Kürtçe söyleşiye ‘pandemi’ yasağı

Avesta Yayınları tarafından Mardin’de gerçekleştirilmek istenen Kürtçe edebi söyleşi, polislerin pandemi koşullarını gerekçe göstermesinin ardından sona erdirildi.

MARDİN

Avesta Yayınları’nın Mardin’de Kürt tiyatrosu ile ilgili gerçekleştirmek istediği edebi söyleşiye gelen polisler, pandemi gerekçesiyle etkinliğin yapılamayacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, şunları söyledi:

“Mardin’de Kürt tiyatrosu üzerine okurlar ile buluşacak olan tiyatrocu yazar Mirza Metin’in söyleşisine gelen polisler, burada ne yapıldığını sordular. Orada bulunan arkadaşlarımız Kürtçe edebi bir söyleşi gerçekleştireceklerini söylediler. Fotoğraf çeken polisler, pandemi koşullarından dolayı böyle bir söyleşiye izin veremeyeceklerini belirttiler.”

 
Öte yandan; Mardin Barosu ve Şırnak Barosu, Avesta Yayınları’nın Mardin’de düzenlediği Kürtçe panelin polis tarafından engellenmesine tepki gösterdi. Mardin Barosu, Avesta Yayınları’nın Mardin’de iptal ettiği etkinliklerine ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi: “Avesta Yayınlarının ekim ayı başlarında İstanbul, Diyarbakır ve Mardin’de başlattığı edebi söyleşiler serisinin Mardin ayağının yayınevinin 12.10.2021 tarihinde yaptığı açıklamayla sona erdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Avesta Yayınları açıklamasında; tiyatro sanatçısı Mîrza Metîn ile yapılacak söyleşinin pandemi gerekçesi ile polis tarafından engellenmek istendiğini bu nedenle birlikte çalıştıkları insanları zor durumda bırakmamak için Mardin’deki etkinliklerini durdurduklarını ifade etmiştir.

Çok dilli ve çok kültürlülüğüyle bilinen kentimizin bu dokusuna zenginlik katacak böylesine önemli bir etkinliğe sebebi ne olursa olsun yapılan bu müdahaleyi kabul edilemez bulmaktayız."

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle