Mardin'de Piknik ve mesire alanları

Mardin piknik alanları hava sıcaklıklarının artış göstermeye başladığında araştırılan konular arasında yer alıyor. Mardin'de sıcak havanın atmosferinden nispeten daha rahat ve serin ortamda nasıl zaman geçirilir?

GÜNCEL

Mardin piknik alanları hava sıcaklıklarının artış göstermeye başladığında araştırılan konular arasında yer alıyor. Sevdiklerinizle huzurlu ve sakin bir gün geçirmek istediğinizde bu piknik alanları en önemli kurtarıcılardan biridir. Hem serin hem de doğal güzelliği göz alan bir ortamda mangal yakabilir doğada yürüyüş yapabilirsiniz. Bu nedenle Mardin gidilecek piknik yerleri ve mesire alanları sizler için araştırıldı.

Mardin Piknik Alanları - Mardin Gidilecek Piknik Yerleri ve Mesire Alanları
Tarih, İnanç ve Kültür turizmi noktasında her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 8 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Mardin'de yazlar çok sıcak geçer. Şehrin birçok piknik ve mesire alanı bulunuyor. Su kenarında ya da ağaçların arasında piknik yapabilmek için mesire alanlarını da tercih edebilirsiniz. Çevrede kamp yapmaya uygun alanlar da bulabilmek mümkündür. Merkezde ve merkeze yakın birçok yerde bu piknik alanları birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Mardin gidilecek piknik yerleri ve mesire alanları yazımızdan detaylı olarak okunabilir.

Mardin tarihi dokusu ile her sene binlerce turiste kapılarını aralıyor. Son derece güzel bir şehir olmasının yanında insanların huzurla vakit geçirebileceği ortamları da bulunuyor. Piknik alanları ve mesire alanları bu ortamların başında geliyor. Özellikle yoğun yaşam stresinden kurtulmak isteyenlerin en çok tercih edecekleri alanlar arasında piknik alanları ilk sırada bulunuyor.

 

Mardin piknik alanları arasında doğal ortamlar oldukça fazladır. Bunun yanında insan yapımı olan yapay piknik alanları da bulunuyor. Şehir merkezinde ve ilçelerde bulunan piknik alanları arasında en çok tercih edilen yerler şu şekildedir:

Eles (Eleth): Burası Midyat'a yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bir alandır. Aynı zamanda hem ziyaret hem de mesire alanıdır.
Yeşilli: Mardin merkezinin kuze

yinde yer alan bu mekanda kiraz ağaçları oldukça fazla denilebilir. Yemyeşil bir vadi içerisinde piknik için ideal bir ortamı bulunuyor.
Zinnar Vadisi: Mardin merkezine 4 km mesafede yer alıyor.
Beyazsu: Midyat ilçesine yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Dere kenarında ağaçlı bir piknik alanıdır.
Komor Parkı: Burası birçok oyun alanı ve piknik ortamı bulunan bir alandır. İşlek bir konumda olduğundan çok fazla ziyaret ediliyor.

Gurs Vadisi: 10 ayrı köyden müteşekkil olan Gurs vadisi tamamen yeşil bir vadiden oluşur. Kızıltepe-Mardin karayolu'nun hemen ortasından gidilen vadiye hem akarsu, hem şelale, hem de bir çok mesire alanı ve piknik alanı mevcut. Özellikle Ali Paşa, Karaman, Yüceli ve uluköy'deki mesire alanları ve özel piknik yerleri tavsiye edilir. Söz konusu Gurs vadisinde mesire alanlarının yanında Ala balık tesisleri ve özel piknik alanlarında hertürlü piknik imkanı misafirlere sunulabiliyor.

Mardin'de doğal su kaynağında yüzme imkanı: Gurs Vadisi'nde Alipaşa ile Yüceli mahalleleri arasında bulunan şelale ve gölette serin sularda yüzülebilir.

Savur Yeşil Su: Savur ilçe merkezinde ve savura bağlı kırsal mahallelerde bir çok mesire alanı ve akarsu üzerine kurulmuş, piknik alanları ve mesire alanları mevcur.

Adeta küçük bir Mardin Sülietinin bulunduğu Savur ilçesinde küçük Akarsular bulunur. Bu Akarsular bahçelerin içinden geçer ve doğal sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı bahçelerde bulunan işletmelerde misafirlerin ayakları bir yandan suda serinlerken, diğer yandan da masada önlerine serilen yemekleri ve ikramları afiyele yiyebilirler.

Mardin'in saklı güzelliği: Ğurs Vadisi - Internet HaberMardin'in saklı güzelliği: Ğurs Vadisi

GÖRSELLER GURS VADİSİNE AİTTİR

Savur Yeşilsu doğa güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor

SAVUR YEŞİLSU MESİRE ALANI

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle