Mardin’in Gururu, Bugünlere Nasıl Geldiğini Anlattı!

Özel Mardin İngilizce Kültür Yabancı Dil Kursu olarak ,İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Merkezi’nin (CERN) lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada finale kalan Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi ve Kursumuzda IELTS Eğitimini alıp başarılı olan Markus Acar kurumumuzu ziyaret ettiğinde kendisiyle proje süreci ve dil eğitimi üzerine röportaj yaptık.

EĞİTİM RÖPORTAJ

Özel Mardin İngilizce Kültür Yabancı Dil Kursu olarak ,İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Merkezi’nin (CERN) lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada finale kalan Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi ve Kursumuzda IELTS Eğitimini alıp başarılı olan Markus Acar kurumumuzu ziyaret ettiğinde kendisiyle proje süreci ve dil eğitimi üzerine röportaj yaptık.

İlk olarak sizi tanıyalım. Markus Acar kimdir? Neler yapar?

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Eskikale köyünde ikamet etmekteyim. Mardin Fen lisesinde eğitim görmekteyim. Küçük yaşlardan beri bilim ve teknolojiye büyük ilgi duyuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Bilim Kampı Proje Yarışması'nda Türkiye üçüncüsü oldum. Şartlar ne olursa olsun fırsat ve imkân buldukça aralarında sosyal projelerin de olduğu birçok bilim ve teknoloji tabanlı projelere katılmaya çalıştım. Hepsinden derece aldım. Süryanice, Arapça, Kürtçe ve İngilizce' yi iyi derecede biliyorum, son dönemde de Almanca ve Çince' yi öğrenmeye çalışıyorum. Aynı zamanda bağlama çalmayı, resim yapmayı ve tenis oynamayı da çok seviyorum.

CERN‘de yer alan bu yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz ve proje hakkında bizi biraz bilgilendirebilir misin?

Takımımız SIMES Science Academy olarak 6 öğrenci ve bir koçtan oluşmaktadır. Şili’den üç ve Çin’den iki arkadaşla birlikte ben de Türkiye'den olmak üzere bir takım kurdum ve projemizi hazırladım. Aslında böyle uluslararası bir takımı kurmanın ilk adımlarını Çin'den arkadaşım Jimmy ile sosyal medya üzerinden tanıştıktan sonra yaptık. Sonrasında Şili'den Manu arkadaşımızın başarılı ekibi ile birleşerek takımı tamamladık. Projemiz kısaca düşük maliyetli alan etkili transistör tasarımına dayalı Grafen katmanları kullanarak CERN ve DESY gibi parçacık fiziği merkezlerinde kullanılabilecek bir e-dedektör oluşturmak ile ilgili. Finalde birinci olmamız halinde İsviçre’deki CERN tadilatta olduğu için Almanya'da bulunan CERN’e bağlı DESY LAB’da deneyi gerçekleştirmek için eylül ayı gibi oraya gideceğiz.

 

Takımınızın büyük çoğunluğu yabancı kişilerden oluşmakta iletişim için hangi dili kullanıyordunuz ve dil eğitimi için herhangi bir eğitim aldınız mı?

Tabi ki de takım arkadaşlarım farklı ülkelerden oldukları için ortak bir dil kullanmamız gerekiyordu ve ortak iletişim dilimiz de İngilizce oldu. Aslında kendimi bu konuda biraz şanslı sayabilirim çünkü Mardin gibi imkanları kısıtlı olan bir ilde dil gelişimimi sağlamam biraz zor görünüyordu ama ÖZEL MARDİN İNGİLİZCE KÜLTÜR ailesiyle tanıştım 2-3 ay gibi kısa bir süre de hem dil gelişimimi sağladım hem de yurt dışı eğitimim için geçmem gereken IELTS sınavı eğitimimi burada aldım ve girdiğim IELTS sınavında da başarılı oldum.

 

Peki Neden Özel Mardin İngilizce Kültür Dil Kursu?

Aslında ilk bakışta zamanım çok kısıtlıydı kısa bir süre içerisinde dil gelişimimi sağlamalı ve IELTS sınavından gerekli olan puanı almam gerekiyordu. Zaman kısıtlı olduğu için tereddütlerim vardı ama kursa başladıktan sonra tüm kafamdaki sorular cevap buldu ve doğru yerde olduğumu anladım. Hocalarımızın destekleriyle ve eğitimleriyle hızlı bir şekilde yol aldım. Girdiğim ilk IELTS sınavında geçerli olan puanımı aldım. Bu yüzden Mardin ‘de dil eğitimi almak isteyenlere de tavsiye ederim.

 

Yurt dışı eğitiminden bahsettiniz, eğitim için gitmeyi düşündüğünüz bir ülke var mı?

Aslında yarışmada finale kalmakla zaten bir çok yurt dışı üniversitelerinden teklifler aldım. British Columbia, Toronto, Waterloo ve McMaster üniversitelerinin fizik ve matematiksel bilimler, fizik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerine davet edildim fakat tercihimi maddi şartlarımı da göz önünde bulundurarak Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden yana kullandım.

McMaster üniversitesi eğitim dili İngilizce olucaktır. Bu noktada zorlanacağınızı düşünüyor musunuz?

Dediğim gibi ben zaten ÖZEL MARDİN İNGİLİZCE KÜLTÜR YABANCI DİL KURS’ unda çok kaliteli hocalarımızla çalışarak iyi bir eğitim aldım ve yine gideceğim üniversite de hazırlık eğitimi alarak ve orda yaşayarak dil gelişimi mi rahatlıkla tamamlayabilirim.

Bizi ziyaret ettiğiniz ve röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ben teşekkür ederim . ÖZEL MARDİN İNGİLİZCE KÜLTÜR ailesi olarak dil eğitimi konusunda bana yardımlarınızdan dolayı, hocalarımızın ve Kurucu müdürünüz Halil IŞIK’ ın destek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimi bir kez daha bildirmek isterim.

BİLGİ VE İLETİŞİM İÇİN

Yenişehir Mah. Ravza Cad. Umut Kanza A Blok Apr. Altı Artuklu / MARDİN 

0546 456 3844

www.mardiningilizcekultur.com

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle