Mardin, tüm zamanların rekorunu kırdı

Dinlerin, dillerin ve kültürlerin yüzyıllardan beridir iç içe ve kardeşçe yaşandığı, taşların oya gibi işlendiği, tarihi camileri, medreseleri, manastırları ve antik kentleriyle son yılların gözde şehri olan 2 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle sarsılan turizm yeniden canlandı.

TURİZM
PAYLAŞ:

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de aday olan tarihi kent, turizmin gözde mekânları arasında yerini alırken bir zamanlar kapatılan otellerin yerine de artık yenileri açılıyor. İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla turistler için çekim merkezi olan Mardin’de, terör operasyonlarından sonra huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış kaydedildi. Bu yıl turizmde başarılı bir sezon geçiren Mardin'de kış mevsimine rağmen turist yoğunluğunda artış oldu. Kentin cadde ve sokakları yerli ve yabancı turistlerle dolup taşırken sağlanan huzurlu ve güvenli ortamla birlikte adeta küllerinden yeniden doğdu.

3 MİLYON ZİYARETÇİ

Bölgedeki 6-7 Ekim Olayları, çukur ve barikat terörü nedeniyle turist kaybeden, terör örgütlerinin bölgeden temizlenmesinin ardından 2017'de de terör algısını temizlemek için mücadele veren Mardin'e, bu yıl turist yağdı. 2016 yılında 4 bin 370'i yabancı olmak üzere toplam 90 bin 20 kişinin konakladığı kentte 2017 yılında ise 237 bin 622'si konaklayan olmak üzere günübirlik ziyaretçilerle birlikte ziyaret eden turist sayısı bir milyonu bulmuştu. Turizmin 12 aya yayılması için ulusal ve uluslararası organizasyonlara ağırlık verilen camileri, medreseleri, kiliseleri, dar sokakları ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle son yılların cazibe merkezi haline gelen Mardin’i 2018 yılın ilk 10 ayında ziyaret eden turist sayısı ise 3 milyona yaklaştı. Bu yoğunluk Mardin Havalimanı istatistiklerine de yansıdı. Daha önce günde bir iki uçağın sefer yaptığı havalimanındaki uçak trafiği günde ortalama 15’i geçerken Ekim ayı sonunda ise 613 bin 797 kişi Mardin Havalimanını kullandı.

HEDEFİMİZ DAHA BÜYÜK RAKAMLAR

Turist bakımından şehrin bu sene iyi bir çıta yakaladığını ve bu ziyaretleri yılın geneline yayacaklarını aktaran Mardin Valisi Mustafa Yaman, "Yılbaşından bu yana, yatılı ve günübirlik şehrimizi ziyaret eden misafir sayımız yaklaşık 3 milyon. Son iki yıldır bu şehre huzur ve güven hâkim oldu. Vatandaşlarımız ve esnaf bu durumdan oldukça memnun. Herkesin yüzü gülüyor. Bu kararlılığımız devam edecek. Hafta sonları bütün yataklı tesisler dolu. Şu ana kadar yatılı gelen misafir sayımız da 500 bini aştı. Günü birlik gelen ise 2 milyonun üzerinde. Yatılı ve günübirlik gelenlerle birlikte yaklaşık 3 milyon turist Mardin'i ziyaret etti. Yılsonuna kadar bu rakamın daha da artacağını biliyoruz. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre ekim ve kasım ayında bütün oteller dolu. Oteller gelen rezervasyonları karşılayamıyor. Mardin, son bir buçuk yıldır Türkiye'de merak edilen ve gezilmek istenen şehirlerarasında yer alıyor. Bunu da hep beraber görüyoruz. İnşallah bu böyle devam edecek. Hedefimiz daha yüksek rakamlar inşallah."dedi.

3 YENİ OTEL AÇILDI YATIRIMCILAR SIRAYA GİRDİ

Asırlık konakları, kervansarayları, camileri, medreseleri, manastırları ve kiliseleri ile açık hava müzesi görünümündeki kentte bu yıl yaşanan turizm hareketliliği turizmcileri de sevindirdi. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, bu yıl 3 yeni otelin kentte hizmete girdiğini kaydederek, 2019 yılında turizmden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Turizm yatırımcılarının şehre ilgi duyduğunu vurgulayan Güngör, "Bunun yanında daha sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Turizm yatırımları için Türkiye'nin diğer illerindeki yatırımcılarımız Mardin'e ilgi duyuyor. Bugüne kadar ilimize yatırım yapmak isteyen 10’un üzerinde işadamı var. Biz de kendilerine destek veriyoruz. Mardin gibi geleceğini turizmde arayan kent için yatak sayımız çok düşük. Bu sayının hızla yükseltilmesi gerekiyor. Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde otellerde yer bulmakta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Mardin’de turizme yatırım yapanlar çok kısa sürede meyvelerini alacaktır."

Mardin'in en yüksek turist sayısına 2014'te ulaştığını belirten Güngör, "Bölgemizde yaşanan olaylar nedeniyle ilimiz turizminde ciddi bir gerileme yaşadık. Ancak yaptığımız tanıtım ve projelerle emeklerimizin karşılığını almaya başladık. Geçen yıl günübirlik ziyaretçilerle birlikte turist sayısı 1 milyonu bulmuştu. Bu yılın ilk 10 ayında tüm zamanların rekorunu kırarak ziyaretçi sayımız 3 milyonu buldu. Mardin son 5 yıldır sonbahar mevsiminde hiç böyle bir doluluk oranı görmemişti. Son 5 aydır otellerimiz yüzde 100 dolu. 10 ayın ortalama doluluğu ise yüzde 90'larda "dedi.

49 otel ve butik otelin bulunduğu Mardin'de belediye ve bakanlık belgeli 6 bin 517 yatağın olduğunu aktaran Güngör, Mardin'in Avrupalı turistin yanı sıra Uzakdoğu'dan da bu yıl turist çekmeye başladığına vurgu yaparak, "Kapadokya'da 2-3 yıl önce yaşanan sorunların ardından tur operatörleri alternatif kültür turu olarak Mardin'i pazarlamaya başladı. Bu çalışmanın ardından ilimize ilgi arttı. Şu anda Koreliler başta olmak üzere, Çin, Japonya gibi Uzakdoğu pazarlarından da turist çekmeye başladık" dedi.

Mardin'de paraşüt, gürme, balon turları gibi farklı alanlarda da turistlere hizmet verdiklerini anlatan Özgür Azad Güngör, "Biz 2015'te balon izni aldık ancak yaşanan olaylar nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Önümüzdeki dönemde balon firmaları ilk uçuşları başlatacak. Mardin'den kalkıp Dara ve Eski Mardin'in üzerinde gezecekler. Bir firmamız da Mardin'den Midyat'a balon turu düzenleyecek" diye konuştu.

HER 10 KİŞİDEN 7’Sİ MARDİN’İ GÖRMEK İSTİYOR

Güngör Türkiye’de 10 kişiden 7 kişinin Mardin’i görmek istediğini dikkat çekerek, “Bütün gözler Mardin’de. Türkiye Mardin mozaiğini konuşuyor. Mardin’in açık müzesini konuşuyor. Mardin’in Dara’sını Nusaybin’ini Midyat’ını konuşuyor. O açıdan ciddi bir rağbet var. TUROFED’in yapmış olduğu anketlerde 10 kişiden 7’si Mardin’i görmek istiyor. Mardin dillerin ve dinlerin şehri. Hangi kesim gelirse kendinden bir parça hissediyor” diye konuştu.

Mardinli turizm yatırımcılarından Tacettin Yertüm de kentteki hareketliliğin bu ay da devam ettiğini dile getirerek, “Burada ezan ve çan sesi birbirine karışıyor. Kimse kimsenin inancına karışmıyor. Bunu gezide fark eden yerli ve yabancı turistler, döndüklerinde bu yöndeki akışı süreklileştiriyor. Bu, sevindirici bir gelişmedir. Mardin’e beklentimizin çok üzerinde turist akını var. Mardinliler olarak bunun devamı yönünde büyük çaba harcıyoruz. Mükemmel bir sezon geçirdik. İnşallah yakalanan trendi önümüzdeki senede sürdürürüz. Dünyanı farklı yerlerinden insanları kentimizde görmek çok güzel.”dedi.

MARDİNİ GEZMEK BİR AYRICALIK

Kentteki butik otellerde doluluk oranının yüzde 100’lara çıkmasıyla turistlere yönelik değişik sosyal aktiviteler düzenleyen Artuklu Kervansaray sahibi Sebahattin Evrensel de kentin tarihi yapısı ve dokusuyla zamanın canlı bir şahidi olduğunu söyledi. Mardin’i gezip görmenin kent dışında yaşayanlar için bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Evrensel, "Mardin’de 3 yıl önce terör nedeniyle turizm baltalandı. Bakanlık ve valilik tarafından yapılan çalışmalarla turizmde ciddi bir akış sağlandı. Mardin’de turizm 12 aya yayılıyor. Gelecekten ümitliyiz. Mardin'in taşı toprağı, kahvesi, cevizliği sucuğu, üzümü, pestili kente özgü ürünler turistler tarafından rağbet görmektedir" dedi.

TELEVİZYONDA İZLEYİP GELDİ

Çanakkale’de Mardin’i görmeye gelen Zeynep Aydın ise tarihi kente hayran olduğunu belirterek, “Mardin'e en son yıllar önce gelmiştim. Mardin benim favori şehrim. Burası şimdi çok daha iyi olmuş. İnsanlar huzur ve güven istiyor. Biz de bu ortamı gördük. Tarihi çarşılarını gezdik. Burası hem inanç turizmi hem de tarih olarak çok güzel bir şehir. Mardin’in gezilip görülmesi gereken bir şehir”dedi.

Daha önce televizyonda izlediği dizi, belgesel ve filmlerden gördüğü Mardin’i uzun süreden beri ziyaret etmek istediğini anlatan Trabzonlu Ahmet Kardaş, hoşgörü ve inancın şehrini huzurlu bir şekilde gezmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

PAPAZ DA TANITIMA KATKI SAĞLIYOR

Mardin’de ciddi bir turizm artışı olduğunu kaydeden 1600 yıllık Kırklar Kilisesinin Papazı Gabriel Akyüz de “Özelikle Kasım ayı ile birlikte her gün yüzlerce turist kafilesi gelerek kilisemizi gezmekte. Bizler de hem Mardinimizi tanıtma hem de kilisemizi tanıtma adına bu gelen misafirlere elimizden gelen ilgiyi göstermekteyiz. Turistlerimize kilise tarihçesini anlatıyoruz. Mardin’deki birlik ve beraberlik ruhunu kültüründen söz ediyoruz. Bundan çok mutluyuz. Turizm sezonunun bu şekilde devam etmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

EN BÜYÜK İLGİ TARİHİ MEKÂNLARA

Kilise ile caminin yan yana konuşlandığı, dillerin ve dinlerin kardeşçe yaşadığı kentte her sokak ve ilçe bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Tarihi Mardin sokaklarını, yüzyılları aşan tarihi dokuya sahip konakları, Dara Antik kenti, Nusaybin’de bulunan tarihi kilise ve medreseleri, Savur ve Midyat’ta taşların oya gibi işlemesini görmek isteyen binlerce turist yer bulamadığı için artık gezilerini günübirlik yaparak sonlandırmak zorunda kalıyor.

Mardin’de konaklayan turistler Mardin kalesi ve taş mimarili konaklarının yanısıra inanç turizmi kapsamında en çok Hz. Muhammed’in ayak izinin bulunduğu Sitti Radviye Medresesi, Sakal-ı Şerif’in bulunduğu Ulu Cami, Zinciriye ve Kasımiye’yi geziyor. Turistler ayrıca Hristiyan dinine mensup Süryanilerin kutsal kabul ettiği Turabdin Dağı’ndaki Mor Gabriel Manastırı ile Meryem Ana Kilisesi, Kırklar Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Dimet Manastırı ve Yezidilerin Midyat köylerindeki tapınakları ziyaret ederek tarihe yolculuk yapıyor. Tur operatörleri de kente gelen misafirlere tarihi ve kültürel geziler için turlar düzenliyor.

Yaşayan müze görünümünde olan kentte tarihi medrese, kilise taş evler turistle dolup taşarken, turistler yer bulamadıklarını ifade ederek tesislerin arttırılmasını talep etti. Mardin’de 2 yıldır süren turizm artışının ardından bu yıl Ocak ayından itibaren yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle tesislerde yer kalmadı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle