matesis
dedas

Turistler Midyat'a hayran kaldı

Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı, kadim tarihi ve güzel mimarisiyle çok sayıda turist çekiyor.
  • 15.04.2024 12:38
Turistler Midyat'a hayran kaldı

Manastıra 7. Yüzyılda, bölgenin en ünlü azizlerinden biri olan Mor Gabriel’in adı verilmiş.

Manastırın yapım tarihi 1600 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Havaların ısınması ve bahar mevsiminin başlamasıyla birlikte tarihi yapıdaki turistik hareketlilik de arttı.

Hırvatistan'dan bir grup turist bu tarihi eseri görmek için Midyat’a gitti.

Turist rehberi Bilal Akyıldırım, "Tur rehberi benim. Bugün Hırvatistan'dan misafirlerimiz geldi. Mor Gabriel'i çok beğendiler. Çünkü Hıristiyanlığın kökleri buraya kadar uzanıyor. Başlangıçta bu bölgeye kiliseler inşa edilmiş olduğundan turistlerin ilgisini çekiyor. Her yıl yurt dışından Hristiyan gruplar geliyor ve buraları görmek istiyor. Grubumuzda 15 kişi var” dedi.

Manastır ilçedeki en eski Süryani manastırlarından biridir. Ortodoks Hristiyanlar tarafından kutsal bir yer olarak görülüyor ve “İkinci Kudüs” olarak kabul ediliyor.

Hırvat bir turist eşinin elinden tutarak onu manastırı görmeye getirmiş. Manastırın mimarisi ve güzelliği karşısısda adeta büyülenmişler.

"Burası dinimizin başlangıcıdır"

Hırvat turist, “Burası bizim için çok ilginç. Çünkü bu Hristiyanlığın başladığı yer burası. Ülkemizde Roma (Katolik) kiliseleri bulunmaktadır. Burayı çok beğendim çünkü dinimizin başladığı yer burası” dedi.

Mor Gabriel Manastırı haftanın 7 günü 09:00-11:30 ve 13:00-16:30 saatleri arasında turistlere açık.

Kiliseye giriş ücreti 100 TL yani 3 dolar civarında.

Tur sırasında papaz da gruba katılarak manastırın tarihi hakkında bilgi veriyor.

“Geçen yıl buraya 100 bine yakın turist geldi”

Mor Gabriel Manastırı rehberi Şabo Alkan, “Burası Mor Gabriel Manastırı. 1623 yaşında. MS 397 yılında temeli atılmış. Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en eski manastırlarından biridir. Buraya çok sayıda turist geliyor. Geçen yıl buraya 100 bine yakın turist geldi. Bu yıl yüz bini aşacağını umuyoruz” diye konuştu.

Manastırın içinde mutfak, buluşma yeri, eğitim mekanı gibi farklı bölümler bulunuyor ve burada şu anda 60 civarında kişi yaşıyor.

Mor Gabriel Manastırı, 2021 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. Midyad'ın 23 kilometre güneydoğusunda bulunan manastır, dünyanın dört bir yanından turist bekliyor.

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz