Kuyrukluyıldız - Ann Druyan Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kuyrukluyıldız kimin eseri? Kuyrukluyıldız kitabının yazarı kimdir? Kuyrukluyıldız konusu ve anafikri nedir? Kuyrukluyıldız kitabı ne anlatıyor? Kuyrukluyıldız PDF indirme linki var mı? Kuyrukluyıldız kitabının yazarı Ann Druyan kimdir? İşte Kuyrukluyıldız kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Carl Sagan

Yazar: Ann Druyan

Çevirmen: Ahmet Aybars Çağlayan

Orijinal Adı: Comet

Yayın Evi: Ayrıntı Yayınları

İSBN: 9786053142232

Sayfa Sayısı: 480

Kuyrukluyıldız Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Gökyüzümüzdeki bu zarif ziyaretçiler neyin nesidir? An itibariyle biliyoruz ki, onlar hem hayatı hem de ölümü getirmiş; bize kendi kökenlerimizi öğretmişlerdir... Kuyrukluyıldız, uzayı bir baştan diğerine kat eden bir yıldızın nefes kesen bir yolculuğuyla başlar. Pulitzer ödülüne layık görülen astronom Carl Sagan ve yazar Ann Druyan bu kitapta, egzotik mit ve işaretlerle bezeli kuyrukluyıldızların kökenini, doğasını ve geleceğini araştırmak üzere keşfe çıkıyorlar. Yazarlar kuyrukluyıldızların bilim tarihindeki bazı büyük keşifleri ne şekilde kışkırttıklarını; yıldızlar arasındaki karanlıklardan parıltılarla çıkıp gelen bu ziyaretçiler hakkındaki büyüleyici soruları nasıl çoğalttıklarını gözler önüne sermektedir. Fotoğraf ve özel olarak hazırlanmış bol renkli resimleriyle Kuyrukluyıldız, gözlerini gökyüzüne dikip de niçin diye merak eden herkes için olmazsa olmaz bir kitap, büyüleyici bir macera...

“Büyüleyici, yaratıcı ve ilham verici.”

-The Washington Post-

“Tek kelimeyle en iyisi.”

-Times of London-

“Kuyrukluyıldız bilimi herkesin anlayacağı hale getirmiş, güzel ve ilginç bir kitap.”

-United Press International-

“Bir başyapıt... Bilim, şiir ve hayal gücü.”

-The Atlanta Journal & Constitution-

Kuyrukluyıldız Alıntıları - Sözleri

 • Hidrojenin daha ağır türü döteryum, daha yaygın, daha hafif çeşidinden daha yavaş kaçar. Zaman geçtikçe, Venüs'teki döteryum miktarının hidrojeninkine kıyasla artması gerekir. Böylece, halihazırdaki hidrojen döteryum oranından hareketle bir zamanlar ne kadar su bulunduğunu tahmin etmek mümkündür.
 • Çevrenizde gördüğünüz canlı ya da cansız her şey, gökyüzünden düşmüştür -veya hiç değilse bileşen atomları.
 • On milyonlarca yıl boyunca her şeyin yolunda gittiği bir gezegeniniz vardır. Bu en kötümserlere bile bir güvenlik hissi vermeye yeterlidir. Ama ardından, belki de en az umulan bir zamanda, ortalığı kasıp kavuran değişiklikler baş gösterir: Bunlar öyle değişikliklerdir ki, bizim gibi milyonlarca yıl sonra vücut bulan gözlemcilerin anında gözüne çarpar ve hemen kavranır.
 • Fosil bırakan bütün varlıkları sayın, fark edeceksiniz ki, herhangi bir zamanda yaşamış bütün türlerin kahir ekseriyeti açık arayla artık ortadan kalkmıştır. Tükenme kural, ayakta kalmaysa istisnadır.
 • "İnsanın söylediği her şey doğruysa, bundan her doğruyu alenen söylemesi gerektiği sonucu çıkarılmaz."
 • "Yarabbi bizi Şeytandan, Türk'ten ve Kuyrukluyıldızdan kurtar." —Callixtus
 • Bizim için meçhul birçok şeyi gelecek çağın insanları anlayacaktır. Birçok buluş henüz vakti gelmemiş çağlara ayrılmıştır... Doğa sırlarını tamamen açığa vurmaz. Onun süluk ehli [sırlarına vâkıf] olduğumuza inanırız ama sadece avlusunun kıyısında köşesinde oyalanıyoruzdur. —Seneca
 • "Boşuna. Sadece kendini kandırıyorsun. Göğün sana felaket mi meymenet mi bahşedeceği belirlenmiştir; değişmez. Duanın herhangi bir şeyi değiştireceğini nasıl umabilirsin? (...) Herhangi bir kötülük yapmadıysan neden yakarasın ki? Kötü bir şey yaptıysan, dua etmek felaketi önlemez. Duacı Ruhban'ın emeği akıbeti değiştirmez." —Yen Tsu
 • Bir kuyrukluyıldız maddesi katmanı bir zamanlar bu dünyayı kapladı ve müteakip dört buçuk milyar yılda toz azıcık ilerleme kaydetti. Karmaşık varlıklar, güçlü istekler, ilk zekâ denemesini geliştirdi. Sonunda ilgisini türediği kuyrukluyıldızlara yoğunlaştırıyor.
 • Bitkiler ve hayvanlar yaklaşık 26 milyon yılda bir, görünüşe bakılırsa saat gibi, gezegenin her tarafında küt diye gidiyorlardı . Vardıkları sonuca göre, familya, cins ve tür düzeylerinde, Yer'deki bütün canlıların önemli bir kesri belli ki düzenli aralıklarla ortadan kalkıyordu. Tükenme. Bilim insanları bundan nesnellikle bahsederler ama Azrail'in tırpanını düzenli bir şekilde hareket ettirmesiyle bu sayısız hayatın dibine dari ekilmesinde, soy çizgilerinin anlamsızlaşmasında sinir bozucu bir şey vardır. Beklendiği gibi, sıranın bize gelip gelmediğinin derdine düşeriz.

Kuyrukluyıldız İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Bir sörf tahtasının üstünde gösteri yapar gibi, Carl abimiz de bizleri kuyrukluyıldızın üstüne bindiriyor ve uzayın sessiz boşluğunda dalgalara teslim ediyor. Düşünün. Elinizde bilim gibi bir silah yok ve bu taşlara bir yorum yapmak zorundasınız. İmparatorlukların bile kaderini değiştirecek olan bu taşların kimyasal olsun fiziksel olsun neredeyse her şeyini bu kitapta anlatıyor Carl abimiz. Yavaş yavaş rönesansın da etkisiyle gelişen düşüncelerden bu taşlar da nasibini alıyor ve yavaş yavaş sır perdesi aralanıyor. Genel olarak bakacak olursak okuması ağır bir kitap bazen sıkabiliyor yoğunluktan dolayı ama akabinde hayalguclerini zorlayan harika bir yapıt. Özellikle Newton ve Halley kısımları beni benden aldı. 8.7/10 (biraz yoğunluktan kırdım) (Mert Yalçınöz)

Kuyrukluyıldız, Carl Sagan ve Ann Druyan tarafından 1985 yılında yazılan bir kitap. Kuyrukluyıldızların bilimsel doğasını ve tarih boyunca değişen rollerini anlatıyor. Ayrıca Edmond Halley, Immanuel Kant ve William Huggins gibi düşünürler ve astronomların hayatlarından kesitler de yer alıyor. Yer yer detaylı teknik bilgiler içermesine rağmen keyifle okunabilen sıkıcı olmaktan uzak bir kitap. Carl Sagan'ın alışılagelmiş sohbet eder havasını yakalamak bu kitabında da mümkün. Kitabın yayınlanması, Halley Kuyrukluyıldızı'nın 1986'daki görünümünden öncesine rastlıyor, Bilimin popülerleşmesi ve bir çok insan tarafından hala felaket habercisi olarak görülebilen kuyrukluyıldızları doğru bir şekilde anlatılabilmesi için uygun bir zamanı seçmiş yazar. Carl Sagan'ın kitaplarında benzer bir düşünceyi hissetmek mümkün. İnsanlığın bir gün kendini yok edeceği korkusu, ve gelecekte insanlığın aklını başına almasının zorunlu olduğuna dair bir beklenti. Kuyrukyıldız kitabında da bir çok bölümde, Halley'in bir sonraki geçişi olan 2061 yılına kadar hızla gelişen teknoloji ile birlikte insanlığın geleceği ile ilgili endişelere rastlamak mümkün. Carl Sagan kuyrukluyıldızları anlatırken bizi bir milyon yıl önceki atalarımıza, kuyrukluyıldızlarda ağaçlar yetiştirip, yakıt depoları, uzak yıldızlara sıçrama istasyonları kuran torunlarımızın nesline götürürken tüm bunları sonsuz uzay boşluğunda çok kısa bir süre için var olan bir tür olduğumuzu unutturmadan ve sonumuzu getirmesinden çok korktuğu evrenin merkezindeki insan kibrine kapılmadan yapmamız gerektiğini bize bir kez daha hatırlatıyor. (Serkan Ergün)

Kuyrukluyıldız PDF indirme linki var mı?

Ann Druyan - Kuyrukluyıldız kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kuyrukluyıldız PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ann Druyan Kimdir?

(d. 1949–): Queens, New York doğumlu ABD’li ödüllü bir yazar ve yapımcıdır. Bilimi popülerleştirmeyi ve açıklamayı amaçlayan birçok projedeki rolü nedeniyle tanınmıştır. Bunlardan en önemlileri Carl Sagan’ın aynı adlı romanının Robert Zemeckis tarafından yönetilen beyaz perde uyarlaması Contact [Mesaj] filmi ve kısaca Cosmos [Kozmos] adlı televizyon dizisidir. Ayrıca eşi Carl Sagan’ın birçok eserine katkıda bulunmanın yanı sıra, Comet (1985) [Kuyrukluyıldız, Çev. Ahmet Aybars Çağlayan, Ayrıntı Yayınları] ve Shadows of Forgotten Ancestors: A Search for Who We Are (1993) [Atalarımızın Gölgesinde–İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine, Çev. Ayça Türkan, Say Yayınları] adlı eserleri eşiyle birlikte yazmış, Carl Sagan’ın 1985’te verdiği bir dizi konferans metninden oluşan The Varieties of Scientific Experience: A Personal View of the Search for God (2006) adlı eserin de editörlüğünü yapmıştır. NASA’nın Voyager Yıldızlararası Mesaj Projesi’nin de yaratıcı yönetmenidir.

Ann Druyan Kitapları - Eserleri

 • Atalarımızın Gölgesinde
 • Kuyrukluyıldız
 • Kozmos:Yeni Dünyalar

Ann Druyan Alıntıları - Sözleri

 • Tüm yaşam soydaştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Henry David Thoreau, "İçimizdeki hayvanın bilincindeyiz; yüksek doğamız uyukladığı ölçüde hayvan doğamız uyanır," der. Bu fikir yüzeysel bir iç gözlemden bile doğabilir ve Platon'a kadar gitmektedir. Platon, rüyalarda aklın kontrolünün yitirilerek ruhun nazik tarafının uykuya daldığını, içimizdeki Vahşi Hayvan'ın şahlanarak, utancı ve aklı bir kenara atıp hiçbir engel tanımadığını söyler. Buna ensest, cinayet ve yasak meyve de dahildir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Çevrenizde gördüğünüz canlı ya da cansız her şey, gökyüzünden düşmüştür -veya hiç değilse bileşen atomları. (Kuyrukluyıldız)
 • Çatalhöyük'te sokaklardan ve pencerelerden çok daha önemli bir eksik vardı. Burada bir saray yoktu. İnsanlık, tarımın keşfinin getirdiği acı eşitsizliğin bedelini henüz ödememişti. Burada azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyeti yoktu. Burada yüzde birlik kısmı bolluk ve varlık içinde yaşarken diğerlerinin zorla kendilerine yetebildiği hatta hiç yetemediği bir topluluk yoktu. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bitkiler ve hayvanlar yaklaşık 26 milyon yılda bir, görünüşe bakılırsa saat gibi, gezegenin her tarafında küt diye gidiyorlardı . Vardıkları sonuca göre, familya, cins ve tür düzeylerinde, Yer'deki bütün canlıların önemli bir kesri belli ki düzenli aralıklarla ortadan kalkıyordu. Tükenme. Bilim insanları bundan nesnellikle bahsederler ama Azrail'in tırpanını düzenli bir şekilde hareket ettirmesiyle bu sayısız hayatın dibine dari ekilmesinde, soy çizgilerinin anlamsızlaşmasında sinir bozucu bir şey vardır. Beklendiği gibi, sıranın bize gelip gelmediğinin derdine düşeriz. (Kuyrukluyıldız)
 • Belki de seks bir enfeksiyon olarak başlamıştır, sonradan da enfekte eden ve enfekte olan hücreler arasında kurumsallaşmıştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • İnsanın başarısının sebebi, aşağı yukarı zekâ ile alet yapımını ve kullanımını birleştirmesidir diyebiliriz. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Evren, evrimle güzel şeyler yaratır ve ardından kalıntılarıyla başka güzel şeyler yaratabilmek için onları paramparça eder. Nötron yıldızları çarpışır ve kozmosun her yerine altın saçar. Uzun vadede hayatta kalmak isteyen her canlı türü, gezegenler arası ve hatta kaçınılmaz olarak yıldızlararası kitlesel seyahati keşfetmek zorundadır. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Kızıl somonlar yumurtlamak için büyük Kolombiya Nehri'nden yukarı yüzerek kendilerini perişan ederler. Çağlayanlardan yukarı kahramanca sıçrarken tek amaçları DNA dizilimlerini gelecek kuşaklara aktarmaktır. İşleri bitince parçalara ayrılırlar. Pulları dökülür, yüzgeçleri düşer ve yumurtlamalarından sonraki birkaç saat içinde ölürler ve ayırt edilebilir aromatik bir koku yayarlar. Misyonlarını yerine getirmişlerdir. Doğa duygusallıktan uzaktır. Ölüm doğanın içindedir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Uzayın uzak yerlerindeki cisimlere bakarken onların geçmişteki hallerini görürsünüz. Bunun sebebi ışık hızının bir limiti olmasıdır. Sabahları Güneş'e baktığınızda aslında onun 8 dakika 20 saniye önceki halini görürsünüz. Bundan farklı bir şekilde görme şansınız yoktur. Çünkü Güneş'ten gelen ışığın 150 milyon kilometrelik mesafeyi katetme süresi budur. Teleskopla herhangi bir gezegene baktığımızda onun geçmişini görmüş oluruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Baştan beri gezginlerdik. Yüzlerce kilometre içindeki her koruluğun yerini bilirdik. Meyveler ve yemişler olgunlaştığında oradaydık. Yıllık göçleri sırasında sürüleri takip ettik... Birbirimize bağımlıydık. Sahiplenmek , yerleşmeyi hayal etmek kadar akıl dışıydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • "Boşuna. Sadece kendini kandırıyorsun. Göğün sana felaket mi meymenet mi bahşedeceği belirlenmiştir; değişmez. Duanın herhangi bir şeyi değiştireceğini nasıl umabilirsin? (...) Herhangi bir kötülük yapmadıysan neden yakarasın ki? Kötü bir şey yaptıysan, dua etmek felaketi önlemez. Duacı Ruhban'ın emeği akıbeti değiştirmez." —Yen Tsu (Kuyrukluyıldız)
 • Günümüzde çocuklarımızın akıllarını doldurduğumuz ninniler veya masallar gibi şeyler yerine onlara evrenin oluşum hikayesinin anlatıldığı bir dünya düşünün. Çocuklarımızın tam gelişme çağında akıllarını masallarla ve saçma hikayelerle doldurarak ne kadar çok taze nöronu ve değerli zamanı boşa harcıyoruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Tıpkı çift yarık deneyinde olduğu gibi bir ışık ışınını, onu oluşturan fotonlarına kadar böldüğünüzde dram başlıyor. 1 fotona ışığın kuantum paketinde kilitlenin ve onun enerjisini bölerek iki parçaya ayırın. İki foton fiziksel anlamda birbirleriyle evdedir veya kuantum fizikçilerinin söylediği şekliyle birbirlerinde "dolanmışlardır." Zaman ve mekânda ne kadar birbirlerinden uzağa gitseler de aralarındaki bağ hiçbir şekilde bozulmaz. Biraz eski yunanistan'daki plato'nun aşk tarifine benzer bu: Tek bir varlık bölünür ve ikiye ayrılır. Var uluslarının sonuna kadar birbirlerinden koca bir evren kadar ayrı bile kalsalar, sevgilisinin iç yaşamına senkronize bir şekilde, her biri diğerinin ruh eşi olarak kalmaya devam eder. Bu fotonlardan birinin kendi çevresinde döndüğünü gördüğünüzde, ruh eşi de anında aynı şekilde dönmeye başlar. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bir kuyrukluyıldız maddesi katmanı bir zamanlar bu dünyayı kapladı ve müteakip dört buçuk milyar yılda toz azıcık ilerleme kaydetti. Karmaşık varlıklar, güçlü istekler, ilk zekâ denemesini geliştirdi. Sonunda ilgisini türediği kuyrukluyıldızlara yoğunlaştırıyor. (Kuyrukluyıldız)
 • Medeniyetin cilalı yüzeyi kaldırıldığında sanki bir şempanze dışarı çıkmaya çalışıyor gibidir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Avcı toplayıcı atalarımız arasında en çok değer verilen erdem alçak gönüllülüktü (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Her birimiz kendi yıldızımızın çevresinde dönüp duran küçük gezegenlerden birinin üzerinde gezinmesine izin verilmiş olan küçücük varlıklarız. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Fosil bırakan bütün varlıkları sayın, fark edeceksiniz ki, herhangi bir zamanda yaşamış bütün türlerin kahir ekseriyeti açık arayla artık ortadan kalkmıştır. Tükenme kural, ayakta kalmaysa istisnadır. (Kuyrukluyıldız)
 • Hayaller aslında birer haritaydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle