Mahir Özkan kimdir? Mahir Özkan kitapları ve sözleri

Yazar Mahir Özkan hayatı araştırılıyor. Peki Mahir Özkan kimdir? Mahir Özkan aslen nerelidir? Mahir Özkan ne zaman, nerede doğdu? Mahir Özkan hayatta mı? İşte Mahir Özkan hayatı...

BİYOGRAFİ
Yazar Mahir Özkan edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Mahir Özkan hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Mahir Özkan hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Mahir Özkan hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 20 Temmuz 1978

Doğum Yeri: Artvin

Mahir Özkan kimdir?

20 Temmuz 1978’de Artvin Hopa’ya bağlı Çoliked [Akdere] köyünde doğdu. İlköğrenimini köyün Karaosmaniye İlkokulu’nda tamamladı. 1990’da ailesiyle İstanbul’a göç etti. Ümraniye Lisesi (1994) ve Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden (1999) mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi’nde felsefe yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite yıllarında Hemşin Ermenicesi ve kültürüne ilişkin derlemeler yapmaya başladı ve bunları 2007 yılından itibaren bloğunda paylaşıma açtı. Hemşince ve Türkçe yazdığı öyküleri Agos gazetesi başta olmak üzere farklı süreli yayınlarda yer buldu. İstanbul’da felsefe öğretmenliği yapan Mahir Özkan, Hemşin Ermenicesi üzerine çalışmalarını HADİG (Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği) bünyesinde sürdürmektedir.

Mahir Özkan Kitapları - Eserleri

 • Hemşin Öyküleri
 • Evde ve Okulda Sevgi Eğitimi

Mahir Özkan Alıntıları - Sözleri

 • “Bir kavmin efendisi, o kavmin aynı zamanda hizmetkarıdır!” (Hz.Muhammed) (Evde ve Okulda Sevgi Eğitimi)
 • Birbirinizin korkusunu tanıyın. Birbirinizin yüreklerine köprüler kurun. Kurtulun korkularınızdan. Korkukarınızı toprağa gömün. (Hemşin Öyküleri)
 • Yaramazlık başkasının sizi koymak istediği kalıptan çıkmak istemektir, sizin için dikilmiş sınırlardan dışarı çıkmaktır. Bir çeşit karşı çıkıştır yaramazlık. Yaramazlığın karşısındaki uslu olmaktır, yani akıllı olmak. O yüzden "Aklını başına al!" derler yaramaz çocuklara. Akıl ama hangi akıl? Akıllı olmamızı isterken hangi akıldan söz ediyorlar? Kimin aklından? Bu lafı biraz kazıdığımızda altından otorite çıkar. Onun için ben yaramaz çocukları severim. Kendi aklının peşinden koşarlar yaramaz çocuklar. Yaramaz çocuk özgür çocuktur biraz da. Yaramaz çocuklar soru sorarlar habire. Merak ederler. Kolay inanmazlar. Yaramaz çocuk "Neden?" diyebilen çocuktur. Bir şeyi "Yapma!" dersen hemen sorar: "NEDEN?" ... (Hemşin Öyküleri)
 • Korku insanın yüreğine girmez sadece, vücuduna da girer. (Hemşin Öyküleri)
 • O akşam ilk ve son defa babama bağırdım... (Hemşin Öyküleri)
 • ... O günden sonrada yaramazlık yapmak benim için alışkanlık oldu... (Hemşin Öyküleri)
 • Yoksulluk nedir dedim kendi kendime. Sonra yine kendi kendime kim ki bana lazım olan her şeyim var diyor o kişi yoksul değildir. (Hemşin Öyküleri)
 • İnsan bilmediğinden korkar, bildiğinden değil. (Hemşin Öyküleri)
 • dzağig (Hemşin Öyküleri)
 • İnsan insana meramını dille anlatır. Gülünecek şeyleri, ağlanacak şeyleri dille anlatır. Özlemlerini, sevgilerini dille anlatır. İnsan yaşadıklarını bir dille yaşar. Ve bu yaşadıklarını yaşadığı dille anlatır en güzel. (Hemşin Öyküleri)
 • O kendi bildiğinin dışında bir şey bilmezdi. Onun için, Ermeniler Hıristiyandı, Türkler Müslüman. Biz de Müslüman olduğumuz için Türktük! Amcam kendinden kaçmanın yolunu bulmuştu.. (Hemşin Öyküleri)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle