Mardin, Korona'nın en hızlı azaldığı ikinci Şehir oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs verileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, geçtiğimiz hafta verilerine göre Kovit-19 tanısının en hızlı azılan ikinci ilinin Mardin olduğunu açıkladı.

SAĞLIK ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Türkiye'de görünen ilk vakanın ardından başlayan pandemi sürecinde Mardin adına en sevindirici haber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasıyla bugün kayıtlara girdi. Bakan Koca'nın açıkladığı Koronavirüs vaka sayısı tablosuna göre; Kovit 19'un en çok azlaldığı ikinci şehrin Mardin olduğu ortaya çıktı.

Bakan Koca'nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; Bitlis'in ardından virüsün en hızlı azaldığı ikinci şehir olan Mardin'e ve Mardinlilere moral oldu. En hızlı azalışın yaşandığı tabloda Mardin'i, Kastamonu, Yalova ve Bingöl takip takip etti.

"HEP BİRLİKTE TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM"

Pandemi süreci boyunca gece gündüz demeden Sağlık ekipleri ve filasyon ekiplerinde görevli sağlık çalışanlarının gösterdikleri yoğun mesai ve gayretin ardından ulaşılan verilerin sevindirici olduğunu kaydeden Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanı Dr. Selim Ünverdi, "Pandemi Sürecinin başlangıcında bugüne kadar Mardin'de çok koordineli ve güzel bir çalışma oldu. Sağlık emekçilerimiz gece demeden gündüz demeden büyük bir gayret gösterdi. Mardin'de özellikle vaka sayılarının artış gösterdiği dönemde ailelerini, eşlerini, çocuklarını görmeyen çok sayıda arkadaşımız vardı. Ancak herkes sorumluluğunun bilincinde ve büyük fedakarlık örnekleriyle görevlerini en güzel şekilde yerine getirmenin çabası içerisinde oldular. İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Saffet Yavuz'un şahsında Mardin'deki bütün sağlık çalışanlarımızın, filiasyon ekiplerimizin yardımcı sağlık personellerimizin gösterdiği gayretlerin vaka sayısı azalmaya başladığında bu şehirlerin başında Mardin'in geleceğini bizler de öngörüyorduk. Sayın Bakanımızın bugün açıkladığı verilere bakıldığında çok şükür önemli bir aşamayı hep birlikte geride bıraktığımızı görüyoruz. Açıklanan bu rakamlar Mardin'de hasta sayısının azaldığını gösteriyor ama virüsün bittiğinin anlamına gelmiyor. Bizler sağlık çalışanları olarak pandemi başlangıcının başlamasından bu yana gösterdiğimiz çabayı aynı gayret ve kararalılıkla sürdüreceğiz. Mardinli hemşehrilerimizden de Maske-Mesafe ve Hijyen tedbirlerini sürdürmelerini istiyoruz. İnşallah bu süreci hep birlikte aşacağız Bizler sağlık çalışanları olarak buna inanıyoruz."

Mardin'de Koronadan yoğun bakımlar ve servislerde yatan hasta sayısında önemli bir azalmanın olduğunu, buna karşın polikiliniklerda hasta muayenesi sayısı ile ameliyat sayılarında arttışın olduğuna işaret eden Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanı Dr. Selim Ünverdi, Ağız Sağlığı ve Diş Hastanesi'nde normal mesaiye dönüldüğünü kaydetti.

Dr. Ünverdi, "Korona'da en hızlı azalan ikinci İl olarak istatistiklere yansıyan Mardin'de, Pandemi süreci boyunca evlerinden, ailelerinden ve sevenlerinden ayrı kalıp, hızlı azalıştaki bu rakamlara ulaşmamızı sağlayan, bu süreci başarıyla yöneten Mardin İl Sağlık Müdürümüz Uzman Dr. Sayın Saffet Yavuz'un şahsında emeği bulunan bütün Sağlık emekçilerimize birkez daha tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Geçen haftaya göre 1 haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan 5 ilimiz: Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale. En çok azalan illerimiz ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl. Tedbir ve kısıtlamalara uyum aşı ile birlikte en büyük gücümüz" dedi. Bakan Koca paylaşımında ayrıca illerdeki vaka artışını ve azalışını gösteren grafiklere yer verdi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle