Mart Seçimlerinde Şer mi? Zillet mi Kazanır?

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

    Ne bu ya? Geçmiş atalarımızın tarihinde hiç olmayan,manevi yönle bakıldığında ağızlarına almaktan,telaffuz etmekten,söylemekten haya duydukları,bazı söylemler şimdilerde ortalıkta gezinmeye başladı.Neden mi bahsediyorum? Ülke 31 Mart 2019’da yapılacak Yerel seçim moduna girmeye başlayınca, Siyasiler de gerçek yüzlerini göstermeye başladı.Önce belli hazırlıklar,isim belirlemeler,bu aşağıya diğeri yukarıya derken sahaya inilir ve başlarlar atıp tutmaya.Lakin bu seçimde daha bir çok şey yapılmadan,adaylar bile belli olmadan alanlar belirlenmeye ve bu alanlara isimler,lakaplar ve yakıştırmalar söylenmeye başlandı.

               Önceki seçimde bir araya gelerek belli başlı alanlarda ittifak yapan Ak Parti ile MHP’ye “CUMHUR  İTTİFAKI”,  CHP,İP,SP ittifakına da “MİLLET İTTİFAKI” adını vermişlerdi.Mart Yerel seçimlerine hazırlanırken siyasi liderler daha işin başında, o derece sert söylemler ile başladılar ki, “CUMHUR  İTTİFAKI” na “ŞER” İttifakı,,, “MİLLET  İTTİFAKI”na ise “ZİLLET” İttifakı adını yapıştırdılar.Geçmişte de benzerleri  hep yapıldı.Bu seçim “Milletin geleceğini belirler,beka niteliğindedir,ülke elden gider,yıkılırız-biteriz vs vs” Lakin hiçbir şey olmadı,olmayacak da. Bunlar seçmene yönelik taktikler olduğunu ve aslında Partiler için bir beka sorunudur.Anlayacağınız bu her seçim öncesi yapılacak olan ve izlenecek yollardan bir tanesidir.Hani bir şarkı sözünde şöyle mısralar vardır.”Kimi yükseklerden uçuyor,kimi gerçeklerden kaçıyor,kimine bir haller oluyor.Hep aynı nakarat hep aynı aynı.Yarısı hayat-yarısı bayat,hep aynı nakarat,hep aynı aynı”.

        Şöyle bir düşünüldüğünde millet,halk veya seçmen sanki önemsenmiyor.Seçmenin iradesine adeta ipotek konuluyor.Nerde adalet-özgürlük,hani demokrasi her yönü tutarsızlıklarla dolu bir seçim havasına giriliyor.Partilerin tek bir amaç güttüklerini şuradan görelebiliriz.Sadece kazanmak ve hayatlarını idame ettirmek.Nereden anlıyoruz derseniz?”,Proje yok,hedef yok,ben bilirim,ben haklıyım,benim dediğim olmalı söylemiyle beraber, kirli ve seviyesiz yakıştırmaların ortalıkta  gezdiği aynı şablonlardan başka bir şey var mı?. Hele şu cümle çok anlamlı ”Bu seçim bir beka anlamına gelecektir”. Bunlar seçmeni bunaltır,ayrıştırır ve farklı kutuplara yönlendirir.Yazıktır günahtır yapmayın demekten kendimi alamıyorum.Seçmen hangi kriterlere bakıp oyunu verecek? Adayların Profillerine mi?Projelerine mi?yapılan yatırımlara mı? Mevcut duruma mı?  Yoksa bu  söylem ve yakıştırmalara mı??? Şu  noktada seçmene naçizane tavsiyem;hiç gerilmeye, kutuplaşmaya,ayrışmaya ve de darılmaya vs.lere kapılmadan biraz inceleme,araştırma ile elini vicdanına koyup sandığa gitmendir.

           Ak Parti’ye hayretlerimi iletmem gerekecek…..16 yıllık iktidar döneminde 14 sefer seçime girmiş, başarı üstüne başarı koyarak kazanmıştır.Buna rağmen bu telaffuzlarda bulunması,toplumun gerilmesine katkı sağlaması ve başka partilerle dirsek temasına girmesi çok manidardır.Yaptıkların yapacaklarının teminatı olması gerekerek yola çıkabilmesi gerekmez mi? MHP ile dirsek teması ve diğer başka hesapları da görünce; bir çekincesi vardır diye insanın aklına gelmiyor değil.Değerli okuyucularımız tam da bununla ilgili tespit ve analizlerine değer verdiğim,isabetli bulduğum köşe yazarı dostum  (……ZAL)  ve birkaç tane yorumcunun (AK Parti ve MHP yakınlaşması) ile ilgili birer kısa anektotlarını aktarıyorum sizlere.”MHP’nin yerel seçimdeki jestleri Ak Parti’ye koşulsuz destekten öte, siyasi arenada MHP’nin  ömrünü  uzatmak  ve Ak Parti’nin kitlesel  nehirlerine doğru akmak olduğunu düşünenler var.Zira tüm hamleler  konjoktürel  değil bilinç kokan tavır ve duruşlar ima etmektedir(Önemli bir nokta).Başka bir yorum “Son yıllarda MHP’nin oyları artarken Ak Parti’nin oyları her geçen gün eriyor”.”MHP iktidar  değiliz lakin muktediriz diyor”.Aksine Ak Parti hem iktidarım hem de muktedirim diyor”.”MHP belediye Başkanları sizden olsun lakin iş yönetimini  ben belirleyeyim demektedir”.vsvs ler. Daha bir çok yakıştırmaları sizlerde biliyorsunuz. Ak Parti’ye şunu söylemek gerekmez mi?  Yaptığını yapmışsın,yapıyorsun ve daha da yapacağım vaatlerin vardır.Daha dün sayın Cumhurbaşkanı Ak Parti Belediyeciliği ile ilgili  bir konuşmasında, Ziya Paşa’dan alıntı ile şunu söylemedi mi?”Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri “.Bunun yanında Partilere Hazineden yapılacak (…..TL) yi mevcut kaynaklarla birleştirerek, yatırıma,ekonomiye, istihdama  ve sosyal politikalara aktarma yoluna gidilse bir çok meseleyi çözecektir.Partilerin bu paralara ihtiyacı olduğunu hiç sanmıyorum.Şu nokta da da özellikle başta iktidar Partisine olmak üzere diğerlerine de sesleniyorum.Bu seviyesiz ve nahoş söylem ve yakıştırmalardan vazgeçmelerini istirham ederken,geçmişimize ve kültürümüze yakışan bir dil kullanmalarıdır.Projeleriniz ve Adaylarınızın Profilleri konuşsun.Milleti germeye,bunaltmaya ve ayrıştırmaya sebep olmayın.Bu aynı zamanda bir İftira,bir Zan veya bir Gıybet niteliği de taşıyacağından vebali de çoktur. 

             Şöyle ki,Yüce Allah(cc)( El-Hucurat-516-sf) “Ey  insanlar! Biz sizi  erkek ve kadından yarattık ve sizi milletlere  ve kabilelere ayırdık ki,birbirinizi tanıyasınız.Gerçekten Allah’ın katında en iyiniz Allah’tan en çok korkup sakınanızdır.Şüphesiz Allah her şeyi bilir ve haberdardır……..Yine “Ey iman edenler zandan çokça sakının.Gerçekten zannın bir kısmı günahtır…BuyururAyet devam eder.Öyle ise hesabı ona göre yapmalısınız….

              Sonuç yerine..Yiğidi öldür fakat hakkını yememek gerektiği için şunu söylemek gerekir.Herkesin bir hesabı vardır.Kendi ektiğini sonuç olarak biçecektir.Ak Parti yaklaşık 16 yıldır iktidarda olduğunu söylemiştik.Hiç bir şey yapmadı dersek eğer haksızlık yapmış oluruz.Bunu millet ve seçmen takdir edecektir.Yapmadıklarını da..Konu Mart 2019 Yerel seçimler olduğu için seçim işleri  ve şimdiye kadar açıklanan Adaylarla ilgili olanı söylemek gerekir.Ak Parti seçim çalışmasında ve adaylarını belirlerken üç(3) şeye dikkat etiği görülmektedir. 1-Değişim ve yenilenme(Hücre değişimi).2-Tecrübeli olmak (Daha önce hizmet etmiş) 3-Teşkilattan gelme(Partinin yükünü taşımış olanlar).Ayrıca titiz bir çalışma ile,listelerine seçmeni etkileyecek Bakan,Vali,Bürokrat ve İl Başkanları koyarak hedefe gitmek istiyor.Bununla da çıtayı yüksek tutarak,hizmeti en iyi nasıl yapabilirim,kiminle yapabilirim,seçimi nasıl kazanabilirim hesaplarının yanında tercihlerde sosyolojik hesaplar da yaparak bu alana hitap eden kişileri seçtiği görülmektedir.Buna karşın Muhalefet Partilerinde bununla ilgili tam anlamıyla söyleyebileceğimiz Aday veya listeleri şimdilik göremiyoruz.Vakit erken diyerek onlarında Aday ve listeleri açıklanırsa siz değerli okuyucularımızla paylaşmak üzere diyerek….

Tercihiniz iyi ve doğru olsun.Hoşçakalın

YORUMLAR

  • AKP-MHP ittifakı şiddet ve gerginlikten beslenmekten vaz geçmeli. Projeler ortaya koymalı. Diğerleri de tabii...

Yorum Ekle