Mardin'de Süryaniler Paskalya Bayramını kutladı

Farklı dil ve dinden vatandaşların yüzyıllardır huzur içinde bir arada yaşadığı "hoşgörü kenti" Mardin´de Süryani cemaati paskalya bayramını kutladı.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mardin´deki tarihi Kırklar Kilisesi´nde din adamları, Paskalya Bayramı dolayısıyla ayin düzenledi.

Paskalya Bayramı dolayısıyla Kırklar Kilisesi´nde sosyal mesafe kurallarına uyularak sınırlı sayıda katılımcı ile ayin düzenlendi.

Ayin, Başpapaz Gabriel Akyüz tarafından yönetildi.

Kırklar Kilisesi´nde din adamlarının katıldığı ayinde ilahiler okundu, dualar edildi. Ayinde, İncil´den bazı bölümler de okundu.

Akyüz, koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesi için de dua etti.

Ayinin ardından görevliler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bayramlaştı, mum yakıp dua etti.

Ayin sonrasında cemmate hitab eden Başpapaz Gabrıel Akyüz, şunları söyledi:

"Bugün büyük bir bayram. bu bayrama, bayramların bayramı, festivallerin festivali, Şölenlerin şöleni denilmektedir. Çünkü bütün dini bayramlar bu bayram için, bu bayram onun için değil, onlar bu bayram için olduğu bize bilgi verilmektedir. bundan dolayı büyük bir coşkuyla, mutlulukla kurtacı Rab İsa mesihin mezardan diriliş bayramını kutlamaktayız."

Süryani cemaatinden Zübeyir Özberg de, en büyük bayramlarından biri olan paskalya bayramını kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Özberg, "İsa Mesihinin dirilişine inandığımız bayramımızı kutluyoruz. Tabi gönül istedi ki normal koşullardan hep birlikte, iç içe her zaman kutladığımız gibi kutlamayı ama malum küresel bir pandemi sıkıntısı var. Bugün ki bütün duamız, inşallah bu hastalığın bitmesi ve insanların refaha ermesi olacaktır. bu sefer böyle kutluyoruz. inşallah ileriki günlerde hepimiz özlediğimiz eski günlerimize kavuşuruz diye diliyorum." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle