Mardinli Gençler, Tiyatro'da Bölge Birincisi oldu

Gençler Arası Tiyatro Yarışmasında Bölge Birincisi Mardin oldu.

KÜLTÜR SANAT

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençlerarası Tiyatro Yarışması’nda il birincisi olan Sihirli Kumpanya ekibi; Siirt, Şırnak, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Diyarbakır ve Kilis birincilerinin katılımıyla gerçekleştirilen bölge finalinde birinci olarak Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazandı.

Mardin’in ilk çocuk tiyatrosu olarak bir yeniliğe imza atan ekibin Güneydoğu Anadolu finallerinde İlk kez Mardin birinciliğine de imza atması sevinçle karşılandı.

SIRA KİMDE?

Sihirli Kumpanya ekibine bölgede galibiyeti getiren Sıra kimde adlı oyun farklı kültürlerden ve yaşantılardan kadınların yaşadığı psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddeti, örnek dahi teşkil etmemesi adına birebir olarak şiddeti açıkça hiç göstermeden çarpıcı bir şekilde yansıtmak, toplumumuzun kanayan yarası olan bu konu hakkında farkındalık uyandırmak ve kadınlarımızın sesini tüm ülkeye duyurmak amacıyla ekip oyuncularından Demet Gür tarafından yazılmış, kumpanyanın kurucusu Mehmet Nezih Şeran tarafından yönetilmiş ve Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazanması ile ülke çapında daha geniş kitlelere hitap etme şansı elde etmiştir.

SİHİRLİ KUMPANYA

Tiyatro eğitmeni Mehmet Nezih Şeran tarafından kurulan Sihirli Kumpanya Mardin’in ilk Çocuk Tiyatro Ekibidir. Sihirli Kumpanya özellikledezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları tiyatro ile tanıştırmak ve onlara yeni ufuklar açmak amacıyla kurulmuştur. Oyunlarında hayvan sevgisi, dijital farkındalık, doğayı koruma, kitap okumanın önemi gibi mesajlar vermeyi amaçlayan kumpanyanın en nihai amacı tiyatro aracılığıyla köy çocuklarına ulaşmak ve onlara dışarda bambaşka dünyaların olduğunu göstermektir.

MEHMET NEZİH ŞERAN KİMDİR?

Mehmet Nezih Şeran 1991 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar İzmir’de yaşadıktan sonra Mardin’e dönmüş ve ardından en büyük hayali olan tiyatroyu derinlemesine öğrenebilmek için İstanbul’a giderek Sadri Alışık’tan tiyatro eğitimi almıştır. Bazı dizi ve filmlerde de oynayan Mehmet Nezih Şeran    tekrar Mardin’e dönerek tiyatro eğitmenliğine başlamış bunun yanında oyun yazarlığı, oyunculuk ve yönetmenlik de yapmıştır.. Uzun yıllar bu işi sürdürdükten sonra Mardin’in ilk çocuk tiyatrosu olan Sihirli Kumpanya’yı kurmuş ve tiyatrosuz çocuk kalmasın diyerek ekibiyle beraber oyunlarını merkez ve köy okullarındaki çocuklar için sahnelemiştir.

KÖY ÇOCUKLARININ İLK KEZ TİYATRO İLE TANIŞMASI

En önemli kuruluş amacı dezavantajlı bölgelerdeki çocukları tiyatro ile tanıştırmak olan Sihirli Kumpanya ekibi masrafları karşılayabilmek adına köy çocukları için askıda bilet uygulamasını başlatarak Mardin’in Yaylı, Uzunköy, Alıçlı, Ovaköy ve Sancar adlı köylerindeki çocukları merkeze taşımış ve onların tiyatro ile tanışmalarını sağlamıştır. Bu günü özel kılan bir diğer etken ise oyunu izlemeye gelen Yaylı İmam Hatip Ortaokulundaki çocukların aynı zamanda oyunculardan Demet Gür’ün öğrencileri olmasıdır. Böylece çocuklar öğretmenlerini bir tiyatro oyununda izlemiş ve onunla beraber sahnede oyunlar oynamıştır.

Yaz tatili ile beraber sezona kısa bir ara verecek olan Sihirli Kumpanya yeni dönemde sanat her yerde mottosuyla çocuk, yetişkin ve doğaçlama oyunları yaparak çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle