Mardin'in 1. Dünya Savaşından Kalan Fotoğrafları..

Almanya’da yaşayan Martin Tolle adlı bir kullanıcı, I. Dünya Savaşı’nda Mardin’de olan dedesinin albümünde yer alan 100 yıllık üç adet fotoğrafı Facebook’ta yer alan “Bir Zamanlar Mardin” sayfasında paylaştı. İyi korunmuş fotoğraflarda Mardin Caddesi, tarihi Alaybey Konağı ve dönemin köylüleri yer alıyor.

KÜLTÜR SANAT

Sosyal Medyada yer alan ‘Bir Zamanlar Mardin’ grubu, Almanya’dan Martin Tolle adlı bir kullanıcının paylaştığı tarihi fotoğraflara sahne oldu.

Karar’dan Saliha Sultan’ın haberine göre, Tolle adlı kullanıcı “Merhaba. İşte ww2 den bir fotoğraf. Mardin ana caddesini gösteriyor. Şoför olarak orada bulunan büyük dedemin fotoğraf albümünde böyle yazıyor. Ne yazık ki, fotoğrafları o zamanlar bir fotoğrafçıdan mı aldı yoksa kendi mi çekti bilmiyorum. Ama oradaydı” ifadeleriyle, dedesinin albümünde yer alan 1917’lere ait 3 adet fotoğraf paylaştı.

Tollenin paylaştığı ve iyi korunmuş fotoğraflar sayfada bulunan Mardinliler tarafından büyük beğeni topladı.

Tolle’nin paylaştığı 1917 tarihli ilk fotoğrafta Mardin’in eski PTT binasının Şahtana Konağı’nın yanında yer alan Alaybeyi Konağı görülüyor. Sağdaki binanı ise Mardinli gazeteci Cemal Işınay'ın olduğu bina, solda arkada kısmen görünen binanın da günümüzde uygulama oteli olarak kullanılan Şahtana Konağı olduğu belirtiliyor.

Mardin Caddesi’nin 1900’lü yıllarını resmeden bu fotoğrafta şehrin önemli tarihi eserlerinden Reyhaniye Camii, Emir Hamamı, Şehidiye Camii ve Altunboğa Medresesi çok net görülüyor.

Tolle paylaştığı üçüncü fotoğrafın arkasında ise ‘Mardin Pazarı’ yazdığını belirtiyor. Fotoğrafta dönemin pazara sebze ve meyve getiren köylüleri bir duvarın dibinde güneşin altında otururken görülüyor.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle