Mardin’in komik halleri Dizi / Film / Oyuncular

Bugüne kadar töre, konak ve ağa dizileriyle gündeme gelen Mardin, ilk kez bir komedi dizisine ev sahipliği yapıyor.

KÜLTÜR SANAT

Fox TV’de pazartesi günleri yayınlanan ‘Kadim Dostum’, iki telkari ustası dede ve leblebici çocuklarının 60 yıllık bir rekabetini konu alıyor. Bölgenin töre dizileri, eli silahlı insanlar ve uyumsuz kıyafetlerin sergilendiği projelerle gündeme geldiğini söyleyen yapımcı Murat Tokat, “Dizide buranın hiç de öyle olmadığına bir atıf var. Biraz komedisini çıkaralım istedik. Neyse onu vermeye çalışıyoruz.” diyor.

İlker Aksum, Metin Yıldız, Eren Hacısalihoğlu, Murat Eken, Damla Aslanalp, Dilara Asyürek ve Arif Erkin gibi kalabalık bir oyuncu kadrosunun rol aldığı dizi, reyting listesine 2.19 ile 12. sıradan giriş yaparken geçmişte ağızları yanan Mardin halkı şimdilik temkinli. Şehre ilk kez gelen ve aşırı sıcaktan şikayet eden, Kadim Dostum’un Mümtaz’ı İlker Aksum, “Komedi çekiyoruz.. Çekim için Mardin’i seçmemiz dokusu, tarihi çok güzel. İnsanları çok gerçekçi. Bunlar hikâyemize hizmet ediyor tabii ki. Mardin’i anlatmalıyız. Telkari ne? Leblebici ustası ne? Yemek kültürü nasıl?” diye konuşuyor. Dizide Bilal karakterini oynayan Metin Yıldız şehre ilk geldiğinde başına gelen bir olayı şöyle anlatıyor: “Belki de ilk kez bir komedi çekiliyor bölgede. İnsanlar da bunu çok iyi ayırt etmiş durumda. Zaten böyle bir kırgınlıkları var insanların. İlk geldiğimiz günler, ‘Abi Mardin’i siz de mi kötü anlatacaksınız?’ dediler. Buralara geldiler alakasız diziler çektiler. Biz bunlardan hoşlanmadık.’ Küçük çocuklar bunları söyleyenler. Etkilenmişler demek ki...”

KADİM DOSTUM AĞA DİZİLERİNİ ELEŞTİRİYOR
Kadim Dostum’un ilk bölümü, daha önce bölgede çekilen dizilere bir gönderme sahnesiyle başlıyor. Ağalı, konaklı dizi çeken set ekibinin yanına kahramanlarımız geliyor ve bölgeyi yanlış anlattıkları gerekçesiyle biraz da alaycı üslupla ‘yanlış’ yaptıklarını söylüyorlar. İlk bölümünde bol kahkahalı sahnelerin yanı sıra zaman zaman duygulu bölümler de ekrana gelmişti. Eski Türk filmlerini aratmayan sahneleriyle Kadim Dostum’un, izleyiciyi biraz geçmişe götüreceğini söyleyen dizinin Rafet’i Ünal Silver, türüyle ilgili son noktayı koyuyor: “Komedi ile karışık romantik komedi havasında bir şey.”

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle