MARİŞ, DEKİNSAN Başkanı Kenan Kösen'i Konuk Etti

MARİŞ Cumartesi Buluşmaları pandemi ile birlikte yeni mecrası olan dijital platformlarda da büyük ilgi görmeye devam ediyor.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

MARİŞ tarafından düzenlenen Mardin'e Yatırım Vizyonu Toplantıları'nın ikincisinde dünyanın en büyük 250 inşaat şirketinden biri olan Dekinsan Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı ve Mardin'e son yıllarda yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Mardian Mall'un yatırımcısı Kenan Kösen konuk edildi.

Türkiye'nin dört bir yanından ve dünyadan konukların iştirak ettiği toplantıda Mardin yatırım eko-sisteminin geliştirilmesi ele alındı. 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MARİŞ Başkanı Abdülkadir Akkuş, Mardin'in son yıllarda turizm ve ihracat faaliyetlerinde yarattığı katma değerle dikkatleri üzerine çektiğini, bölgeye yapılan ve binlerce kişiye iş imkanı sağlayan dev yatırımlarla da adını duyurmaya devam ettiğini belirtti. 

Akkuş, "Geçmiş yıllarda Mardin’den büyük şehirlere ve yurt dışına göç eden aktif iş gücü, dev yatırımlarla şehrimize geri dönüyor. “Doğunun İncisi” Mardinimiz, bu yatırımların bir sonucu olarak yeni başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun en büyük özel sektör yatırımı olarak gösterilen yeni yatırımlar, sadece bölgeye değil ekonomiye sağladığı yüksek katma değer ile dikkat çekiyor. 2018 yılında yüzde 25’i bulan işsizlik, göçle mücadelede üstünlük sağlayan bu yatırımlar sayesinde yüzde 20.6’ya geriledi. Bölgemizde başlayan “Tersine Göç Hareketi” Mardin özelinde giderek genişliyor. 2019 yılında ulaştığı 21,66 milyar TL'lik bir ekonomik büyüklükle Türkiye'nin 34’üncü büyük ekonomisi olan Mardin, Güney Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı olarak öncü yükselişini sürdürüyor" dedi.

Dekinsan Grup tarafından 2020 yılında hizmete sokulan ve Mardin'i modern perakende markaları ile buluşturan Mardian Mall yatırımının önemine dikkat çeken Akkuş, Dekinsan Grup ve Kenan Kösen'e bölgeye yaptığı yatırımlar nedeniyle teşekkür ederken, "memlekete dönüş" temasına sahip bu yatırımların tüm MARİŞ üyeleri ve ülkenin dört bir yanındaki Mardinli girişimciler için emsal niteliğinde olduğunu söyledi: "Kıymetli Kenan KÖSEN, Dekinsan Group ile dünyanın 250 büyük inşaat şirketi arasına girmeyi ve Cezayir’de hayata geçirdiği çoklu konut projeleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, elde ettiği bu köklü tecrübeyi de memleketine kazandırmayı vazife edinmiş bir yatırımcıdır. Mardin’in ticari ve sosyal hayatına yeni bir soluk getiren Mardian Mall ile ülkemizin ve dünyanın önde gelen markalarını şehrimizle buluşturmuştur. Kendisinin iş fikri, Mezopotamya Ovası üzerinde 12 bin yıldır çeşitli uygarlıklara kucak açan şehrimizi; dünya lezzetleri, dünyaca ünlü perakende markaları ile tanıştırmıştır. Şehrimizin köklerinden gelen gücünü modern yaşam ile harmanlamıştır. Kendisinin Mardin’in gelişimine dair önemli katkıları bulunan yatırımcı kimliğinin, yeni yatırımlara ilham vereceğini ve Mardin yatırım eko-sisteminin büyüteceğine inanıyoruz".

Toplantının konuğu Dekinsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Mardian Mall yatırımcısı Kenan Kösen ise, istihdam hacmi 12,000 kişiye ulaşan Dekinsan Grup olarak 1993 yılında Ankara merkezli olarak kurulduklarını ve 2004 yılında Cezayir pazarına giriş yaptıklarını belirtti. Cezayir'de sürmekte olan mevcut projelerinin 2,5 milyar dolar hacme eriştiğini belirten Kösen Cezayir'deki projelerde pandemiden önce 3000, pandemi sonrası ise 2000'e yakın Mardinliyi istihdam ettiklerini ifade etti. 2015 yılında Ankara'dan tüm üniversitelerin inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümlerine yazdıkları bir yazıyla Mardin doğumlu yeni mezun öğrencileri sorduklarını ve bunların 160'ını Cezayir'e götürdüklerini söyleyen Kösen, Mardinli çalışanlar üzerinden Mardin'e ciddi bir döviz girdisi sağladıklarını belirtti. 

Kızıltepe'de eğitim alanında sosyal sorumluluk projeleri de üstlendiklerinin altını çizen Kösen, konuşmasında atıl kalmış Mardian Mall yatırımını canlandırma hikayelerine de yer verirken, “Mardian Mall Mardin'in ortasında kanayan bir yaraydı. Proje bize geldiğinde, "Neden Mardin modern perakende markalarına kavuşmasın?" dedik ve 300 milyon TL civarında bir yatırımla, devlet teşviği ve kredi kullanmadan projeye hayat verdik. Bütün uluslararası markalarla görüştük. Kendilerine Mardin'e yatırım yapmaları için 20 milyon TL'ye yakın destek verdik. Kalan alanları da distribütörlüğünü yaptığımız 10 markayla biz doldurduk. Bugün Mardian Mall, 50 bin m2 alanda, 92 markasıyla 1182 kişiye istihdam kapısı olmuş durumda. Türkiye'de hiçbir AVM'de olmadığı şekilde yüzde 92 doluluk oranına sahip. AVM ile birlikte 370 konuttan oluşan projeyi de tamamladık" dedi.

Pandemi sürecinde AVM yatırımcısı olarak markalardan kira almadıklarını belirten Kösen, bu sayede Mardin'den markaların kaçmasına engel olduklarını ve istihdamı da koruduklarını vurguladı. Mardinlileri modern perakende markalarıyla tanıştırmaktan büyük mutluluk duyduklarının altını çizen Dekisan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kösen,  "Markaları bir daha Mardin'den, elimizden kaçırmayacağız. Gelen markalar Mardin'den çok memnunlar" dedi. 

Kenan Kösen, Mardin'e yatırımlarının inşaat sektörüyle sınırlı kalmadığını ve kısa süre içerisinde imalat sanayinde de Mardin odaklı yatırımlara başlayacaklarının müjdesini verdi.

Aynı zamanda MÜSİAD Cezayir Şubesi'nin de başkanlığını yürüten Kösen, Mardinli yatırımcıları fırsatlarla dolu Cezayir pazarına davet ederken inşaattan turizme, tarımdan tekstile birçok potansiyel sektörde hem Fransız hem de İslam kültürlerinin iç içe geçtiği, büyüyen ve gelişen Cezayir pazarında yapılabilecek ortak girişimlerin önemine dikkat çekti.  

Yaklaşık 2 saat süren, Lübnan ve Cezayir gibi ülkelerdeki Mardin iş dünyası temsilcilerinin de katıldığı toplantı, soru-cevap kısmıyla tamamlanırken, dünyanın dört bir yanındaki Mardinli yatırımcılara memlekete yatırım yapmak için işbirliği çağrısı gerçekleştirildi.

MARİŞ Cumartesi toplantıları, her ay yeni konukların katılımıyla dijital mecralarda sürecek.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle