Mardin'in İlk çocuk tiyatrosunu kurdular

Mardin’de kurulan ilk Çocuk Tiyatrosu yoğun ilgi görüyor. Mehmet Nezih Şeran tarafından kurulan Sihirli Kumpanya tiyatrosu gösterime girdi.

KÜLTÜR SANAT

SİHİRLİ KUMPANYA

Tiyatro eğitmeni Mehmet Nezih Şeran tarafından kurulan Sihirli Kumpanya Mardin’in ilk Çocuk Tiyatro Ekibidir. Sihirli Kumpanya özellikler dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları tiyatro ile tanıştırmak ve onlara yeni ufuklar açmak amacıyla kurulmuştur. Oyunlarında hayvan sevgisi, dijital farkındalık, doğayı koruma, kitap okumanın önemi gibi mesajlar vermeyi amaçlayan kumpanyanın en nihai amacı tiyatro aracılığıyla köy çocuklarına ulaşmak ve onlara dışarda bambaşka dünyaların olduğunu göstermektir.

 

OYUN DİYARI

Sihirli Kumpanya’nınilk oyunu olan Oyun Diyarı adlı müzikal çocuk oyununun konusu ise kısaca şu şekildedir:

 Zeynep ve Barış çok fazla tabletle ve telefonla oynayan iki kardeştir.  Anne ve babaları bu duruma çok üzülmektedir. Bir akşam elektriklerin kesilmesi ile ailecek Oyun Diyarı adlı bir kitap okumaya başlarlar ve bu kitap çocukları  sihirli bir dünyaya götürür.

Oyun Diyarında seyirci çocuklarla beraber Bilcininin bilmecelerini cevaplar, Oyun Cininin verdiği sek sek oynamak, ip atlamak, körebe oynamak gibi görevleri yerine getirirler.Daha sonra evlerine geri döndüklerinde Oyun Diyarı  sayesinde artık tablet ve telefonu daha az kullanıp arkadaşlarıyla oyun oynamaya, kitap okumaya ve aileleriyle beraber olmaya daha çok zaman ayırırlar.

Bu oyunla çocuklarda teknolojiyi bilinçli kullanma farkındalığı uyandırmak ve onlara kitap okumanın, aileleriyle vakit geçirmenin ve arkadaşlarıyla yüz yüze oyunlar oynamanın önemini hatırlatmak amaçlanmıştır. Oyun Diyarını diğer çocuk oyunlarından ayıran en önemli özellik ise oyunun etkileşimli olmasıdır. Yani belli bölümler oyuncular ve izleyici çocuklar ile beraber oynanmakta böylece çocuklar sahnede körebe, sek sek gibi oyunları hatırlamakta çeşitli bilmecelere cevap vermektedirler.

 

KÖY ÇOCUKLARININ İLK KEZ TİYATRO İLE TANIŞMASI

En önemli kuruluş amacı dezavantajlı bölgelerdeki çocukları tiyatro ile tanıştırmak olan Sihirli Kumpanya ekibi masrafları karşılayabilmek adına köy çocukları için askıda bilet uygulamasını başlatarak Mardin’in Yaylı, Uzunköy, Alıçlı, Ovaköy ve Sancar adlı köylerindeki çocukları merkeze taşımış ve onların tiyatro ile tanışmalarını sağlamıştır.

Sihirli Kumpanya’nın diğer oyunlarından haberdar olmak için sihirli_kumpanyainstagram adresini takip edebilirsiniz. https://instagram.com/sihirli_kumpanya?utm_medium=copy_link

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle