Mardin'e Tıp Fakültesi talebi için destek büyüyor

Mardin Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Mardin'e Tıp Fakültesi Kazandırılmasına yönelik başlatmış oldukları kampanyaya ilçe belediye başkanlarından destek geldi.

SAĞLIK EĞİTİM
PAYLAŞ:

Mardin'de faaliyetlerini sürdüren Mardin Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Mardin'e Tıp Fakültesi Kazandırılmasına yönelik olarak başlatmış olduğu kampanya destek her geçen gün biraz daha büyüyor.

Mardin'de faaliyet gösteren 54 dernek, vakıf, oda ve sendikanın oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Mardin'e Tıp Fakültesi kurulması için geçtiğimiz günlerde başlatmış olduğu kampanyaya destek artıyor.

Mardin STK Platformu internet sitesi www.mardinstkplatformu.org Tıp Fakültesi için başlatılan kampanyanın ilk ayağı olan imza kampanyasında her gün yüzlerce vatandaş sanal ortamda attıkları imzalarla talebe olan desteğini gösterirken, kampanyaya Mardin'deki siyasi parti temsilcileri, Mardinli bürokratların ardından belediye başkanları da kampanyaya olan desteklerini kurumsal hesapları ile şahsi sosyal medya hesapları üzerinden göstererek katkıda bulundular.

Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ile Yeşilli Beleidye Başkanı Hayrettin Demir, "Mardin'e Tıp Fakültesi İstiyoruz" kampanyasıyla ilgili hazırlanan görselleri kurumsal ve şahsi sosyal medya hesapları üzerinde paylaşarak http://www.mardinstkplatformu.org/ adresindeki imza kampanyası adresini paylaşarak "Biz Destekliyoruz, Sizler de imzalarınızla destekleyin" ifadelerini kullanarak paylaşımda bulundular.

Mardin STK Platformu'nun sosyal medya hesabında başlatılan imza kampanyasında taleple ilgili hazırlanan metinde şu ifadelere yer verildi:

"Mardin’e Tıp Fakültesi istiyoruz!

Mardin, 30 büyükşehir içerisinde tıp fakültesi olmayan tek büyükşehirdir.

850 bini aşkın nüfusuyla 3. Basamak sağlık kuruluşu olmayan tek şehir Mardin’dir. Nüfus ve gelişmişlik bakımından Mardin’den geride olan il ve ilçelerde tıp fakültesi mevcuttur.

0-14 Yaş nüfusu ve doğurganlık oranı ile Türkiye ortalamalarının oldukça üzerindedir. Klinisyen uzman sayısı 300 civarında olan Mardin, ileri özelleşmiş hekim ve ekipman ihtiyacını Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir tıp fakültesinin kurulması ile kapatabilecektir.

Çevre il ve ilçelerle birlikte komşu ülkelerle 3-4 milyonluk geniş bir hinterlanda sahip olan Mardin, hem bölgenin sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılayacak hem de kültür turizminin yanında sağlık turizmi için de önemli bir merkez olacaktır. Anadolu’da Türk-İslam geleneğinin ilk tıp fakültesinin kurulduğu Mardin; modern dönemde de bir tıp fakültesini fazlasıyla hak etmektedir.

Haydi, sen de şehrimizin ileri sağlık merkezi olmasına katkıda bulun, imza kampanyasına destek ol!"

YORUMLAR

  • Başkanların istemeleri çok normal. Şehir kalkınır.

    Ülkemizin doktora ihtiyacı varsa kurulmasıda iyi olur diyorum 05392789283 helede covid 19 döneminde şart.

    Mardin şehri olarak tıp fakültesinin şehrin ve ilçenin kalkınmasına çok büyük faydası olacaktır.

Yorum Ekle