Mardin'den İsviçre'ye uzanan bir başarı hikayesi

Mardinli genç Dijvar Özen, başvurduğu Cenevre Müzik Üniversitesine dünyanın dört bir tarafından sınava katılan öğrenciler arasından dereceye girerek seçildi.

KÜLTÜR SANAT

Doğuma büyüme Mardin Kızıltepeli olan 22 yaşındaki Dijvar Özen, yıllardır hayalini kurduğu üniversiteye yerleşmenin sevincini yaşıyor.

Dünyanın dört bir tarafından sınava katılan öğrenciler arasında Türkiye'den seçilen ilk öğrenci olan Dijvar Özen, "Yıllardır peşinden koşup kovaladığım hayalimdeki okulu kazandım. Türkiye'den ilk de bir öğrenci bu üniversitede eğitim görecek. Hayatım boyunca müzik yaptığım her şeyin bir parçası oldu. Müzik konusunda çok tutkuluyum ve müziğin uluslararası diline ve gücüne inanıyorum.  Mardin'de büyümüş genç bir müzisyenim, müziği her zaman barış, uyum ve ortak çıkar bulmanın bir yolu olarak kullandım. Tüm hayatımı müziğe adamak ve bu alanda profesyonel bir kariyer yapmak istiyordum. Müzik benim motivasyon kaynağım."dedi.

DAYILARI SAYESİNDE MÜZİK İLE TANIŞTI

Müzik tutkusunun çok erken yaşta başladığını anlatan Özen şunları söyledi:

"Çocukken bağlama çalan dayılarımı dinlerdim. Hep şarkı söylemeye çalışırdım ve sonra kendi başıma bağlama çalmaya başladım. 15 yaşında Kızıltepe Kültür Merkezinde müziğe amatör şekilde başladım.  Ağırlıklı olarak Kürt ve Türk halk müziği ve geleneksel şarkılar çaldım.  Bir proje kapsamında piyano, gitar, ud ve temel müzik teorisi dersleri alma fırsatım oldu. 2018 yılında RET Gençlik Orkestrası ve HEM-HauteÉcole de Musique de Genève (Cenevre Yüksek Müzik Okulu)'nun Diwan orkestrası yönetiminde muhteşem bir konserde yer alma şansım oldu.  Konser sırasında ud çaldım. Benim için bu müthiş bir deneyimdi.  Bu benim için dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak, farklı sesler duymak ve yine nadir bulunan yeni enstrümanları deneyimlemek için inanılmaz bir fırsattı.  Bu deneyim benim müziğe bakış açımı ve yaklaşımımı tamamen değiştirdi.  Konserden sonra müziğe bakış açımı ve bilgimi genişletmeye karar verdim ve o zamandan beri Cenevre HEM'de eğitim görmeyi hayal ediyordum.  Hatta konserden hemen sonra bu hayale adım atmak için pasaport bile aldım." 

OKULA KAZANABİLMEK İÇİN BİR YIL DİL EĞİTİMİ ALDI

İsviçre'de müzik eğitimi alma hayalini gerçekleştirmek için İngilizce ve Fransızca eğitimi aldığını da hatırlatan ÖZen, "Nasıl çalışmam gerektiği ve HEM-Cenevre Yüksek Müzik Okuluna girmek için ne yapmam gerektiği konusunda bana yardım etmesi için internet üzerinden Profesör Francis Biggi'ye ulaştım.  Ona minnettarım müzik becerilerimi geliştirmemde bana çok yardımcı oldu ve bana 18 ay boyunca özel ders olarak Rönesans lavtasını çalmayı öğretti.  Müziğe olan tutkum ve yeteneğim çok az kişi tarafından takdir ve destekleniyordu. Bu hayalim bir kısmı da Cenevre'deki HEM'i ziyaret etmek ve profesörlerle tanışmanın yanı sıra oradaki öğrencilerle bir konser vermekti.  Haziran 2021'de Francis Biggi ve RET'in yardım ve desteği sayesinde bu hayalimi gerçekleştirdim.  Verdiğimiz konserde dünyanın dört bir yanından müzisyenlerle birlikte udumu çaldım ve çok büyük bir deneyim kazandım.  Okulun kültürü ve çevresi beni büyüledi. Gerçekten hayatımdaki en mutlu günlerden biriydi. HEM-Genève benim için eskiden sadece bir hayaldi ama bir olasılık haline gelmişti.

HAYALİNDEKİ OKUL

Ben çok çalışkan, yetenekli ve özverili bir müzisyenim, çok çalışmak, yetenek ve kaynaklarla insanın her şeyi başarabileceğine inanırım. Alana olan tutkumun yanı sıra farklı kültürleri keşfetmeye, yeni diller öğrenmeye çok ilgiliyim. Müzik konusundaki geçmişim ve müzik deneyimim göz önüne alındığında o programa değer katacağıma inanıyodum. Yeterince sıkı çalışılırsa her şeyin başarabileceğini aileme ve topluluğuma kanıtlamak istiyordum. Dezavantajlı geçmişe sahip bir müzisyenim o hayalime kavuşmam için çok fazlasıyla çalışmam gerektiğini biliyordum. Son olarak bu okulu kazandım hayalimdeki okulu kazandım. Verdiğim emeğin karşılığını aldım."diye konuştu. 

 

 

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle