Mardin’in Eğitimine Adanan 42 Yıl: Şehmus Sümer

İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer emekli oluyor. 42 yıldır eğitimci olarak Mardin’e hizmet veren Şehmus Sümer için Mardin'deki eğitim camiası tarafından sürpriz bir veda ve vefa programı düzenlendi.

YAŞAM EĞİTİM ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Mardin'de bir ömüre sığdırdığı eğitimcilik yaşamında görev yaptığı her eğitim kurumunda farklı bir başarı hikayesi ile öne çıkmayı başaran Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer emekliliğe ayrılıyor.

Mardin Noter Cevdet İlkokulu, Mardin Halk Eğitim Merkezi ve Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere bir çok eğitim kurumunda eğitimdeki başarılı idarecilik örnekleriyle adından söz ettirmeyi başaran İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'e bu ay sonunda emekliliği ayrılacak olması nedeniyle meslektaşları sürpriz bir veda programı düzenledi.

Veda'ya Vefa Programına İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve çalışanları katıldı. 

Vizyoner ve etkili idarecilik tarzıyla bir çok genç eğitimciye ilham kaynağı olan deneyimli eğitimci Şeyhmus Sümer'e düzenlenen vedaya vefa programı programı Sümer’in çocukluk ve gençlik yıllarının yanı sıra bir ömüre yaydığı eğitimcilik yaşamından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterimiyle başladı.

İl Müdürü Sümer'e ve salonu dolduran herkese zamana yolculuk yaptıran sinevizyon gösteriminin ardından İl Müdürü Sümer’in eski yıllardan tanığı kişilerle yapılan röportajlar izletildi. Şehmus Sümer’i anlatan konuşmalar yapıldı. Programda başarılı idareciyi çocukluk, öğrencilik ve farklı görev yerlerinden yıllarca teşriki mesaide bulunduğu dostları ve arkadaşları da yalnız bırakmadı. 

Programda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Murat Bağış tarafından Şehmus Sümer için hazırlanan “Gidiyorsun İşte” adlı şiir okundu.

Program süresince salonda duygusal anlar yaşandı. 

Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer’e günün ve meslek yaşamının anısına plaket ve tablolar hediye edildi.

Çekilen hatıra fotoğraflarıyla program sona erdi.

 

  Dünden Bugüne Şehmus Sümer…

1956 doğumlu olan Şehmus SÜMER, 8 çocuklu Sümer ailesinin 4. çocuğu olarak Mardin Teker Mahallesinde doğdu. 

İlkokulu Mardin Ebulula İlkokulunda okudu. Ortaokulu ve Liseyi Mardin Lisesinde tamamladı.

1976 yılında Mardin Eğitim Enstitüsüne kayıt oldu. 1977 yıllında Ebulula İlkokulu’nda öğretmenlik stajını yaptı.

1978 yılında ilimiz Yeşilli ilçesinde öğretmenliğe başladı. 1980 yılında aynı okulda müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirildi. 

1987 yılında Mardin Noter Cevdet Altun İlköğretim Okulu'nda tayin oldu. Eğitim hayatının yaklaşık 20 yılını Noter Cevdet Altun İlköğretim Okulu'nda hem öğretmen hem de yönetici olarak geçirdi.

İsmiyle özdeşleşen Noter Cevdet Altun İlköğretim Okulu’nda her alanda sayısız başarıya imza atarak okulu ilgi odağı haline getirdi.

2007 yılında Mardin Artuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak atandı. Halk Eğitim Merkezindeki görevi süresince binlerce kurs açarak hem şehrin sosyal kalkınmasına katkı sundu hem de binlerce Usta Öğreticinin Merkez ve Köylerde çalıştırılmasını sağlayarak istihdama katkı sağladı. Halk Eğitim bünyesinde Cam Aksesuar, Telkari ve Çanta atölyelerini kurdu. Halk Eğitim alanında özgün ve yaratıcı çalışmalar yaparak önemli çalışmalara imza attı.    

Sümer, 2007-2013 yılları arasında Mardin Öğretmenevi, Anafartalar İlkokulu ve Mardin TOKİ İlkokulu’nda da yöneticilik görevlerinde bulundu. 

Başarıları hem yerel hem de ulusal ölçekte anıldı ve ses getirdi. Herkes tarafından başarıları takdir edilen Şehmus SÜMER 2013 Eylül’de merkez ilçemiz olan Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildi.

Şehmus SÜMER 22.11.2019 tarihinde Mardin İl Milli Eğitim Müdürü oldu. 

 

42 Yıl Mardin İçin Çalıştı

İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer, 42 yıllık meslek hayatının ardından 1 Şubat 2021 tarihinde emekli olarak yaşamını sürdürecek.

42 yıldır görev yaptığınız her kademede Mardin eğitimine katkılar verdi. Vizyoner liderliğiyle hem görev yaptığı kurumları hem şehrimiz Mardin’i en iyi şekilde temsil etti.

YORUMLAR

  • Eğitimde kaçıncı sıradayız?

    • Sen 1 inci sıradasın metin

    Güle güle koca çınar.

Yorum Ekle