Maden Suyunun Sağlığımıza Etkileri

Son günlerde sosyal medyada sıkça paylaşılan ve okurlarım tarafından doğruluğu bana sorulan bir maden suyu tartışması var: ‘’Ünlü markaların adı ve güvencesiyle satışa sunulan aromalı maden suyunda çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olabilenBrilliant Blue FCF kullanılıyor. Üründe ayrıca potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi koruyucular ve asesülfam potasyum gibi tatlandırıcılar var. Zorunda mısınız?’. Marka isimlerini çıkararak paylaşımı olduğu gibi aldım. En bilinen markalar da benzeri üretim yapabiliyor. Bu genel bir sorundur. Tüketicilerin dikkati ve uyarısı için teşekkür ederim. Önce maden suyunun içeriğinden ve içilmesinin gerekli olup olmadığından bahsedip sonra da soruyu cevaplayayım.

Maden suyu çok sağlıklı bir içecektir. Günde en az bir tane içilebilir. İçinde vücudun sıvı ve mineral ihtiyacını doğal yollarla karşılayacak zengin bir karışım bulunmaktadır. Gün içerisinde terleme ile sıvı kaybettiğimizde, beraberinde aynı zamanda mineral kaybı da oluşur. Bu mineral kaybını sadece su içerek yerine koyamayız. İnsan vücudunun sıvı-mineral dengesi hücrelerin canlılığını koruması ve kanın yapısı için son derece önemlidir.

Maden suyunun içeriğinde başlıca; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, florür, iyodür, klorür, bikarbonat ve sülfat gibi mineraller bulunmaktadır. Zengin mineral içeriği sayesinde maden suyunun;kemik ve diş sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarılarının iletimi, kalp sağlığı, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi, su-elektrolit dengesi, sindirim, asit-baz dengesi, uyarı iletimi ve hücre metabolizması üzerine faydaları beklenir. Maden suyu cilt üzerinde arındırıcı, temizleyici, iltihap giderici, nemlendirici, antioksidan özellikleri ilecilt hastalıklarına karşı fayda sağlar ve cilt sağlığı ve güzelliği için çok faydalıdır.

Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen mineralli su tüketimi 150 litrecivarındadır.Türkiye’de maden suyu tüketimi kişi başına yıllık5-10 litrearasındadır.Maden suyu içerken, sade ve katkısız olanı tercih etmelidir. Piyasada işlenmiş ve zenginleştirilmiş gibi ifadelerle satılanlar saf maden suyu değildir. Doğal maden suyu tercih edilmelidir. Katkılı maden sularında gördüğünüz renkler meyveden ziyade içindeki boyadan kaynaklanmaktadır. Meyve aromalı ve renkli olan maden suları birçok riskli katkı maddesi içermektedir. Kimyasal ve yapay boyalar ve koruyucular, tatlandırıcılar, alkol içerme ihtimali olan aromalar vs. ile karışık ve riskler barındırabilecek yapay bir içecek ortaya çıkmaktadır. Çoğunun içinde neredeyse hiç meyve yoktur. Kimyasal boya, yapay tatlandırıcı, kimyasal koruyucu, kimyasal karışımlı aroma ile meyveli görüntüsü verilmiştir. Sade maden suyu içmeyi tercih edip siz içine doğal meyve suyu ilave edebilirsiniz. Sade içmek istemezseniz, içine bir dilim limon veya portakal sıkarak tüketebilirsiniz.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar, maden suyu içiminde dikkatli olmalı, doktor tavsiyesine göre hareket etmeli ve günde bir maden suyundan fazlasını içmemeye çalışmalıdırlar.

Su, süt, ayran, bir dilim limon sıkılmış sade maden suyu gibi doğal içecekler çok faydalıdır.Diğer sağlıklı içecekleri önümüzdeki haftalarda konuşmak dileğiyle. Sağlıkla kalın.

Doç. Dr. Hasan Basri Savaş

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezunudur.Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin hocanın danışmanlığında Tıbbi Biyokimya Doktorası yapmıştır. 130 civ

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle