attı iddiası?

Büşra Tarım konusunda Twitter'da yapılan paylaşımlardan birinde şu iddiada bulunuldu

"Bunun akıl hocaları var  tiwitterde Kasıtlı paylaşım yapmıştır can güvenliği nedeniyle yer değişikliği yapilsin diye bu olaylari öncede gördük ödül alacak memleketine gonderilecek ben olsam şırnaka hakkariye yerini degistiririm"

 

 

YORUMLAR

 • Şimdi inandık mı? Hayır zaten siber suçlar durumu ortaya çıkaracak...Yalan söylüyor.

  Yeter ama başka ülkelerden gelenlere iyi davranıyorlar kendi ülkelerindekilere bu kadar ön yargı neden ya biz ne yaptık bize lağım faresi muamelesi yapıyorsunuz yeter ama ya haksızlık Sizde kürt olabilirdiniz başkasıda sizi dışlayabilirdi çektirmediğiniz kalmadı birde ülkede kürt sorunu yok dersiniz hı hı yok bunlarda senaryo zaten Yeter ya

  • Sibel öğretmen Ilk değil,son olacaginida sanmiyorum.yillar önce ismi şark hozmeti idi.Nerde hirsiz,soysuz, sicili bozuk varsa kürt bölgelerine gönderiliyordu.Bu günde sibel Tarim öğretmen gönderilmiş.
   Kürtler ve Türkler iki ayri millet,çimentosu inanç olan siva dökülüyor,nasilmi onu Sibel, sorun,,,

  Arkadaslar ben de Kürdüm.Ama dusunun ortamda bilmediğiniz dıl konusuluyor hele ki orası liseyse... Sormayın gitsin. Yani paylasım yapılması dogru degıl fakat ozellıkle lise genclıgı yle bas etmek cok cok zor gercekten. Az empati yargılamadan önce.

  Yargısız infaz etmemek için devlet kurumlarının hakkaniyetli bir şekilde paylaşımın yapıldığı cihazı tesbit etmesi veya hassasiyetle araştırması lazım. Çalındı diye kendini temize çıkaramaz. Gerçekten kendi paylaşımda bulunmamışsa kamoyuna sağlıklı bir şekilde duyurulmalı aksi halde böyle bir insan doğuda da batıda da ülkeyi kafada bölecek insanlar yetiştirecektir.

Yorum Ekle