Mardin eşeklerinin yoğun kış mesaisi başladı

Artuklu ilçesinde temizlik işçilerine malzeme taşıma konusunda yardım eden eşekler iş başında. Artuklu’nun dar sokaklarında temizlik görevlilerinin yükünü hafifleten eşekler insanlar gibi sabah 8’de mesaiye başlıyor.

YAŞAM
PAYLAŞ:
Mardin’in dar sokaklarında her gün iş başı yapan eşekleri daha dinamik tutmak için klasik müzik dinlettiklerini söyleyen Toparlı, eşeklerin müzik dinlerken çok daha rahat olduklarını ifade etti. 

“EŞEKLER KADROLU ÇALIŞIYOR”

Temizlik İşleri Müdürü Kadri Toparlı belediyenin bünyesinde çalışan eşeklerin kadrolu çalıştıklarını belirtti. Günde 4-5 saat çalıştıklarını söyleyen Toparlı eşeklerin sabah 2,5 öğlen 2,5 saat olmak üzere günde iki kere dinlendirildiklerinin altını çizdi.

Toplam 40 tane eşeğin temizlik işlerine yardım ettiğini söyleyen Temizlik İşleri Müdürü, eşeklerin sağlık durumları göz önüne alınarak emekliye da ayırabildiklerini ifade etti. Sağlık durumu kötü olan eşeklerin erken yaşta da emekliye ayrılabileceğinin altını çizen Toparlı eşeklerin bu süreçte barınaklarda sağlık kontrollerinin yapıldığını bildirdi.

“EMEKLİ OLSALAR BİLE KONTROL EDİYORUZ”

Belediye’de çalışan çoğu eşeğin 6 yaşında işe başlayıp 13 ya da 14 yaşında emekliye ayrıldığını söyleyen Kadri Toparlı, emekliye ayrılan eşeklerin gelecek zamanlardaki hayatlarını kontrollü şekilde barınaklarda devam ettiğini ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Sadece Mardin’in Artuklu ilçesinde çalışan belediye eşekleri emeklilik yaşları geldiğinde törenlerle birlikte “kadrolu belediye işçiliğinden” emekliye ayrılıyorlar.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle