Malatya TSO Başkanı Sadıkoğlu: İşvereni ve işçiyi koruyan bir asgari ücret bekliyoruz

Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, işvereni ve işçiyi koruyan, enflasyon ile erimeyen, işverene vergi yükü oluşturmayan bir asgari ücret beklediklerini söyledi.

EKONOMİ

Milyonlarca çalışanın ve işverenin merakla beklediği 2022 yılı asgari ücret zammı görüşmeleri 1 Aralık itibariyle başlıyor. Devam eden salgının etkisi ve enflasyon-kur-faiz tartışmalarının olduğu bu dönemde belirlenecek olan zam oranını hem işçi hem de işveren açısından daha büyük önem kazanıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Ülkede sanayi, hizmet ve tarım sahasında çalışan yaklaşık 14 milyon işçi bulunduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 44'ünün asgari ücret üzerinden maaş aldığı düşünüldüğünü kaydederek bundan dolayı asgari ücret kararının büyük önem arz ettiğini belirtti.

"Hem işçi hem işveren tarafını memnun edecek bir oran bekliyoruz"

Tüm kesimleri memnun edecek bir zam oranı beklediklerini kaydeden Sadıkoğlu, "2020'de yüzde 15, 2021'de yüzde 21 artırılan net asgari ücret şu an 2 bin 825 lira. Elbette içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar göz önüne alındığında işçimizin beklentisi bu yıl oldukça yüksek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun görüşmeleri sonrasında ortaya çıkacak olan zam oranının hem işçi hem işveren tarafını memnun edecek bir oran olacağını umut ediyoruz. Salgının devam ediyor olması, kurdaki dalgalanma, hammadde ve girdi maliyetlerinde ciddi artış, iş dünyasını derinden etkiliyor. İşverenlerin üretimlerini, ticaretlerini, ihracatlarını sürdürebileceği, çalışanların da refah seviyelerini koruyabileceği bir zam oranı bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"İşveren maliyetlerinin düşürüleceği bir asgari ücret bekliyoruz"

İşçinin beklentisinin karşılanacağı, işletmelerin sürdürülebilirliğinin zarar görmeyeceği ve işveren maliyetlerinin düşürüleceği yeni bir asgari ücret beklediklerini ifade eden Sadıkoğlu, şunları söyledi:

"İşverenler olarak işletmelerimizi ayakta tutabilmek, istihdama devam edebilmek, işçilerimiz de yaşam standartlarını insani şekilde devam ettirebilmek için öngörülebilirlik istiyoruz. O nedenle işvereni ve işçiyi koruyan, enflasyon ile erimeyen, işverene vergi yükü oluşturmayan bir asgari ücret bekliyoruz. Devletimizin de bu süreçte özellikle asgari ücret maliyetleri üzerinden işverenimizi desteklemesinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artmalı, ancak asgari ücrette vergi kaldırılmalı, gelir vergisi dilimleri yükseltilmeli, asgari ücret desteği artırılmalıdır. Ülkemizin geçtiği her türlü zorlu süreçte elini taşın altına koyan işverenlerimizin talepleri dikkate alınmalıdır."

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle