Mardin ne demek? Mardin isminin anlamı nedir?

Mardin isminin anlamı nedir? Mardin ne anlamlara geliyor? Mardin isminin tarihi ve kökeni nedir? İşte Mardin ismi ile ilgili merak edilen soruların cevabı...

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Mardin adı Arapça kaynaklarda Mâridîn, Süryanice kaynaklarda Marde olarak geçmektedir. Bazı görüşlere göre Mardin kelimesi, savaşçı bir kavim olan ve Ardeşir tarafından 3. yüzyılda buraya yerleştirilen Mardeler'den gelmektedir. Bazı görüşlere göre de "Kaleler" anlamına gelen Merdin'den gelmektedir.

Mardin isminin menşei üzerinde çeşitli rivâyetler vardır. Mardin’in bulunduğu bölgeye yerleştirilen “Marde” kavminden geldiği, bu bölgeye hükmeden bir kralın Mardin isminde oğlunun hastalanıp havası ve suyu iyi olan Batı Kalesine gönderildiği, burada iyileşmesi üzerine Kale’nin bulunduğu yerde Mardin isimli şehrin kurulduğu, Süryânice mukaddes “Mara” kelimesinden geldiği, Sâsânî komutanlarından Mardius bu şehri îmâr ettiği için şehrin eski ismi yerine bu komutanın isminin verildiği gibi çeşitli rivâyetler vardır.

Selçuklu Türkleri bu şehri fethedince, Bizanslıların “Mardie” Arapların “Maridin” ismi yerine kendi lisanlarına uygun olarak “Mardin” demişlerdir.

MARDİN İSMİNİN TÜRKÇE, KÜRTÇE, ARAPÇA, SÜRYANİCE OKUNUŞU VE YAZILIŞI

  • Türkçe = Mardin
  • Kürtçe = Mêrdin
  • Arapça = Mâridîn
  • Süryanice = Marde

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle