Mardin'de Şehiriçi ulaşımı esnafı tepkili!

Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztap, Türkiye'de büyükşehir statüsünde bulunan 30 büyükşehir arasında en ucuz toplu ulaşım ücretinin Mardin'de yapıldığını söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztap, Türkiye'de büyükşehir statüsünde bulunan 30 büyükşehir arasında en ucuz toplu ulaşım ücretinin Mardin'de yapıldığını söyledi.

Şehiriçi Münübüsçüler Kooperatifi  Başkanı da olan Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztop, son dönemde ciddi oranda artış gösteren yüksek girdi maliyetlerinin Mardin'de şehiriçi ulaşımı ve toplu taşımayı yapmayı zorlaştıracak hale getirdiğini kaydetti.

Başta yakıt fiyatlarındaki artış olmak üzere son dönemlerde artan yüksek girdi maliyetlerinin şehiriçi esnafı ve hat sahiplerini oldukça zor durumda bıraktığını ifade eden Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztop, toplu taşıma fiyatlarının artışı yönünde yaptıkları taleplerin yetkililer tarafından cevapsız kaldığına işaret ederek tepki gösterdi.

Pandemi süreciyle birlikte başlayan süreçle gelirler aranları ciddi şekilde azalan toplu ulaşım esnafına destek sağlanması gerektiğini kaydeden Başkan Öztap, Türkiye'de 30 büyükşehir statüsünde bulunan iller arasında en ucuz şehiriçi ulaşımının Mardin'de yapıldığını uzun zamandır fiyat artışına gidilmeyen şehir içi ulaşımdaki son rakamlar esnafı oldukça büyük sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığını kaydetti.

EN UCUZ YOLCU TAŞIMACILIĞI MARDİN'DE

"Türkiye'nin en ucuz şehiriçi ulaşımı Mardin'de yapılıyor, Toplu taşımadaki esnafımız hem çalışıyor, hem de zarar ediyor." diyen Başkan Öztap, Ülkemiz son dönemde çok farklı bir sürecin içinden geçiyor. Önce dünyayı kasıp kavuran, hayatı durma noktasına getiren Kovit-19 Pandemi süreci, öte yandan da son süreçte ekonomide yaşanan ciddi gelişmeler. Bu süreci en fazla sıkıntıya soktuğu sektörlerin başında gerek şehir içi ulaşımını yapar servisçiler, münibüsçüler, şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüsçüler velhasıl toplu taşıma sektörünün bileşeni esnaflarımız olmuştur. 30 Büyükşehir arasında taban fiyatın da altında şehir içi ulaşımın yalcu taşınan tek şehir Mardin'dir. Mardinli şehirçi münibüsçülerimiz başta olmak üzere taşıma sektörünün bütün bileşenleri oldukça sıkıntılı bir durumdadır. Bu şartlarda bu iş daha ne kadar yapılır diye kara kara düşünüyoruz. Bütün girdi maliyetlerinin üzerinde ortalama %200'e yaklaşan yeni zamlar ve girdi maliyetleri arttı. Lastik zammı, kasko trafik sigorta koltuk sigortası, kara taşıt vergilerindeki artış, yakıt ve yağ zamları, Vergiler, araç muayeleri, araç uygunluk belgeleri, egzoz ölçüm belgeleri, Şoför maaşları ve yevmiyeleri ile SGK primleri bu mesleği meslek olmaktan neredeyse çıkardı. Şoför esnafı da araç sahipleri de oldukça zor durumdadır ve bu sıkıntıları aşacak hiçbir muhattab da maalesef bulamıyoruz" dedi.

"GELİRLER GİDERLERİ KARŞILAMIYOR"

Mardin'de uzun bir aradan sonra yolcu taşıma ücretlerine zam yapılması hususunda defalarca ilgili kurumlara yazı yazdıklarını ancak bu konuda ilgili muhattaplardan hiçbir şekilde cavap alamadıklarını kaydeden Başkan Öztap, "Artık bıçak kemiğe dayandı. Vatandaşın menfaati doğrultusunda bugüne kadar üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiren esnafımız, maalesef gırtlağına kadar borca batmış durumda. Gelirlerin giderleri karşılamasından vazgeçtik, boşa direksyon sallamaktan vazgeçtik ama artık esnafımız bu işin sürdürülebilir olmaktan çıktığı konusunda serzenişte bulunuyor ve biz çaresiz kalıyoruz. Gün aşırı motorinin litre fiyatına ciddi rakamlarla artış geliyor. Biran önce sesimize kulak verilsin." diye konuştu. 

Mardin'de Toplu Ulaşımda DeğişimMardin'de Toplu Taşıma Araçları kalkış saatleriHaftasonu toplu ulaşım araçları mesai yapacak

YORUMLAR

  • Diğer illerde 2 saat yol gidiyorlar 3 TL Mardin'de 10 dakika yolu 2.5 TL nasıl oluyor en ucuz fiyat Mardin'de diğer illerin yol tarifi ne bakın sonra konuşun

Yorum Ekle