Mardin Tıp Fakültesini Hak Etmiyoru mu?

Dr. Mustafa Tekçe, Mardin'e kurulacak TIP Fakültesi ile ilgili yazdığı makale.

BASINDA MARDİN
PAYLAŞ:

Değerli Dostlarım,

Sonsuz mahrumiyetler içinde sekiz seneye yakın görev yaptığım kadim kültür şehri Mardin'de hekimlik hayatımın inanılmaz anılarını yaşadım..

Mardin'de doktorluk çok zordu.. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde aldığımız mükemmel eğitim sayesinde nerdeyse sadece muayenemizle elde ettiğimiz bulgulara dayalı bir teşhis ve tedavi yapmak sanatı idi.

Bazan bir tahlilin, tetkikin hatta basit bir röntgen filminin bile çekilemediği günler, aylar oldu. O yıllarda Ultrason, MR, BT, EKO, Anjio vb. olmadığı gibi pek çok branş hekimi de yoktu.

Peki ne yapıyorduk.. Mardinliler hep bunlar için Diyarbakır yollarına düşer, yüzdoksan km. kıvrım kıvrım virajlarla dolu tek şeritli yolu binbir güçlük ve masrafla kateder bunu yaptırıp geri dönerlerdi.

Hele mutlaka yatarak tedavi görmesi gereken, ya da acil bazı branş hastaları ise aileler için tam bir yıkımdı. Hastasını yatırdıktan sonra refâkat, ziyaret için günlük gidip gelmek masrafları hastalık uzayınca bazan mal mülk satmayı ya da borçlanmayı zorunlu kılıyordu.

Maddi imkânı olmayan ve acilen Diyarbakır Tıp Fakültesi'ne sevk gereken hastalar için şimdiye kadar yıllardır hiç dile getirmedim ama birçok kereler de kendim üstlenerek yolladığımı itiraf ediyorum.

Mardin'den ayrılalı 33 sene oldu. Hemen her hafta benim için hastanemize Mardin'den birkaç hasta geliyordu. Gelenlerin ellerinde Mardin Devlet Hastanesi, özel bir hastane tetkikleri dışında Diyarbakır Tıp Fakültesi'ne ait evrakları görünce soruyordum..

-Halen iş biraz çetrefilleşince Diyarbakır'a mı gidiyorsunuz?

- Evet her zor vakada, ya da iyileşme olmadığında yola düşmek zorundayız Hocam..

Aziz Dostlarım;

Bu cevap beni çok üzüyor. Yeter artık Mardinli zor durumlarda sağlık için Diyarbakır'a koşmak zorunda kalmasın..

Refâkatçilerin, ziyaretçilerin en çok ta hastaların bu yıllardır çektiği çile ve külfet son bulsun..

Mardinliler devletine, milletine saygılı olup seslerini sessizce, saygıyla yürekten dile getirirler.. Kırıp dökmezler, incitmezler.. Artık bu sessiz sesi duyalım, duyuralım..

Yüreklerin sesinde senelerdir kader gibi çekilen çilelerin sesi, kırık gönüllerin iniltisi, hastaların feryadı, hasta yakınlarının içine akıttığı gözyaşları var..

Sevgili Mardinliler;

Biz devletimizden mahzun gönülleri onararak İlçeleri ve çevresiyle nerdeyse bir milyonu bulan nüfûsuyla her branşı olan, sağlık turizmi de yapabilecek muhteşem bir tıp fakültesi istiyoruz..

Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bölge insanlarına hizmet etmiş bir hekim olarak hiçbir çıkar ve art niyetim olmadan tamamen insaniyet namına destekliyor ve talep ediyorum.

Zira Mardin C.Allah'ın Şaf'i esmasina mazhar olacak, evlâtlarını rahatlıkla okutacağı bir Tıp Fakültesi'ni çoktan hak ediyor...

Dr. Mustafa Tekçe

YORUMLAR

  • etmıyor tabi.. hata her mahalleye bir fakülte yapalım.. zaten ülke universite çöplüğü olmuş. mardine birde tıp fakültesi sanki hazırda eli profesör boşta bekliyor...normal asistanları hoca yapacaksınız sonra nezleden adam öldüreceksiniz.. ohh..şımarıklığın sonu...

Yorum Ekle