Kürtçe müziğe izin verilmediği iddiası!

Sanatçı Pervin Çakar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada repertuvarda Kürtçe parça olduğu için Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından izin vermediği iddiasında bulundu.

KÜLTÜR SANAT

Kürt soprano Pervin Çakar, konser vermek için Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne başvurdu.

Çakar’ın başvurusu olumlu karşılanırken Çakar’dan repertuarı istendi.

Repertuarın gönderilmesinin ardından üniversite yönetimi konsere izin vermeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine kararı, Twitter hesabından kamuoyu ile paylaşan Çakar, şunları kaydetti:

“Mayıs ayında konser vermek için Mardin Artuklu Üniversitesi konser salonuna dilekçe yazdık. Rektör gayet olumluydu. Daha sonra konser repertuarımı istediler.Repertuarımda Kürtçe eserlerin olması sebebiyle bana konser salonunu vermediler. Şehrimde konser veremememin hüznünü yaşıyorum. Bir sanatçının repertuarında hangi diller var diye sorgulanmaz. Bu insanlık suçudur.”

 

YORUMLAR

  • Şimdi birileri yok öyle bir şey diyecektir. Konuyu Ak Parti MKYK üyesi sayın Abdurrahman Kurt’da teyit etti. Bu husus sayın Kürt’ün tweetlerinde var. Dünya ünlü bir hemşehrimizin kendi şehrinde anadilinde eserler icra edememesi medeniyetler şehri iddiasında olan bir şehir için büyük bir utançtır. Dilerim Artuklu Üniversitesi bir açıklama yaprak bu yanlıştan döner.

Yorum Ekle