Mardin'de ekmeğe zam

Mardin’de gün içinde toplu taşıma ücretlerine gelen zam haberinin ardından akşam saatlerinde en temel gıda maddesi olan ekmekten de geldi.

GÜNCEL ÖNE ÇIKANLAR

Özellikle son dönemde temel gıda maddeleri başta olmak üzere temel ihtiyaçlarda artan fiyatlardan ekmek de nasibini aldı.

Artan maliyetler karşısında son aylarda fiyat artışı yapılan ekmeğe İzmir Van ve Eskişehir'de yapılan zamların ardından Mardinliler nasibini aldı.

Mardin'de 2 lira 25 kuruştan satılan 200 gramlık somun ekmeğinin fiyatı Mardin Fırıncılar Odası'nın aldığı yeni kararla yeniden düzenlendi. Yeni kararla birlikte 200 gramlık ekmeğin yeni fiyatı 3 lira olarak düzenlendi.

Artan maliyetler karşısında son aylarda fiyat artışı yapılan ekmeğe bir zam daha yapıldı. Mardinlife'de il genelinde uygulanacak yeni fiyat düzenlemesine göre; daha önce 200 gramı 2 lira 25 kuruştan satışa sunulan somun ekmeğin yeni fiyatı 3 lira olarak belirlendi. Unlu mamüllerin de nasibini aldığı zam düzenlemesine göre; 1 Kilo ekmek 15 Lira, 1 kilo Peksimet 17.50, 50 gram Lahmasun 1.25, 100 gram pide 2.50, 100 gram simit 3.50, 100 gram Pohaça 3.50 tl olarak belirlendi.


Mardin Fırıncılar Odası Başkanlığı tarafından 28 Haziran 2022 tarihli alınan karar,  Temmuz ayı itibarıyla uygulanmaya başlanacak fiyat tarifesi fırıncı esnafına gönderildiği öğrenildi. Yeni fiyat listesi ile ekmekte fiyatlarının yüksekliği, un fiyatlarının ve maliyet artışları nedeniyle gerçekleştiği kaydedild. 

Mardin Fırıncılar Odası Başkanlığı un fiyatlarında yaşanan artış, girdi maliyetleri gerekçe gösterilerek fırıncı esnafının uzun süredir zam talebi  yerinde bulanarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Ebru Baybara Demir: PEKSİMETPEKSİMET | Kültür Portalı

YORUMLAR

 • Önceki yorumumda dediğim oldu.poğaça 3.5.tl.yerine 4 tl.ye satılmaya başladı.sorun alan bizlerde mi yoksa denetim yapmayan görevlilerde mi.

  nusaybin çiftli pide 7 tl oldu.fırınlarda gramaj ve fiyat yazan ve duvara asılan resmi evrak uzun bir süredir yok.şehir içi kartı olmayan kişilerden 7.5 tl alıyorlarlar.normal yolcu 5.5 oldu.kartı olmayanlardan 2 tl fazla alınması kanunsuzdur.zülümdür.ilçeye misafir gelen insanlar bu uygulama nusaybinde tek var diyorlar.başka il ve ilçelerde kartı olmayan,kartın içinde parası tükenenlerden şoförün yanında bir kart olur.25 kuruş,50 kuruş fazla parayı şoföre verir.5.75 veya 6 tl yi öder.şoför yanındaki karttı okuyacıya okutur.ilçemizde de böyle olmalı.öğretmen indirimi yok.şehir içilerinde de fiyat listeleri asılı değil.nusaybin-kızıltepe 40 tl ve nusaybin-mardin 40 tl olmuş.Allah yar ve yardımcımız olsun

  Zaten aylardır bu fiyata alıyoruz görevliler ayaktaki mi uyuyor acaba sorumsuzlar olan hep bize oluyor yazıklar olsun daha ne diyeyim

  nusaybin de pide ekmek 5 lira.bu zamdan sonra kaç lira olur Allah bilir.dükkanlarda resmi evrakta fiyat yok.denetimi kim yapıyor.şehir içi minübüsler 7.5 yapmışlar.zam manyağı yaptılar milleti.mazota ve buğdaya zam gelince fiyatlar yükseliyor.mazot ve buğday ucuzlayınca kimse fiyatı geri çekmiyor.fiyat yerinde kalıyor.olan halka oluyor.yetkilileri göreve davet ediyorum.

  • Çiftli pide 5 ise yeni fiyatın 6 olması lazım

  2.25 tl.diye satılan ekmek 4 aydır k.tepe de 2.50 tl ye satılıyordu.3.50 tl.olacak dediğiniz simit ve poğaça 3 aydır 3.50 tl ye satılıyordu zaten.denetim olmadığı için şimdi 4.tl ye satarlar kimsenin gıkı çıkmaz.denetim yok nasıl olsa.ilgililere duyurulur.

Yorum Ekle