Mardin STK Platformu Mardin'e Tıp Fakültesi İçin Seferber

Mardin STK Platformu Sekretaryası Mardin'e Tıp Fakiltesi kurulması talebiyle başlatmış olduğu kampanya kapsamında Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mardin'de faaliyetlerini sürdüren Mardin Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Mardin'e Tıp Fakültesi Kazandırılmasına yönelik olarak başlatmış olduğu kampanya ile görüş alışverişinde bulunmak üzere kurum ziyaretlerinde bulundu.

Mardin'de hizmet veren 54 dernek, vakıf, oda ve sendikanın oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Mardin'e Tıp Fakültesi kurulması için kampanya başlattı.

Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan, Mardin İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, Mardin Gazeteciler Ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri, İHH Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Eyüp Değer ile Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş'ten oluşan Mardin STK Platformu Sekreteryası, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz ile AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç'ı makamında ziyaret ederek, 'Mardin'e Tıp Fakültesi Açılması Kampanyası' hakkında görüş alışverişinde bulundular, yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verip, destek taleplerinde bulundular.

"HEPİMİZ SEFERBER OLMALIYIZ"

Mardin'in GAP Sulama Kanallarının Mardin Ovası'na ulaştırılması, Ulaşım çevre yolu ve altyapı sorunları gibi önemli sorunlarının bulunduğunu ancak günümüzde sağlık sorunlarının ve şehrin sağlık altyapısının bütün sorunlardan önce geldiğini bir kez daha yaşayarak gördüklerini kaydeden Mardin STK Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan, Mardin'in büyükşehir statüsü bulunan 30 büyükşehir arasında bulunduğunu, 858 bin nüfusu ile Türkiye’nin 26. büyük şehri olan Mardin'in büyükşehir statüsü bulunan ancak TIP Fakültesi olmayan tek il olduğuna dikkat çekerek, Mardin'e Tıp Fakültesi kazandırılması için atanmışından seçilmişine, STK'sından - gazetecisine, sade vatandaşına varana kadar her kesin şehirdeki bu önemli eksiği giderilmesi konusunda başlatılan kampanyaya destek olmaya katkıda bulunmaya davet ettiklerini söyledi.

TIP FAKÜLTESİ BULUNMAYAN TEK BÜYÜKŞEHİR!

Mardin'in Tarih, Kültür ve İnanç turizminin yanında; Sağlık turizmini alanında da ciddi oranda bir hasta girişi ve sevkinin de olduğunu kaydeden STK Platformu Dönem Sözcüsü Ceylan, "Mardin'deki sağlık hizmetleri ve hastaneler, sadece Mardin'deki hastalara yalnız değil; Şanlıurfa'nın Viranşehir, Ceylanpınar ilçeleri, Şırnak'ın Cizre, İdil ve Silopi gibi toplam nüfusu 700 bini aşan çevre ilçelerden gelen vatandaşlara da sağlık hizmeti veren şehir olduğu olgusunu göz önünde bulundurulduğunda şehrimizin sağlık alt yapısının bu hasta sirkülasyonunun altından kalkacak yeterlilikte olmadığını hepimizin malumudur. Çevre ilçelerden gelen hastalarla birlikte Mardin il nüfusuyla birlikte Bir buçuk milyonun üzerindeki nüfus 3. basamak sağlık hizmeti olan Tıp Fakültesine ihtiyaç duyduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte Irak’tan ve Suriye’den azımsanmayacak sayıda hastanın tedavi amaçlı Mardin’e geldikleri bir olgudur. Suriye’de durumun normalleşmesi ile hemen sınıra bitişik ve Mardin’e 60 km uzaklıkta nüfusu bir milyonun üzerinde olan Kamışlı’nın da ciddi şekilde sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunda ilk geleceği yerin Mardin olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de 60 ilde 111 Tıp Fakültesi bulunmaktadır. 30 büyükşehir arasında TIP Fakültesi olmayan tek büyük şehir Mardin'dir. Tarihte bakıldığında; Anadolu topraklarında ilk şifahanelerden birinin belki de ilkinin bulunduğu Mardin'de günümüzde TIP Fakültesi'nin bulunmamasını büyük bir eksiklik olarak görüyoruz ve Mardin'e Tıp Fakültesi istiyoruz" dedi

Dr Ceylan, Mardin'de her yıl tüm polikliniklerde 4 milyon 367 hasta muayene edilmekte, bu hastalardan 30 bine aşkını başka şehirlere hasta sevkinin gerçekleştiğini, söz konusu sevklerden 2 binden fazlasının ise acil servislerden Mardin'den çevre illere yapıldığını göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir sağlık hizmeti altyapısı eksiğinin olduğunu gösterdiğini, bu eksikliğin giderilmesinde en büyük katkının Mardin’de Tıp fakültesinin açılmasının bir zaruret haline geldiğini söyledi.

Mardin’de tıp fakültesinin kurulmasını talep eden STK’lardan çalışma ziyaretleriYORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle