tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

2022 Öğretmenler Günü Kürtçe Kutlama sözleri - 24 Kasım Kürtçe Öğretmenler Günü Mesajları ve Türkçe Anlamları

24 Kasım 2022 Öğretmenler günü bu yıl Perşembe gününe denk gelmektedir. Üzerimizde emekleri bulunan değerli öğretmenlerimize bugünde küçük bir hediye, bir gül veya yürekten bir söz ilede onları mutlu edebiliriz. Yakın çevresinde doğulu öğretmenler olan ve bu anlamlı günü kutlamak için kürtçe sözler arayan vatandaşlarımız için bu haberimizi hazırladık. Peki Kürtçe dilinde öğretmenler günü nasıl kutlanır? Kürtçe öğretmenler günü kutlu olsun nasıl denir? İşte Kürtçe öğretmene sözler ve mesajlar...
  • 23.11.2022 22:09
2022 Öğretmenler Günü Kürtçe Kutlama sözleri - 24 Kasım Kürtçe Öğretmenler Günü Mesajları ve Türkçe Anlamları

Öğretmen kelimesi Kürtçe dilinde mamoste demektir. Öğretmenler Günü ise Roja mamoste olarak kullanılmaktadır. 'Öğretmenler Günü Kutlu Olsun' demek için 'Roja mamoste pîroz be' denilir.

KÜRTÇE ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJLAR

Hînkirina te ezîz cîhê min e, tu bûyî dayik, tu ji bo min bibî bav.

-Öğretmeniz canım benim yeri geldi ana oldunuz bana yeri geldi baba oldunuz bana 24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun.

-Mamoste! Cumhuriyet nifşên ku ji raman, wijdan û aqil bêpar in ji we dixwaze. 24 Mijdar pîroz be

-Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. 24 Kasım’ınız kutlu olsun

-Eger tu nameyek fêrî min bikî ez ê çil salan xulam bim Roja mamoste pîroz be

-Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun

Dara efsûnê ya ku dê aramiya li ser erdê misoger bike di destê dê û mamosteyan de ye. Perwerdehî tê wateya ku beden û giyan di beden û giyan de heya asta paşîn pêşve diçe. Roja mamoste pîroz be.

Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

Em gelek deyndarê mamosteyan in. Ji ber ku mamosteyên me hewl didin ku rêz, hezkirin, perwerde û paqijiyê fêrî me bikin. hwd. Divê em ji mamosteyên xwe re rêz û hez bikin! Roja mamosteyan pîroz be.

Öğretmenlere çok büyük borcumuz vardır. Çünkü öğretmenlerimiz bize saygı.sevgi,eğitim,temizlik ahlak öğretmeye çalışır. vb. Öğretmenlerimize saygı ve sevgi duymalıyız! Öğretmenler günü kutlu olsun.

Ji bo ku welatê me bigihîje armanca xweya rastîn û bexteweriya rastîn du artêş hewce ne: yek arteşa leşkerên ku welatê me xilas kirin, ya din jî artêşa zanist û çandê ye ku pêşeroja miletê me dişon. Roja mamoste pîroz be

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan bilim, kültür ordusudur. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

- Mamoste mîna hilatina rojê ye. Ew bi ronîkirina derdora xwe tarîtiyê dijwar dike. Roja mamoste pîroz be

- Öğretmen, doğan güneşe benzer. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

- Hûn riya ronahiyê ne. Hûn çavkaniyek agahdariyê ne ku her dem me ronî dike û her cûre tiştan rave dike. Parêzer, bijîşk, dadrês, ev welat afirîneriya we ye, ev mirovên we ne mamoste. Roja her mamoste, dilê min ji şabûnê lêdide. Wî hemî hêza xwe, mamosteyê minê hêja, nîşan da. Roja mamoste pîroz be

– Sen bir ışık yolusun. Bizi hep aydınlatan bir bilgi kaynağısın türlü şeyler anlatan. Avukat, doktor, hâkim, hepsi senin eserin bu ülke, bu insanlar senindir öğretmenim. Her öğretmenler gününde, sevinçle çarpar kalbim. Gösterdi tüm gücünü sevgili öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

- Em deyndarê we ne, ku hûn di mezinbûna zarokên xwe de roleke mezin dilîzin û her cûre fedakarî nîşan didin. Roja mamoste pîroz be.

– Çocuklarımızın Yetişmesinde Büyük Rol Oynayan, Her Türlü Fedakarlığı Gösteren Sizlere Çok Borçluyuz. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

-Ez destên te maç dikim, mamosteyê minê hêja, yê ku bi ronîkirina derûdora me tarîtiyê dike.

-Etrafımızı aydınlatarak, karanlıklara meydan okuyan siz değerli öğretmenimin ellerinden öperim.

Neteweyên ku artêşek wan a çandî tune, nikarin serfiraziyên xweyên leşkerî tac bikin.

-Kültür ordusuna sahip olmayan milletler, askeri zaferlerini taçlandıramazlar.

-Tu dikarî mamoste, 24ê Mijdarê roja mamosteyan pîroz bikî.

-Can öğretmenim bugün öğretmenler günü 24 Kasım gününüz kutlu olsun.

-Tu dikarî mamoste, 24ê Mijdarê roja mamosteyan pîroz bikî. Serkeftina artêşên me rê li ber artêşên perwerdehiya we vekir. Hûn, mamoste, dê serfiraziya rastîn bi dest bixin.

-Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınızın kazandığı için yol açtı. Gerçek zaferi siz,öğretmenler kazanacaksınız Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız

Editör: Meliha Güneş

Yorum Yaz