Malatya ve Elâzığ'dan sonra Iğdır'da kayısı üretiminde iddialı

Iğdır'da Kayısı Hasadı Şenliği'nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Iğdır'ın kayısı üretiminde iddialı olan şehirler arasında olduğunu söyledi.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

İncelemelerde bulunmak üzere Iğdır'a gelen Bakan Pakdemirli, Türkiye-İran sınırındaki Aralık ilçesi ile Ağrı Dağı arasında yer alan Erozyonla Mücadele sahasını inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Melekli beldesine geçen Pakdemirli, burada düzenlenen kayısı hasadı şenliğine katıldı. Şenlikte kurulan fuarları gezen Pakdemirli, çiftçilerden ürünler hakkında bilgi alıp sohbet etti.

Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyadaki önemli kayısı üreticilerinden olduğunu belirtti.

"Kayısıyla ilgili hep Malatya ile Elazığ arasında bir çekişme olurdu ama görünüyor ki artık Iğdır da bu işte iddiayı koymuş durumda." ifadesini kullanan Pakdemirli, şöyle devam etti:

Yani Iğdır da iddialı olduğunu gösteriyor. Çeşitleriyle, farklılıklarıyla ve iri çeşitleriyle hakikaten farklı bir yere geldiğini de gösteriyor. Kabaca baktığımız zaman Türkiye dünyada birinci sırada, üretimde, ihracatta da birinci sırada. Kabaca yarısı taze tüketiliyor. Iğdır da bunun önemli bir miktarını üretmeye başlamış. Yaklaşık 40 bin dekar alanda 400 bin ağaç yaklaşık da 40 bin ton üretim var. İnşallah Iğdır daha da fazlasını yapmaya aday.

Pakdemirli, çok yoğun bir program için Iğdır'a geldiklerini ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün açılışını yaptıklarını aktararak, "Bakanlığımızın ve benim de çok önem verdiğim bir birimini kazandırdık. Iğdır'a bir bölge müdürlüğü açtık. Bölge müdürlüğü özellikle küçük illerde son derece önemli, kamunun oraya yerleşmesi, orayı bir ilgi ve çekim merkezi haline getiriyor. Biz bakanlıkta bölge müdürlüğü konusu açıldığı zaman Kars'a mı, Iğdır'a mı, Ağrı'ya mı olsun, ben özellikle kesin bir ağırlık koyarak dedim ki Iğdır'a yapacağız." diye konuştu.

Pakdemirli, Türkiye'de bu yıl kuraklığın yaşandığını ve kuraklıkla suyun öneminin daha da ortaya çıktığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

Allah'a şükürler olsun Türkiye bugün ihracatının fazlasını veren, her yıl ihracatını arttıran, üretimini arttıran, cumhuriyet tarihinde üretim rekorları kıran bir ülke haline geldi. Bu sene kuraklığı yaşıyoruz, hububatta yaşadık, meyvede yaşadık, birçok alanda yaşadık. İnşallah rabbim bir daha bu coğrafyaya kuraklık vermesin ama suya da eskisi gibi davranmayacağız 'sudan ucuz' demeyeceğiz. Suyun parası ucuz da olsa mücevher gibi, altın gibi davranmamız gerekiyor. Çünkü tüm Türkiye'nin su kaynaklarına baktığımız zaman yüzde 70'ini bizler, tarımın paydaşları tüketenleriz. O yüzden bu suyu tüketirken üretime daha fazla yönlenecek şekilde, daha az kayıp oluşturacak şekilde hep beraber inşallah kullanacağız.

Pakdemirli, program sonunda örnek çiftçilere plaket verdikten sonra şenliğin gerçekleştirildiği bahçedeki ağaçlardan kayısı hasadı yaptı.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle