Mardin Milletvekili Pero Dündar Kimdir? Peru Dündar Aslen Nerelidir?

24 Haziran Genel seçimlerine göre HDP'den Mardin Milletvekili seçilen Peru Dündar kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşındadır?

POLİTİKA BİYOGRAFİ

HDP MARDİN MİLLETVEKİLİ Peru Dündar Kimdir?

Kimlikte 1971 Nusaybin doğumlu. İlkokul 5.sınıfa kadar Nusaybin’de okudu. Ortaöğretim ve liseyi açıköğretimden bitirdi. 1991 yılında siyasi faaliyetlerde bulunmaya başladı.

1992 yılında Diyarbakır’da tutuklandı. 2 yıl Saraykapı merkez cezaevinde kaldı. Daha sonra Sivas cezaevine sürgün gönderildi. 10 yıl Sivas cezaevinde kaldı. 2004 yılında yapılan yasal düzenlemelerle cezaevinden çıktı. Cezaevinden çıktıktan sonra Demokratik Toplum Hareketi’nin kurucularından biri olarak siyasi faaliyetlerine kaldığı yerden devam etti. Özgür Kadın Hareketi ve genel çalışmalarda merkezi düzeyde çalışmalar yürüttü.

2005 yılında Demokratik Toplum Partisi(DTP)nin parti meclis üyesi olarak çalışmalarıma devam etti.

14 Nisan 2009 yılında KCK siyasi soykırım davasında tekrar tutuklandı. Bu davadan kaynaklı 5 yıl daha cezaevinde kaldı.

Sırasıyla Diyarbakır, Midyat ve Mardin cezaevlerinde 5 yıl kaldıktan sonra 2014 yılında serbest kaldı. Bu kez Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)’in de merkezi düzeyde çalışmalarımı sürdürdü.

2016 yılının nisan ayında tekrar 21 arkadaşı ile gözaltına alınıp tutuklandı. 1 yıl 1 ay tutuklu kaldıktan sonra 2017 yılında serbest kaldı. Bu cezaevi sürecinden sonra da siyasi faaliyetlerine tekrar kaldığı yerden devam etti.

2018 yılında Halkların Demokratik Partisi(HDP) Mardin Milletvekili olarak siyasi ve politik faaliyetlerini sürdürmektedir.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle