Mardin'e Nasıl Gidilir? 2022 Mardin Nasıl Gezilir? Mardin' de Gezilecek Yerler? Mardin Gezi Rehberi

Bir tatil planı yaparken ilk akla gelen sorudur nereye gitsek sorusu. Nereye gidileceğine karar verdikten sonra ne zaman gidelim, hangi mevsim uygun, havalimanı var mı gibi sorular gelmeye başlar aklımıza. Şayet sizin de aklınıza ve gönlünüze Mardin düştüyse bu yazı tam size göre. Mardin'e nasıl gidilir, kaç günde gezilir, hangi mevsim uygun hepsini sizler için bu yazımızda topladık.

TURİZM

Kaç günde gezilir?

Çok kalabalık bir şehir olmaması ve ulaşım kolaylığı dolasıyla Mardin merkezi ve çevre ilçeleri gezmek için 3-4 gün yeterli olacaktır.

Hangi mevsimde gidilmeli?

Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunması hasebiyle karasal iklime sahip bir şehir. Bu nedenle kışları soğuk geçen Mardin'in yazlarıda bir o kadar sıcaktır.

Bunları göz önünde bulunduracak olursak Mardin'i gezmek için en iyi mevsim ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Hatta Mardin'i gezebileceğiniz en güzel aylar Nisan,Mayıs,Eylül ve Ekim aylarıdır. 

Nasıl gidilir? Ulaşım nasıl sağlanır?

Mardin'e kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi, şehirler arası otobüs ya da uçakla gidebilmeniz mümkün. Havayoluyla gitmeye karar verdiyseniz Mardin'e 20 km uzaklıkta olan Mardin Havalimanını kullanmalısınız.

Havalimanından şehir merkezine gidebilmek için minibüs,belediye toplu taşıma otobüsleri, havaş ya da taksileri kullananilirsiniz. Şayet araç kirlamak isterseniz terminal binası içerisinde yer alan araç kiralama acentelerinden özel transfer rezervasyonu veya araç kiralaması yapabilirsiniz.

Mardin'de Müze Kart Geçerli mi?

Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ile Mardin’de yer alan müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Mardin'de Gezilecek Yerler?

Mardin Kalesi, Mardin Müzesi, Mardin Ulu Camii, Deyrulzaferan Manastırı, Kasimiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Gurs Vadisi, Şehidiye Medresesi, Revaklı Çarşı, Kayseriye Çarşısı, Dara Harabeleri, Kırklar Kilisesi, Hatuniye Medresesi, Bakırcılar Çarşısı, Midyat Devlet Konukevi, Beyazsu, Turabdin Platosu

Bu kadar çok yer var ve nasıl 3-4 günde gezilecek diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim bu yerlerin çoğu birbirine çok yakın hatta aynı güzergah üzerinde. Güzel bir rota ile hiç zorlanmadan tadını çıkararak gezebilirsiniz.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle