Mardin Seçimleri Üzerine Bir Kaç Not -1-

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Aslında 30 Mart Yerel seçimlerin en şaşırtıcı ve en enteresan sonuçlarının yaşandığı illerin başında Mardin gelmektedir. Büyükşehir yasası ile değişen oy verme sistemi; ilçe, belde ve köylerde yaşayan seçmenlerin Mardin seçimleri üzerinde belirgin bir etkileri olduğu ve seçim sonuçlarını değiştirme gücüne sahip olduklarına dair elimizde güçlü kanıtlar oluşturmuştur. 

Mardin homojen yapıya sahip olmayan; birden fazla dilin, dinin, kültürün ve sosyolojik (beg, aşiret, şeyh, famile ve sülale) yapıların yaşandığı ender şehirlerdendir. Bu sebeple tek damar üzerinde siyaset ve politika yapma yanlışına düşen partilerin; Mardin’de tulum çıkarma şansları hiç olmamıştır.

Ancak 30 Mart Yerel seçimleri bu tezi yıkmaya yakın sonuçları önümüze serpiştirdi. Açıkçası gelecek seçimlerin de bu sonuçlara yakın bir zeminde cereyan edecek diyen düşüncelerinin septiğindeyim.

Bu nedenle Mardin’de seçimleri kazanan partinin gelecekte galip olabilmesi için hayli çalışması gerekir. Daha önceki partilere fark atması, toplumsal yapıların tamamına hitap etmesi, hizmetlerini halka iyi anlatması ve istikbale yönelik kalıcı eserler bırakma etkililiğinde olmalıdır.

Aksi takdirde bu seçimlerden aldıkları başarılı sonuçları; gelecek ilk seçimde sandığın tabanına gömme ihtimalinden uzakta duramayacaklarını da gözden kaçırmamaları gerekir.

Yanlışların ve plansızlıkların verdiği tarihi fırsatı değerlendirme kabiliyetinden uzaklaştığın andan itibaren; geriye ket vurma tehlikesi içinde kalınacağı bilinmeli ve belli bir zaman diliminden sonra mesanelerinin okunmama riskine kapılıp erimekten kurtulamayacaklarından da şüphe duymamaları lazımdır.

Tabii sıcağa sıcağına yapılan analiz ve tespitler; bizleri doğru sonuca ulaştırmama ve yerinde değerlendirme yapmama riski ile karşı karşıya getirebilir.

Bu vesile ile gür ateşte yapacağınız değerlendirmelerinin tadında, acayipliklerin olacağını bilmelisiniz. Bu değerlendirmeleri iyi tat vermeyen gözlemlerle karıştırdığınızda da ekşiyen yüzlerin pozisyonları ile karşı karşıya gelebileceğinizi iyi hesap etmelisiniz.

***

Bu uzun girizgâhın çerçevesinde şunu da kolaylıkla söyleme rahatlığına bürünebilirim. O da şudur. Mardin İlçe ve beldelerinde iyi  kenetlenmiş bir teşkilat yapısı ve  sıkı planlanmış bir secim stratejisi ile hemen her partinin kazanma potasına rahatlıkla girebileceğini gördük.

İlçelerin seçim sonuçlarına dair kişisel değerlendirmelerime gelince: tek bir cümle ile şunu ifade edeyim.”Mardin’de ki İnsanlar: Kazanan partiye ve kendisine hizmet edecek ekibe, “fırsat ve imkân verme” hakkını adaletli bir zihin süzgecinden geçirtip demokrasinin argümanlarını da içselleştirerek kullanmıştır.

Yazının ikinci babında buluşmak üzere,

Selam ve kelamların en güzeli ile kalınız…


Tekin Oruç

2008 yılından beri Mardin’in yerel gazete, dergi ve sitelerinde yerel gündeme, eğitim, sosyal yaşam ve bazen de edebiyatta dair yazılar yazdım.Mardin de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kur

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle